Jak vybrat vhodný materiál pro novostavbu?
Stavba rodinného domu je v první řadě velká starost a nemalá časová i finanční investice. Proto je potřeba si na úplném začátku nechat vypracovat podrobný projekt, který vyřeší výběr zdicího systému a celkovou energetickou spotřebu budoucí stavby. Neméně důležitý je i výběr kvalitní realizační firmy, a to včetně stavebního dozoru, který bude schopný postup prací a kvalitu provedení ohlídat.
Přesto je dobré mít možnost i jako laik, který se ve stavebnictví nepohybuje, svoji stavbu průběžně kontrolovat a mít představu, jak má průběh prací a kvalita provedení vypadat. V zájmu investora by také mělo být, zjistit si co nejvíce podrobností o vybraných stavebních materiálech a jejich podmínkách použití. Každý zdicí systém má svá specifika funkčnosti a způsobu realizace, na které je potřeba dohlédnout, aby byla stavba správně provedena.
Na našem trhu je několik možností výběru stavebního systému, od dřevostaveb, přes jednovrstvé zdivo až po vícevrstvé konstrukce z nosných zděných stěn se zateplovacími systémy. Kvalita provedení je samozřejmě vyžadována u všech variant, ale její dodržování a hlavně jednoduchost její kontroly je již poněkud odlišná.
Pokud se zaměříme na zděné stavby, můžeme si vybírat z jednovrstvých nebo vícevrstvých obvodových stěn. U těch jednovrstvých, kdy cihelný blok plní nejenom funkci statickou – nosnost, ale zároveň i tepelněizolační, zaleží kvalita výsledného díla hlavně na zedníkovi, aby správně vyzdil všechny detaily stavby s použitím doporučených doplňkových prvků, ale hlavně z nepoškozeného materiálu. Občasná kontrola stavebním dozorem již nemusí odhalit některé nedostatky – hlavně ty tepelně technické = tepelné mosty, které jsou pak navíc i velmi složitě opravitelné.
Převzato z blogu: http://fil79t.blog.cz/1311/zdeni-1np
Mezi jednodušší systémy pro obvodové stěny z hlediska jak realizace, tak i kontroly kvality provedení, patří vícevrstvé zdivo jako je například zdicí systém z vápenopískových cihel KMB SENDWIX od společnosti KM Beta, kde jsou jednotlivé vrstvy prováděny postupně, přičemž každá má svoji úlohu z hlediska důležitých parametrů celé stavby. Samotné zdivo řeší hlavně statické požadavky stavby a u obvodových stěn jeho následné zateplení pak určuje tepelně technické parametry celé budovy. Proto je mnohem jednodušší kontrolovat průběh stavby, aniž by na ní musel být stavební dozor denně přítomen. To, že je zdivo správně nebo chybně vyzděné, je patrné už na první pohled, ale nemá to vliv na případné tepelné mosty. Až realizace zateplení je pak důležitá z hlediska energetické spotřeby stavby. A právě tento krok je u vícevrstvých obvodových stěn snadno kontrolovatelný a v případě potřeby i opravitelný, protože je vše vidět a nezůstává to skryto uvnitř zdiva.
Zateplení navíc zabrání prochlazování obvodového zdiva v zimě, ale i prohřívání během horkých letních dní, čímž zajistí trvale teplotní stabilitu zdiva.
Zdicí systém pro vícevrstvé zdivo KMB SENDWIX nabízí širokou škálu jednotlivých variant a parametrů obvodových stěn, a to jak z hlediska statiky, tak hlavně v tepelněizolačních schopnostech. Systém se skládá z vápenopískových bloků, ze kterých lze realizovat nosné stěny (vnitřní i obvodové) v tloušťkách 175, 200, 240 a 290 mm (podle potřeb statiky dané stavby) i nenosné stěny v tloušťkách 115 a 150 mm, které se vyzdívají na tenkovrstvé lepidlo dodávané se zdivem, což významně snižuje pracnost na stavbě. Zdivo SENDWIX také nabízí u většiny bloků pro zjednodušení elektroinstalačních prací vnitřní elektrokanálky, které umožní realizovat instalace s minimální potřebou svislých výseků drážek. Významnou výhodou zdiva SENDWIX jsou kromě vysoké pevnosti také jeho výborné akustické, ale hlavně akumulační parametry, které významnou měrou přispívají k úspoře nákladů na vytápění i chlazení stavby.
Druhou vrstvou na obvodových stěnách zdicího systému KMB SENDWIX, která řeší hlavně tepelněizolační parametry stavby, je zateplovací systém. Lze jej vytvořit z polystyrenu, minerální vlny, nebo jiných pro tento účel vhodných materiálů. Jeho výhodou je, že tloušťka izolace je libovolná a tudíž je tak možné nastavit jakékoliv tepelněizolační parametry stavby dle požadavku investora. A nemusí být použit jenom systém s různými druhy omítek, ale na základní zdivo z vápenopískových bloků SENDWIX s tepelnou izolací mohou být realizovány různé obklady stěn lícovými cihlami, dřevem, deskami, nebo dalšími fasádními obklady dostupnými na našem trhu.
KMB SENDWIX P, M a L
Mnoho investorů se brání používat na novostavbu zateplovací systémy, a to pro velmi rozšířený názor, že obvodové stěny musí tzv. „dýchat“, aby stavba trvale vysychala. Tento požadavek je ale hlavně potřeba zajistit u jednovrstvých obvodových stěn, kdy během každé zimy dochází uvnitř stěn ke kondenzaci vlhkosti a ta musí následně během roku zase vyschnout. U správně navržených vícevrstvých obvodových konstrukcí se zateplením, ale ke kondenzaci ve zdivu nedochází, a tudíž zdivo nemusí stále dokola vysychat. Přebytečná vlhkost, která se dostane do zdiva (jednovrstvého i vícevrstvého) při výstavbě se odpaří do cca dvou let po dokončení stavby, kdy je také potřeba stavbu dostatečně větrat.
Průběh teplot v jednovrstvé obvodové stěně (vlevo)
Průběh teplot v sendvičové obvodové stěně (vpravo)
Dalším omylem stavebníků laiků je představa, že i vnitřní vlhkost užívané stavby vyvětrává zdivem. Současný trend stavění je založen na co největší úspoře energií na vytápění staveb. Proto je dnes kladen velký důraz na co největší vzduchotěsnost obálky stavby, takže ani zdivo by nemělo vzduch propouštět, čemuž zateplovací systémy významně napomáhají. Potřebné větrání stavby se pak řeší přirozeně okny. A kdo chce v zimních měsících více ušetřit, větrá předem nainstalovanou vzduchotechnikou (např. s rekuperací). Zateplení navíc zabrání prochlazování obvodového zdiva v zimně, ale i prohřívání během horkých letní dní, čímž zajistí trvale teplotní stabilitu zdiva. Tato funkce je pak významně využívána ve zdicím systému KMB SENDWIX, který díky vysoké objemové hmotnosti vápenopískových cihel a jejich akumulačním schopnostem, dlouhodobě udržuje stabilní teplotu uvnitř objektu po celý rok. Topení i chlazení se tak spouští jen na velmi omezenou dobu, což investorům přináší nemalé úspory.
Proto je potřeba stavbu nejen kvalitně zrealizovat, ale už počátečním výběrem vhodných materiálů a systémů jít naproti celoživotním úsporám nákladů na provoz vysněné stavby rodinného i bytového domu.
Diskuse k článku