Koupě stavebního pozemku. Poradíme, jak se vyhnout komplikacím při stavbě domu
Na první pohled to může vypadat banálně, ale před koupí pozemku se vždy zajímejte, od koho si pozemek vlastně kupujete. Veškeré formální náležitosti…
Pokud jste někdy přemýšleli o stěhování do nového bydlení, jistě jste zatoužili po výstavbě domu od samotných základů. Výhody takového rozhodnutí jsou zřejmé – nelimituje vás omezený výběr na realitním trhu a můžete si postavit dům přesně podle vašich představ a snů. Poměrně náročným úkolem však může být hledání vhodného stavebního pozemku, neboť se jedná o problematiku, která skýtá řadu úskalí. Připravili jsme si pro vás několik tipů, na co si dát při koupi stavebního pozemku pozor.
Koupě pozemku vyžaduje pečlivou přípravu
Na první pohled to může vypadat banálně, ale před koupí pozemku se vždy zajímejte, od koho si pozemek vlastně kupujete. Veškeré formální náležitosti prodávaného pozemku můžete snadno ověřit na katastru nemovitostí, což byste měli v ideálním případě udělat ještě před případnou prohlídkou, na kterou tak budete přicházet alespoň se základními znalostmi a vhodně formulovanými dotazy.
Z katastru nemovitostí zjistíte řadu podstatných informací, zejména byste se měli zajímat o případná věcná břemena, exekuce či existenci zástavního a předkupního práva. Zmíněné a mnohé další nedostatky totiž mohou v budoucnu představovat nepříjemnou překážku nejen ve snaze získat hypotéku, ale i při běžném užívání nemovitosti. V takových případech se snažte zjistit co nejvíce informací, ať už od současného majitele či banky, u níž o získání úvěru usilujete.
Před koupí pozemku nahlédněte do katastru nemovitostí i územního plánu
Z katastru nemovitostí zjistíte také informaci o formálním využití pozemku, tedy jestli se jedná například o zahradu, plochu určenou k zastavění či zemědělskou půdu. Jedná se o velmi užitečnou informaci. Právě zemědělská půda totiž může podléhat vyššímu stupni ochrany, takže se před koupí informujte na stavebním úřadě, zda na takovém pozemku vůbec můžete stavět, případně zda k tomu nepotřebujete splňovat nějaké speciální podmínky – např. vypracování studie o vlivu stavby na životní prostředí, nemluvě o nutnosti vyjmout pozemek z půdního fondu.
Podstatné informace naleznete také v územním plánu, který před koupí důkladně prostudujte, neboť se z něj například dozvíte, zda je daný pozemek zastavitelný, nevede přes něj pásmo zeleně či nespadá do památkové zóny.
Prodej stavebního pozemku: pozor na inženýrské sítě
Poměrně zásadní roli ve výběru vhodného pozemku hraje stav inženýrských sítí. Určitě by vás tak mělo zajímat, zda jsou na pozemku vybudované inženýrské sítě pro elektřinu, plyn, vodu, kanalizaci, ale třeba i vysokorychlostní přípojka k internetu prostřednictvím optického kabelu. V ideálním případě bude váš pozemek disponovat všemi či alespoň většinou existujících přípojek. Často se však setkáte s tzv. nezasíťovanými pozemky, u nichž inženýrské sítě bývají v dosahu, a je jen na vás, zda se jejich vedení až na pozemek finančně vyplatí.
Nicméně ani absence například plynové přípojky nutně nemusí znamenat konečnou. Topných systémů se v dnešní době nachází na trhu celá řada, přičemž ty moderní navíc bývají velmi šetrné vůči životnímu prostředí a navzdory vyšší pořizovací ceně také poměrně efektivní a finančně návratné. Trendem jsou úsporná řešení v podobě tepelných čerpadel, solárních panelů nebo kotlů na biomasu. Při jejich pořízení navíc můžete žádat o statní příspěvek z příslušných dotačních programů.
Stavební pozemky v záplavových oblastech
Není výjimkou, když se pozemek nachází v blízkosti nějakého vodního toku. V takovém případě byste měli zjistit, v jaké povodňové zóně se váš pozemek nachází. Pojišťovna běžně rozlišuje čtyři stupně povodňových zón, od nichž se odvíjí podmínky pro případné pojištění nemovitosti. Pozornost věnujte také pojmu záplavová oblast, který označuje plochu, která by v případě vylití vodního toku skončila pod vodou – pozemky v záplavových oblastech totiž vyžadují speciální úpravy stavebního projektu.
Diskuse k článku