Jak vybrat páječku do domácí dílny
I kutilové potřebují čas od času připájet nějaký konektor, zacínovat roztřepené koncovky kabelů nebo zaletovat upadlý drátek. Páječka by tak v každé domácí dílně rozhodně měla mít své pevné místo. Zvažujete, že si nějakou pořídíte? Představujeme vám základní typy páječek, jejich funkce a možnosti využití.
Trafopájka jako nezbytný základ
Mezi základní a cenově dostupný typ páječek jsou transformátorové. Pracují na jednoduchém principu, kdy procházející proud z trafa způsobuje ohřátí pájecí smyčky. Tento typ páječek má typický pistolový tvar. Dobře se drží a bravurně zvládá i pájení větších spojů, naopak drobné elektromechanické práce jsou s ní náročnější.
Trafopájky nejsou vhodné pro letování citlivých elektrosoučástek. Po jejich sepnutí totiž dochází k vytvoření silného pulsu, který by je mohl poškodit. U těchto konstrukčně jednoduchých přístrojů také není možná regulace teploty. Výhodou je tedy především cenová dostupnost, a to nejen samotné páječky, ale také náhradních hrotů, které si můžete svépomocí vyrobit i ze silnějšího měděného drátu.
Pro drobnější elektro práce použijte hrotovou páječku
Druhým nejznámějším typem páječek jsou hrotové. Mají podobu tlustého pera a vyznačují se špičatým hrotem, který se zahřívá. Na rozdíl od smyčky na trafopáječce na tu hrotovou nenaberete vrstvu cínu, ten se příkládá přímo k pájenému spoji nebo součástce. Předností hrotových páječek je jednoduchá manipulace a snadné pájení i velmi drobných plošek.
Hodí se tedy pro ty, kteří potřebují pájet součástky přímo na plošné spoje nebo provádět jiné elektromechanické práce s miniaturními komponenty. S trochou šikovnosti lze pomocí hrotové páčky připájet i velmi malé SMD součástky.
Plynová páječka: univerzální a vhodná i pro práci v terénu
Jak transformátorová, tak hrotová páječka jsou napájeny elektřinou. Pokud potřebujete pájet i v místech, kde je přístup k elektrické síti problematický, pořiďte si plynovou páječku. Hrot se plynem, který je zapálen piezoelektrickým zapalováním. Na plynovou náplň vydrží páječka v provozu až několik desítek minut a umožní práci třeba i na stavbě, chatě, při cestování a podobně.
Plynové páječky vynikají také svou multifunkčností. Vhodné jsou totiž nejen na pájení elektronických součástek a kabelů, ale také smršťování bužírek či plastů, řezání nebo vypalování dřeva.
Pájecí stanice pro ty, co to s pájením myslí vážně
Pro kvalitní elektro práci jsou nejlepší volbou pájecí stanice. Jedná se o hrotové páječky vybavení regulačním zařízením, která umožňuje nastavení požadované teploty. Některé mají jen mechanické ovládání, jiné jsou vybavené displejem a řadou bezpečnostních a doplňkových funkcí. Součástí pájecích stanic bývá také odkládací stojan na bezpečné uložení rozžhavené páječky nebo podložka na otírání zašpiněného hrotu.
Pro drobnou práci s elektrosoučástkami je pájecí stanice ideální, a to právě z důvodu možnosti zahřátí hrotu na požadovanou teplotu. Nehrozí tak riziko přepálení cínu nebo jiného materiálu, které může vést k nekvalitnímu provedení spoje nebo zničení elektronického zařízení.
Nejlevnější trafopáječku pořídíte už za pár set korun, kvalitní pájecí stanice pak stojí v řádu tisíců. Sami si promyslete, jak moc to s pájením myslíte vážně a v jakých konkrétních situacích po páječkce sáhnete. A než se rozmyslíte, přečtěte si i další články o výběru nářadí a dílenského vybavení:
Diskuse k článku