K čemu slouží systémy přepěťové ochrany?
Ochrana elektroniky proti výkyvům přepětí není výmysl chytrých obchodníků, ale celkem praktická záležitost. Systémy přepěťové ochrany spolehlivě brání elektronická zařízení a spotřebiče při poklesech napětí, jimiž jsou ohrožena například při bouřkách. Investice do ochrany domácnosti se rozhodně vyplatí.
Možná si říkáte, že hromosvod na střeše jako ochrana před nebezpečnými blesky je dostačující. Ano – dům ochrání, ovšem na elektrická a elektronická zařízení v objektech je již krátký. Za jakých okolností je tedy vhodné poohlédnout se po systému přepěťové ochrany?
Vnější a vnitřní ochrana před blesky
Jen hromosvod stoprocentní obranu před přepětím neposkytne. Patří mezi vnější systém ochrany, na případné poškození zařízení v objektu už ale vliv nemá. Právě proto se v poslední době stávají tolik populární vnitřní systémy. Dříve se sice takovou záležitostí domácnosti nezabývaly, ale v posledních letech se vybavení zlepšuje, zdokonaluje, a cena je tak o poznání vyšší než v dřívějších dobách. Logicky by se tak mělo zlepšovat i příslušenství, mezi které se dají systémy přepěťové ochrany zařadit.
Princip přepěťového systému spočívá v tom, že zabezpečuje přístroje před velkými rozdíly napětí. Energie z blesku se sice k vybavení dostane, bude ale při své cestě rovnoměrně rozmístěna, a elektroniku tak nepoškodí. Realizace takového projektu je ale poměrně náročnou a složitou záležitostí, takže ji přenechejte raději odborníkům – základem je dobře vypracovaná dokumentace. Odborníci vám poradí i ohledně nákladů. Někdy se totiž takto drahá záležitost nevyplatí. Navíc špatně nainstalovaný systém svou funkci neplní ani z části a je zcela zbytečný.
Dalším rizikem jsou zdroje rušení
Kromě blesků může přepětí způsobit i souběh vodičů a kabelů, k nimž jsou připojeny takzvané zdroje rušení. O co se jedná? Za zdroje rušení jsou považovány spotřebiče, které kromě své žádoucí činnosti, pro kterou jsou pořizovány, vytváří rušivé napětí a proudy. Jednat se může o krátkodobé či dlouhodobé rušení způsobené špatnou instalací, častěji se však jedná o zařízení, která už dlouhou dobu přesluhují a jsou jednoduše opotřebovaná. Některá zařízení mají proti tomuto působení ochranu, jiná nikoliv – a právě u těch dochází působením přepětí k poškození.
-
Kdy použít systémy přepěťové ochrany
Zjednodušeně by se dalo říci, že vždy, kdy do zařízení vedou dráty „z venku.“ Právě v takových případech jsou blesky nejnebezpečnější.
Systémy přepěťové ochrany se v současnosti rozhodně vyplatí. Nespoléhejte jen na pojištění a hromosvody. V rizikových lokalitách, kde se často objevují bouřky, je ochrana před přepětím téměř nezbytnou součástí. Jedná se ale o záležitost, s níž by měli vždy pomoci odborníci.
Diskuse k článku