Letní ochlazení? Venkovní žaluzie poráží klimatizaci z pohledu zdraví i ekologie
Při vysokých letních teplotách se domácnostech a kancelářích nabízí dvě varianty, jak prostory interiéru ochladit. Dostatečnou tepelnou pohodu člověku umožní klimatizace nebo stínicí technika. Pokud uživatel sáhne po druhé variantě, dostane se mu na rozdíl od klimatizace ekologického a zdravotně nezávadného řešení.
„Venkovní žaluzie představují ideální variantu pro letní ochlazení interiéru, které v sobě kombinuje extrémně vysokou účinnost a oproti klasické klimatizaci také zdravotní nezávadnost a ekologičtější řešení. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, venkovní žaluzie umí domácnost ochladit. Činí tak ovšem pasivně, bez aktivního proudění studeného vzduchu,“ shrnuje hlavní přínosy venkovní stínicí techniky Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti LOMAX.
Klimatizace oproti venkovním žaluziím interiér naopak chladí aktivně. Zjednodušeně se to projevuje prouděním studeného vzduchu po místnosti. Toto řešení s sebou ale nese některá zdravotní rizika. Vzduch, který proudí z klimatizační jednotky, je totiž suchý. Při menším příjmu tekutin tak lidem vysychají sliznice, ve finále to tak může znamenat nepříjemné škrabání či bolest v krku. Ačkoliv nemocí v létě obecně ubývá, jednou z příčin vzniku letních viróz či angín mohou být právě klimatizace.
Pro běžné uživatele jsou pak rizikové také přechody mezi příliš klimatizovanými, a naopak nechlazenými prostory. Maximální teplotní rozdíl mezi oběma prostředími by měl být 6 °C, pokud je vyšší, může to pro člověka znamenat zdravotní problém. Riziko vzniká také v případech, kdy vzduch z klimatizace míří přímo na člověka, například na jeho záda či záhlaví. U těchto míst při výraznějším ochlazení totiž dochází ke křečím ve svalech a následné bolesti.
Zmíněný pasivní způsob chlazení interiéru, typický pro venkovní žaluzie, možnost vzniku těchto rizik eliminuje. Toto řešení zároveň umožňuje v místnosti orientované na západ docílit i v nejparnějších letních dnech docílit příjemných teplot. Přitom ale nehrozí, že by byl mezi venkovní a vnitřní teplotou extrémní rozdíl jako v případě klimatizace. Riziko angíny či letní virózy je tak eliminované.
Klíč k efektivitě venkovních žaluzií spočívá jejich v umístění ještě před okny. „Díky tomu nepouští do interiéru teplý vzduch a zvládnou zadržet až 94 % tepelné energie. I z hlediska výdajů se přitom jedná o výhodnější řešení než klimatizace. Počáteční investice může být u extrémně dlouhých lamel sice srovnatelná s klimatizací, tím nicméně náklady končí, u chladících zařízení spíše začínají. I v případě motorizovaných žaluzií činí totiž jejich spotřeba zanedbatelný zlomek toho, co běžný provoz klimatizace,“ doplňuje ekonomické výhody stínění Petr Přichystal.
U klimatizací mohou být finální finanční náklady i násobně vyšší. Pokud je totiž přehřívaný prostor domácnosti velký, znamená to pro uživatele nákup hned několika klimatizačních jednotek. K tomu je nutné přičíst také stavební úpravy. Klimatizace kromě toho stejně jako další přístroje v domácnosti spotřebují určité množství elektrické energie. Mezi domácími spotřebiči navíc patří v tomto ohledu mezi ty náročnější.
Podle Petra Přichystala by se přitom při porovnávání venkovních žaluzií a klimatizací nemělo zapomínat ani na ekologické hledisko. „Vyšší spotřeba energie u klimatizací samozřejmě znamená i vyšší emise, což se jednoznačně vyplatí zohledňovat. Zároveň jsou zajímavým designovým prvkem, naproti tomu venkovní jednotka klimatizace prostory fasády spíše hyzdí,“ uzavřel marketingový manažer společnosti LOMAX.
Diskuse k článku