Jak správně větrat? 6 pravidel zdravého a hygienického bydlení
Větrat půl dne tzv. „na ventilačku“ představuje pro mnohé bezstarostný způsob, jak se těžkého vzduchu zbavit. Avšak větraní pomocí otevřeného okna je…
Každý člověk prodýchá přibližně 15 kilogramů vzduchu denně, přičemž z většiny se tak stane uvnitř místnosti či uzavřeného prostoru. Průměrný člověk totiž podle statistik stráví podstatnou část dne právě v interiéru. Námi vydýchaný vzduch vytváří v prostoru značnou vlhkost, která již po několika hodinách vytvoří v pokoji „nedýchatelné“ prostředí, a nám tak nezbývá než vyvětrat.
Nejedná se o složitý úkon, přesto však mnozí lidé větrají špatně a neefektivně, čímž svou domácnost vystavují riziku plísní a své zdraví nevhodným podmínkám k dýchání, nemluvě o tom, že v nevětraném interiéru snáze přetrvávají bacily. V následujících řádcích jsme si pro vás přichystali několik užitečných tipů, jak správně větrat.
1. Nespoléhejte na ventilaci, větrejte krátce a intenzivně
Větrat půl dne tzv. „na ventilačku“ představuje pro mnohé bezstarostný způsob, jak se těžkého vzduchu zbavit. Avšak větraní pomocí otevřeného okna je žádoucí pouze v případě, je-li venkovní teplota stejná nebo vyšší než v místnosti, kterou byste navíc v průběhu větrání neměli vytápět. Dlouhodobě otevřeným oknem se navíc do místnosti snáze dostanou třeba pylové částice, prach či nezvaní návštěvníci z hmyzí říše.
Proto vždy raději větrejte alespoň dvakrát denně – krátce, zato intenzivně. Když totiž několikrát denně otevřete okno dokořán, dosáhne rychlé a účinné výměny vzduchu bez zbytečných nepříjemností. Během tropických teplot v letních měsících se zase vyplatí větrat v průběhu chladnějších nocí. V tomto případě nicméně doporučujeme včas zhasínat lampičku nebo instalaci sítí proti hmyzu.
2. Na mikroventilaci raději rovnou zapomeňte
Někoho by možná mohlo napadnout použít mikroventilaci. Ani ta však k dostatečné obměně vzduchu nestačí. Několikamilimetrovou mezírkou se do interiéru takřka žádný hmyz nedostane, to stejně však platí i pro čerstvý vzduch. Mezera je totiž natolik malá, že skrze ni pouze uniká teplo. Také v tomto případě tedy platí rada – raději krátce a účinně.
Jak správně větrat? Okna otevřete dokořán.
3. V létě krátce, v zimně kratčeji
Při rychlém vyvětrání se může stát, že se vzduch podobně rychle zase ohřeje od vyhřátých zdí. V zimních měsících se proto doporučuje větrat přibližně 3 až 5 minut, zatímco v teplejších obdobích byste měli okno nechat otevřené o něco déle – zhruba 10 až 15 minut. Jako praktická pomůcka vám poslouží vnější orosení okna, které se po otevření začne pozvolna vytrácet. Jakmile zmizí, máte vyvětráno a můžete okno zase zavřít.
4. Větrání s rekuperací: spolehněte se na domácí řízené větrání
Ke kvalitnímu větraní a hygienickému bydlení přispívá rovněž tzv. rekuperace, tedy zpětné získávání tepla. Tento proces funguje tak, že přiváděný vzduch do budovy se předehřívá teplým odpadním vzduchem, který se z místnosti odvádí. Při standardním větrání otevřenými okny se totiž teplý odpadní vzduch vytrácí z interiéru zcela bez užitku, avšak díky rekuperačnímu výměníku předá část svého tepla nově příchozímu čerstvému vzduchu, který tak vstupuje do místnosti v předehřátém stavu, čímž tolik nevytěžuje vytápěcí systém.
Řízené větrání s rekuperací předehřívá přiváděný vzduch.
5. Okna mějte dokořán i v zimě
Jen málokomu se chce vypínat topení, aby mohl do příjemně vyhřátého pokoje vpustit alespoň trochu venkovního chladu. Někteří lidé navíc nevětrají ve snaze ušetřit za energie, z hygienického a zdravotního hlediska se přitom jedná o zásadní nedostatek. Větrání proto nezanedbávejte ani v zimním období. Také na tomto místě se sluší zopakovat výše zmíněnou radu – větrejte krátce a účinně, v zimě stačí i 3 až 5 minut.
Otevřených oken se nemusíte bát ani když jste nemocní. Poctivé větrání naopak z místnosti vyžene veškeré bacily, kterými byste jinak byli neustále obklopeni.
6. Vyvážená vlhkost prospívá zdraví i hygieně v domácnosti
Snažte se regulovat míru vlhkosti v interiéru. Udává se, že ideální hodnota vlhkosti v místnosti činí přibližně 50 %. Ve vyšší vlhkosti by se vám mohlo hůře dýchat, v nižší bude vnitřní prostředí příliš suché – vašemu zdraví nesvědčí ani jedno. Se zvýšenou vlhkostí se lidé potýkají například v kuchyni při vaření, v koupelně po sprchování či v ložnici. Kvalitní větraní se tedy doporučuje také v souvislosti s těmito činnostmi. Vydýchaný vzduch v ložnici navíc může mít negativní dopad i na kvalitu vašeho spánku.
Diskuse k článku