Nepodceňujte údržbu garáže. Delší životnost zajistí barva na beton do garáže i protikorozní nátěr
Garáž bývá primárně považována za užitný prostor. Jako takový pak nejčastěji slouží k parkování auta či uskladnění nepotřebných či sezonních věcí, které by vám jinde v domě překážely. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že garáž příliš pečlivou údržbu nepotřebuje. Avšak opak je pravdou! Pokud se totiž péči o garáž nebudete dostatečně věnovat, mohlo by do ní například začít zatékat. Nežádoucí vlhkost dokáže napáchat velmi nepříjemné škody, mezi které patří i koroze či poškození laku zaparkovaného auta. V následujících řádcích jsme pro vás nachystali několik rad pro správnou údržbu garáže.
Dobrá rada na úvod: zanedbání úklidu se nevyplácí
Začněme jednou praktickou radou, která se sice údržby garáže přímo netýká, přesto je však velmi užitečná. Věnujte alespoň jednou do roka čas úklidu. Jak jsme zmínili výše, garáž mnohdy funguje jako odkladiště nepotřebného harampádí, v němž se po nějaké době jen velmi obtížně vyznáte a které vám bude komplikovat běžné používání tohoto prostoru.
Proto doporučujeme, abyste si vyčlenili alespoň jeden den, během něhož vytřídíte věci, které do garáže nepatří nebo jsou nepotřebné. Následně je můžete někomu darovat, nabídnout k prodeji či jednoduše vyhodit.
Zkontrolujte garážová vrata, vzduchotechniku i podlahu garáže
Nyní již k samotné údržbě garáže. Ze všeho nejdříve zkontrolujte garážová vrata. Ujistěte se, že správně fungují a vy se tak nemusíte bát případného zloděje. Jednou z nejdůležitějších součástí garážových vrat je pochopitelně otevírací mechanismus. V závislosti na typu vrat kontrolujte především kolejnice, těsnění či motor. Nezapomeňte ani na odvětrávání. Čistota větracích mřížek a spolehlivě fungující vzduchotechnika jsou klíčové pro správnou cirkulaci vzduchu.
Tím nejmenším, co můžete pro svou garáž udělat, je pravidelné zametání nečistot, které se do garáže mohou dostat například z vašeho vozidla, pokud jste jeli náročným terénem.
Jednou z nejvíce namáhaných částí garáže je podlaha, po které prakticky každý den jezdí někdy i několika tunové vozidlo. Z toho důvodu byste měli garážovou podlahu čas od času natřít kvalitním ochranným nátěrem na beton.
Nátěr na beton? Výběr správné barvy na betonovou podlahu je klíčový
Pokud se chystáte natírat čerstvě položenou betonovou podlahu, ze všeho nejdříve se ujistěte, že je natíraný podklad adekvátně připravený. Podklad musí být především suchý, soudržný, očištěný a také dobře vyzrálý (obvykle se uvádí doba 4 až 6 měsíců) a izolovaný proti spodní vlhkosti.
Jestliže se chystáte ošetřit starší podlahu barvou na beton do garáže, nejprve podklad zdrsněte a následně odstraňte původní nátěr a uvolněné či odstávající části.
Barva na betonové podlahy se sama nenatře. Připravte si vhodné náčiní
Jaké náčiní budete k nátěru potřebovat? Barva na beton do garáže je samozřejmostí, kromě ní si připravte krycí folii, malířskou pásku, malířský váleček a případně také soupravu na míchání barev. Před začátkem malovaní zakryjte páskou a folií všechny plochy, kam by se barva na betonové podlahy neměla dostat.
Barva na beton do garáže by měla vydržet velkou zátěž
Ideálně natírejte barvou na betonové podlahy s dobrými mechanickými vlastnostmi, která je alespoň částečně odolná proti chemikáliím a rozpouštědlům jako je nafta či motorový olej. Při míchání a ředění barev vždy postupujte dle návodu na konkrétní barvě na beton. Jako první se obvykle provádí penetrační nátěr, zpravidla ředěný 2:1 ve prospěch ředidla. Na druhý nátěr se používá podstatně menší množství ředidla a finální nátěr se pak zpravidla neředí vůbec. Každý nátěr na beton vždy nechejte důkladně zaschnout!
Plechová garážová vrata: největším nepřítelem je rez
Další nedílnou součástí garáže jsou vrata. Jestliže jsou vrata od garáže vyrobená z plechu, měli byste jejich ošetření věnovat speciální pozornost. Kov, jak známo, velmi snadno podléhá korozi, které se nejefektivněji ubráníte aplikací kvalitního nátěru. Plechová garážová vrata nejprve očistěte a odmastěte. V opačném případě by se nový nátěr mohl začít loupat.
Jak postupovat při nátěru plechových garážových vrat?
Plechová garážová vrata se v první fázi čistí nahrubo nebo omývají vodou. Pokud vás trápí odlupující se zbytky původního nátěru, musíte povrch plechových vrat zbrousit brusným papírem či bruskou. Následně použijte odmašťovač.
Nátěr na plechová garážová vrata by měl být co nejkvalitnější. Základová impregnační barva je velmi důležitá. Vybírejte nátěry s přilnavostí na problematických místech zasažených zbytkovou korozí, které lze účinně aplikovat také ve vlhkém prostředí. Nový život plechovým garážovým vratům vdechnou například barvy určené k pololesklým dekorativním nátěrům.
Diskuse k článku