Nenápadné infrapanely spolehlivě vytopí sálavým teplem
Topit tak, aby bylo doma příjemně a přitom to nestálo majlant, je dnes jedním z hlavních cílů při stavbách domů. Poměrně novou a ne příliš rozšířenou technologií je vytápění pomocí infrapanelů. Komfortní a spolehlivý způsob je další alternativou ke klasickému způsobu vytápění.
Pasivní domy využívají pro navození příjemné teploty i zdí. Ty mají vždy stejnou teplotu, jako vzduch v místnosti. A to je právě ono – pokud mají zdi, podlaha a stropy vhodnou teplotu, pak už není třeba zbytečně vyhřívat vzduch. Sálavé teplo z infrapanelů takto zajistí příjemné prostředí pro život.
Co jsou infrapanely
Pokud půjdeme až k samotnému vzniku infrapanelů, vlastně se nejedná o žádnou převratnou novinku. Podobného principu se využívá už po desítky let v inkubátorech pro novorozence. Sálavé panely (infrapanely) předávají své teplo dál a až tak se ohřívá vzduch. Jedná se o závěsné desky, jejichž plochy jsou upraveny speciální vrstvou.
Zajímavé informace o elektřině naleznete na elektřina.cz. |
Infrapanely – výhody
- sálavé teplo: nedochází k cirkulaci vzduchu, a tak se nevíří prach. To ocení zejména v domácnostech s alergiky. Hodí se také do dětských pokojů.
- neohřívá se vzduch, proto také nedochází ke snižování vlhkosti. V kombinaci s výše zmíněnou výhodou je výsledkem příjemnější prostředí.
- snadno se regulují, a to v každé místnosti zvlášť
- teplo je předáváno do zdiva, které se tím vysouší a nehrozí tak plísně
- vysoká spolehlivost: poruchy jsou minimální
- snadno je začleníte do interiéru, protože mají podobu obrazu. Navíc v místnosti nebudou zbytečně poutat pozornost radiátory.
- lze je snadno přemístit v případě stěhování nebo rekonstrukce
- nižší náklady: ať už se týkají pořizovací ceny, ročních výdajů nebo kontroly a revize. V průměru lze uspořit až 10 000 korun proti těm, kdo topí plynem.
Infrapanely – nevýhody
- nevhodné na zdi, které mají povrchovou vrstvu z polystyrenu (problémem jsou i stropy s tímto zateplením)
- infrapanely není vhodné umísťovat do pokojů s velkými okny nebo prosklenými zdmi (sklo nepřijímá teplo a místnost se tak vytápí těžko)
- vznikají „infrastíny“ – prostory, na něž se teplo nepřenese
- potřeba instalace odborníkem – dimenzování a vhodné umístění
Infrapanely se příliš nehodí jako hlavní zdroj tepla. Ideálně však doplňují ten hlavní. Díky svým vlastnostem se jsou ideální do dětských pokojíků, kde nevíří vzduch a alergiemi postižené děti si budou moci v klidu užívat spánku bez zbytečného prachu. Výborně poslouží i při chladných podzimních večerech, kdy je ještě zbytečné vytápět celý dům.
Diskuse k článku