Návod: Jak opravit rozklíženou židli
Máte doma starší židle, u kterých při každém usednutí slyšíte nepříjemné vrzání a s napětím čekáte, jestli se s vámi nezhroutí? Vlivem častého používání nábytkářské spoje po nějaké době povolí a židle se rozklíží. Takový nábytek ale nemusíte vyhazovat, s trochou šikovnosti si jej opravíte během několika minut. Připravili jsme pro vás návod, jak opravit rozklíženou židli, a prodloužit tak její životnost o mnoho dalších let.
„Bílá“ lepidla se pro opravy nábytku nehodí
Řada kutilů využívá pro opravy starého nábytku to, co mají zrovna po ruce. V každé domácí dílně se zpravidla nachází univerzální „bílá“ lepidla, která lze použít na různé materiály včetně dřeva. I když tento typ lepidel židle a jiný nábytek zpevní, po nějaké době opět povolí. Klasická univerzální „bílá“ lepidla rychle ztvrdnou a při častém namáhání se začnou brzy vydrolovat. Židle tak po nějaké době začnou opět vrzat a viklat se.
Použijte klih nebo speciální lepidlo
Pro lepení rozklížených židlí používejte buď klasický klih, nebo speciální tekutá lepidla určená pro lepení namáhaných nábytkářských spojů. Kvalitní lepidla jsou vyrobena na bázi polyuretanu a mají konzistenci připomínající med. Takové lepidlo reaguje s vlhkostí a po nanesení na materiál nabude svůj objemu. Díky tomu zajistí dokonalé přilnutí ke spoji a zaručí maximální odolnost, aniž by spoje po krátké době povolily. Výběr kvalitního lepidla je pro opravu rozklížených židlí velmi důležitý a zásadním způsobem ovlivní životnost nábytku.
Pokud je to možné, rozeberte židli na díly
U mnoha starých židlí dojde k povolení mnoha spojů, ne jen jednoho. V takovém případě je nejlepší pustit se do renovace celé židle a rozebrat ji na jednotlivé díly. Je-li nábytek dostatečně pevný a povolil třeba jen jeden spoj, židli rozebírat nemusíte – naneste lepidlo jen do poškozeného spoje a židli dobře zafixuje.
Pokud jste rozebrali židli na jednotlivé díly, všechny spoje pečlivě očistěte a odstraňte zbytky starého lepidla. Použijte špachtli, dláto, smirkový papír nebo jiné abrazivo a odstraňte vrstvy starého zaschlého lepidla. Doporučujeme si po rozebrání jednotlivé díly popsat tužkou nebo fixem, aby bylo opětovné složení snadné a správné. Ani dva stejné díly totiž při záměně nemusí dobře sedět – je důležité, aby po složení byly na stejném místě, jako předtím.
Naneste lepidlo a spoj pečlivě zafixujte
Ve chvíli, kdy máte všechny díly židle rozebrané a pečlivě vyčištění, můžete se pustit do nanášení nového lepidla a opětovného skládání. Připravte si klih nebo kvalitní nábytkářské lepidlo a nakapejte jej do místa spoje. Přiložte požadovaný díl, pevně jej přitiskněte a zafixujte pomocí truhlářských svorek. Pokud je nemáte k dispozici, použít můžete i silný provaz, kterým konstrukci pevně obmotáte a přitáhnete. Provaz zajistí stejně dobré fixování jako svorky. V místě spoje zřejmě vyteče trochu lepidla. To co nejdříve odstraňte hadříkem, aby na židli nezůstaly nevzhledné kapičky.
U lepeného nábytku nepoužívejte vruty ani hřeby
Řada kutilů si chce ve snaze o zlepšení pevnosti židlí pojistit spoje připevněním kovových podpěr nebo šroubů. U židlí, které jsou konstrukčně navržené pro montáž lepením, je však takové řešení skutečně nevhodné. Zapamatujte si, že k lepenému nábytku žádné další kotvicí prvky nepatří. Hřebíky při přirozeném pohybu dílů ničí okolní dřevo. Lepené svou mají jasně danou pevnost a pružnost. Plocha spojů je spočítaná a zohledňuje deformace. Pokud do rozklížené židle připevníte kovový prvek, změní se fyzikální vlastnosti spojů a při používání se spoje nevratně poškodí. Takovou židli pak už nikdy neopravíte.
Oprava rozklížené židle není složitá, stačí jen původní spoje dobře očistit, použít kvalitní lepidlo a vyhnout se pokušení kotvit spoje hřebíčky nebo vruty. Pokud spoje dobře zafixujete a necháte lepidlo vytvrdnout, židle vám budou opět dobře sloužit řadu dalších let.
Přečtěte si i další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku