Legionella – nebezpečná bakterie, která se objevuje v bojlerech
Pokud máte v domácnosti starý zásobník teplé vody (bojler) či špatně provedené rozvody, zbystřete. Voda protékající špatně provozovanými či neudržovanými zařízeními přenáší i další látky, které se usazují a podporují množení bakterií. Patří mezi ně zejména bakterie legionella, která je nebezpečná zejména pro děti, seniory a osoby s oslabeným imunitním systémem. Jaké zdravotní komplikace může legionella způsobit a jak zabránit jejímu množení v bojlerech a rozvodech vody?
Bakterie legionella může ohrozit vaše zdraví
Legionella pneumophila je bakterie, která se v rozvodech vody a v zásobnících teplé vody vyskytuje poměrně často. Má k tomu ideální podmínky, protože se snadno a rychle rozmnožuje zejména ve vlhkém prostředí o teplotě kolem 20 až 45 °C. Na člověka se obvykle přenáší při sprchování. Zdravému jedinci nemusí výrazně uškodit, nebezpečná je zejména pro děti, seniory a osoby s oslabenou imunitou.
Legionella může vyvolat vysoké horečky a v horším případě způsobuje tzv. legionářskou nemoc neboli legionelózu. Jedná se o akutní horečnaté onemocnění, které postihuje zejména dýchací cesty a projevuje se zápalem plic. Onemocnění bylo poprvé popsáno v 70. letech, kdy se objevilo u členů Americké legie. Podle toho si také získalo své pojmenování. Onemocnění způsobené bakterií legionella se léčí podáním antibiotik. Minimalizujte rizika množení zdraví nebezpečných bakterií a udržujte zásobníky teplé vody i samotné rozvody v dobrém stavu.
Používejte kvalitní bojlery a udržujte je v kondici
Základem prevence proti množení nebezpečných bakterií je pravidelná údržba rozvodů teplé vody a používání servisovaného a čištěného bojleru. Legionella se přitom často objevuje jak v rodinných domech a bytech, tak v hotelech či nemocnicích. Bakterie se dobře množí tam, kde se delší dobu udržuje teplota ve zmíněném rozmezí 20 až 45 °C.
Jednou z možností prevence proti zmiňované bakterii je používání kvalitních zásobníků teplé vody, které umožňují její hygienickou přípravu. Na českém trhu je prodává například český dodavatel kotlů a bojlerů Enbra. Takové bojlery zajišťují průtokový ohřev vody, který zamezí její delší stagnaci. Bakterie legionella navíc umírá při teplotě přesahující 70 °C, a tak je jednou z účinných metod dezinfekce bojleru zahřátím vody na vyšší teploty. Vodu v bojleru byste však na takto vysokou vodu měli zahřívat jen jednou za čas, protože dochází ke zvýšenému vylučování vodního kamene a samozřejmě k vyšším nákladům na ohřev vody.
Před pořízením nového ohřívače vody se poraďte s odborníky, kteří vám doporučí ideální objem zásobníku s ohledem na počet osob v domácnosti a frekvenci používání teplé vody. Používáním zbytečně objemného zásobníku, jehož kapacitu nikdy nevyužijete, vytvoříte ideální podmínky pro množení legionelly.
Hlavní příčiny vzniku bakterie legionella
Základem boje proti nebezpečným bakteriím v čele s legionellou je vytvoření takového prostředí, ve kterém se budou rozmnožovat jen velmi těžko. Mezi hlavní příčiny vzniku bakterie legionella patří zejména trvale nízká teplota vody v potrubí a v zásobníku, dále delší odstávka ohřívačů vody či nedostatečná cirkulace TV v rozsáhlejších rozvodech. Množení legionelly podporují i koroze a usazeniny v zásobníku i v potrubí. Eliminujte tato rizika a zbavte se legionelly jednou provždy.
Legionella pod mikroskopem - zvětšění 12 000x
Legionella se může objevit i ve studené vodě
Je třeba říci, že se bakterie legionella může objevit i v rozvodech studené vody. K tomu dochází zejména v případě, kdy je potrubí se studenou vodou umístěno příliš blízko zdroji tepla, například poblíž potrubí teplé vody. Studená voda se tak ohřeje na teplotu, ve které se bakterie mohou snadno množit. Základem prevence je dostatečná tepelná izolace potrubí.
Používejte kvalitní bojlery pro hygienický ohřev vody, pravidelně je servisujte a jednou za čas je nechejte vyčistit. Nepodceňujte ani kontrolu potrubí a popřemýšlejte nad možnou rekonstrukcí. Pokud máte obavy, že by k šíření bakterie mohlo dojít i přes preventivní kroky, pořiďte si speciální filtry či úpravny vody.
Diskuse k článku