Jaké topení do novostavby? Díky těmto topným systémům ušetříte peníze i přírodu
Konečnému rozhodnutí pro některou z řady topných alternativ by měl předcházet pečlivý průzkum energetické náročnosti, do níž je třeba započítat vyjma…
Vytápění v novostavbách se v současné době stále intenzivněji ubírá směrem obnovitelných zdrojů, což lze přičítat zejména dvěma tendencím. První souvisí s průběžným zpřísňováním eko-logických norem, zatímco ta druhá pak s touhou majitelů po bydlení, které je šetrné k přírodě a zároveň finančně nenáročné. S ohledem na výše zmíněné se v novostavbách stále častěji setkáváme s alternativními způsoby vytápění, které byste však měli volit v závislosti na typu stavby.
Každá novostavba je jiná, čemuž odpovídá i výběr vytápění
Konečnému rozhodnutí pro některou z řady topných alternativ by měl předcházet pečlivý průzkum energetické náročnosti, do níž je třeba započítat vyjma samotného vytápění domu také ohřev vody, větrání, osvětlení či regulaci vlhkosti. Výsledné číslo vám ledacos prozradí o celkovém množství využívané energie, což patří ke klíčovým faktorům pro výběr vhodného topného systému.
Vytápění novostavby elektřinou se vyplatí především v kombinaci…
V posledních letech se zmenšuje podíl samostatných elektrických kotlů v českých domácnostech, které mnohdy neodpovídají současným požadavkům na vytápění, což se odráží zejména na poměrně vysokých nákladech. To však rozhodně neznamená, že vytápění elektřinou patří do minulosti. Lidé si elektrické vytápění často pořizují jako doplňkový zdroj tepla, zejména v kombinaci s fotovoltaikou či tepelným čerpadlem. Díky úpravě legislativy o energetické náročnosti budov je to v současné době nezbytností.
Dotace na novostavbu: dostanete ji na fotovoltaiku i tepelné čerpadlo
Právě tepelná čerpadla v současnosti patří k velmi oblíbeným způsobům vytápění, neboť navzdory vyšší pořizovací ceně nabízí finanční návratnost i šetrnost vůči životnímu prostředí. Vysoké počáteční náklady však lze kompenzovat příspěvkem od státu v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám, který podporuje opatření pro efektivnější využívání zdrojů energie. Rozhodnete-li se pro instalaci tepelného čerpadla, můžete získat zpět až 50 % ze všech doložených výdajů, které vznikly v souvislosti s pořízením a montáží čerpadla.
Solární panely jsou ideálním sekundárním způsobem vytápění, který vám poslouží třeba na ohřev vody či kumulaci energie. Samotně totiž s ohledem na klimatické podmínky v České republice k plnohodnotnému vytápění mnohdy nedostačují. Také na fotovoltaiku se přitom vtahují dotace ze zmíněného programu Nová zelená úsporám. Vlastníci rodinných domů mohou žádat o příspěvek ve výši až 50 % z celkových způsobilých nákladů, nejvýše jim ze státní poklady můžu doputovat 350 000 korun.
K vytápění novostavby skvěle poslouží i plynový kondenzační kotel
Poměrně často se v novostavbách objevují plynové kondenzační kotle napojené na otopnou soustavu, zvláště pak ty od prověřených výrobců, vyznačující se vysokou efektivitou. Také v tomto případě se však může jednat o hraniční řešení, které je třeba doplnit o nějaký zdroj obnovitelné energie.
Přemýšlíte, jaké topení do novostavby? Vyzkoušejte biomasu
Zajímavou alternativou jsou také topné systémy na bázi spalovaní dřeva a příbuzných produktů, které se rovněž řadí mezi obnovitelné zdroje energie pod souhrnným označením biomasa. Také v tomto případě můžete využit finanční podporu od státu ve formě tzv. Kotlíkové dotace. Od 1. září 2022 totiž začne platit zákaz používání kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Na pořízení ekologičtějšího kotle můžete získat dotaci až 120 000 korun, a to v závislosti na zvoleném druhu topného systému.
Specifika vytápění dřevostavby
V případě dřevostaveb je třeba brát v potaz jistá konstrukční specifika. V současnosti obecně platí, že izolační parametry jsou u tohoto typu staveb velmi dobré, díky čemuž v nich není třeba intenzivně topit. Na druhé straně však vzniká potřeba efektivního odvětrávacího systému, který splňuje veškeré požadavky na komfort a zdravotně nezávadné bydlení.
S přihlédnutím k výše zmíněnému se nabízí zejména teplovzdušné vytápění s rekuperací. Často se rovněž využívá kombinace vytápěcích systémů. Vždy je však třeba dbát na parametry konkrétní stavby, například tepelné čerpadlo se vyplatí spíše u velkých či méně úsporných budov, případně tam, kde vyvstávají nadměrné nároky na vytápění.
Diskuse k článku