Ovčí deka – to pravé hřejivé na zimu
Preferujete-li přírodní materiály, pak nejlepší volbou pro chladné dny, je zachumlat se do teplé ovčí deky. Slyšet můžete mnoho názorů ohledně lepších, teplejších, výhodnějších nebo kvalitnějších umělých materiálů, kvůli kterým „netrpěla" nevinná zvířata. Někteří však i přes ekologický a veganský trend poslední doby nedají na ovčí vlnu dopustit.
I když doba pokročila a pro život si nemusíme už vystačit jen s tím, co vyrobíme doma, ovčí vlna má stále místo v textilním průmyslu (ba co víc, dokonce i v tom stavebním). Pro své vlastnosti je stále vyhledávaná a hlavně deky z ovčí vlny patří mezi evergreen v moha domácnostech.
Čím je ovčí vlna výjimečná
- Vlákna v dekách jsou různě hrubá, avšak na omak vždy příjemná a vytváří až hedvábný dojem. Ty nejjemnější vlákna mají průměr 0,016 milimetrů, což je téměř desetkrát méně, než lidský vlas.
- Ceněné jsou vlastnosti vláken: jsou dutá, mají jedinečnou termoregulační schopnost (zatímco v zimě příjemně hřejí, v létě naopak nepropouští teplo); povrch vláken je hydrofobní a od těla tak odvádí pot – buď odpařením nebo vsáknutím, které nic nemění na schopnosti udržování teploty.
- Deky z ovčí vlny jsou prodyšné, a to i v případě, že vlákna už nasála vlhkost. To vše díky nepravidelné struktuře.
- Vlna na sebe dokáže vázat škodlivé látky (i viry a bakerie) a omezuje jejich rozklad a množení. V případě dek to znamená, že ani po propocení nezapáchají a stačí je vyvětrat na čerstvém vzduchu.
- Zajímavostí je i fakt, že chrání před UV zářením, což se o žádné dece ze syntetického materiálu říci nedá.
Druhy vlny
Názvy druhů vlny jsou odvozeny od jmen plemen – nejjemnější Merino, hladké Cheviot, další jsou pak z křížených druhů; setkat se také lze s nížinnými plemeny, kde je kladen důraz na délku a sílu vlákna.
Nejčastěji se setkáte s prvně jmenovanou – na omak nejpříjemnější, která navíc jasně vede v užité kvalitě.
Každé ovci naroste za rok až 3kg vlny, avšak z tohoto množství je čisté vlny jen kilo a půl. Část tvoří tuk, pot, nečistoty nasbírané na pastvě a v neposlední řadě i vlhkost obsažená ve vláknech až ve 25%.
Proč sáhnout po ovčí dece?
Deky z ovčí vlny udržují naše tělo v suchém teple, které blahodárně působí například při bolestech zad. Ocení je také maminky, jejichž děti budou mít zajištěnou stálou teplotu. Nedrží se v nich prach
Co je však mylným, ale neustále tradovaným faktem, je jejich nedráždivost pro alergiky. Alergici by se jim tedy měli vyhýbat, a to i přesto, že obsahují lanolin. Látku, která má hypoalergenní účinky, zjemňuje pokožku a je antibakteriální.
Dutá vlákna, tedy i ta ovčí, jsou skvělým izolátorem. Nevyužívají se tedy jen v textilním průmyslu, ale také jako izolace pro domy. A to i přes všechny moderní a technologicky pokročilé materiály.
Diskuse k článku