Na co si dát pozor při koupi domu? Máme pro vás praktické rady
Poohlížíte-li se na realitním trhu po starší nemovitosti, vždy byste měli věnovat pozornost technickému stavu. Prohlídky se proto raději zúčastněte v…
Ačkoliv ceny nemovitostí neustále stoupají, zájemců o koupi nového bytu či domu rozhodně neubývá. Někteří se do vlastního stěhují společně se založením rodiny, jiní se na trh s realitami hrnou s vidinou výhodné investice. Ať už jste se však pro koupi vlastní nemovitosti rozhodli z jakéhokoliv důvodu, nejspíše vás čeká poměrně rušné období. Pořizování nemovitosti je totiž náročný proces, jehož součástí by měla být mimo jiné i rozsáhlou příprava, díky níž se vyvarujete všemožných skrytých nástrah. V následujících řádcích jsme pro vás vybrali několik užitečných tipů, na co si dát při koupi domu pozor.
Koupě rodinného domu bez starostí? Poradíme, jak na to
Poohlížíte-li se na realitním trhu po starší nemovitosti, vždy byste měli věnovat pozornost technickému stavu. Prohlídky se proto raději zúčastněte v doprovodu technicky zdatného člověka či přímo odborníka na stavebnictví. Společně pečlivě prozkoumejte sklepní i půdní prostory a samozřejmě vše mezi nimi.
Hledejte slabá či potenciálně riziková místa. Pozornost věnujte zejména stavu střechy a zateplení, vnitřním rozvodům – stoupačkám a odpadům, stopám po vlhkosti a výskytu plísní a v neposlední řadě nechejte prověřit statiku celého domu včetně základů.
Hledejte skryté vady nemovitostí
Po důkladné kontrole exteriéru a obecného stavebně technického stavu domu se zaměřte na interiér. Uvnitř domu by vás měl zajímat především stav podlah či jednotlivých místností v čele s kuchyní, koupelnou a toaletou. Právě tyto místnosti jsou totiž zpravidla nejvíce provázány s rozvody a inženýrskými sítěmi, ať už hovoříme o plynu, vodě, teple či elektřině.
Při koupi rodinného domu se zaměřte na stav zateplení i efektivitu topného systému
O kvalitně zateplení již padla zmínka, avšak se stavem tepelné izolace souvisí rovněž instalovaný systém vytápění, jehož fungování je zásadní pro celkovou energetickou náročnost vašeho budoucího bydlení. Běžně se totiž můžete setkat s dosluhujícím plynovým kotlem či neekologickým kotlem na fosilní paliva.
V takovém případě se vyplatí zamyslet nad investicí do moderního systému vytápění, který bude nejen šetrný k životnímu prostředí, ale z dlouhodobějšího hlediska také finančně návratný. Myslete i na to, že do každého bydlení se hodí jiný způsob vytápění, ať už jde o fotovoltaiku, tepelné čerpadlo či kotel na biomasu.
Přečtěte si naše další články:
Vybíráte nový kotel do rodinného domu? Poradíme, jak na to a čím topit
Vytápění rodinného domu: Máme pro vás přehled moderních alternativních vytápěcích systémů
Na co si dát pozor při koupi domu: Závady na vás mohou číhat i v novostavbě
Současný stav nemovitosti v žádném případě nepodceňujte, a to ani v případě, kupujete-li ji s vidinou rekonstrukce. Pozdě objevená skrytá vada by totiž mohla opravy nemovitosti výrazně prodražit. Špatná technická stránka se přitom nemusí týkat pouze domů staršího data, ale také narychlo a ledabyle stavěných developerských projektů či rekonstruovaných bytů, jejichž stávající majitel mohl opravy ošidit za účelem vyššího zisku z prodeje.
S územním plánem se vyhnete nepříjemným překvapením při koupi rodinného domu
Dále se nezapomeňte seznámit s územním plánem, obzvláště v méně zastavěných oblastech se totiž může stát, že v blízkosti vašeho pozemku „zničehonic“ začne růst nákupní centrum či rušná silnice, což by se mohlo negativně podepsat na jeho hodnotě. Podobnému nepříjemnému překvapení však můžete snadno předejít právě včasným nahlédnutím do územního plánu, v němž jsou zaneseny všechny chystané změny.
Bedlivý pozor si dejte také na problémy spojené s právním stavem nemovitosti. Vždy se můžete obrátit na odborníka přes vlastnické právo, ze všeho nejdřív si však na katastru nemovitostí nechejte vystavit aktuální výpis z listu vlastnictví, který obsahuje jednak údaje o majiteli, předně v něm však naleznete informaci o případné existenci věcného břemena, exekuci či zástavního práva.
Diskuse k článku
FrantaK