Jak se liší tepelné čerpadlo vzduch–voda a vzduch–vzduch a na co se při instalaci čerpadla připravit?
Správný výběr tepelného čerpadla vám může ušetřit mnoho výdajů za energie i údržbu. Nebo také naopak. Proto je důležité vědět, jak se typy čerpadel liší, které čerpadlo je pro vaše potřeby výhodnější a jak by měla instalace probíhat.
Tepelné čerpadlo vzduch–voda
Tepelná čerpadla na bázi vzduch–voda fungují s trochou nadsázky jako lednice, kterou máme každý doma, jen obráceným směrem. Tvoří je uzavřený kruhový systém, který odebírá energii z vnějšího prostředí, ohřívá ji a umožňuje tak její využití k vytápění.
Hlavní látkou tohoto procesu v oběhu, tzv. Carnotově cyklu, je chladivo. Tato kapalina se vyznačuje extrémně nízkým bodem varu. Během obíhání systémem do sebe absorbuje teplo, které přenáší dál. Ve venkovní jednotce se kapalné chladivo odpařuje, ohřívá se a tím, že se mění na plyn, do sebe akumuluje získanou energii.
Kompresor chladivo stlačuje, čímž zvyšuje jeho tlak a teplotu. Díky teplu absorbovanému z okolního vzduchu a kompresi v kompresoru je v této fázi chladivo velmi horkým plynem. Pod tlakem proudí do vnitřní jednotky, ve které předává teplo do vody v topném systému. Chladivo, které předalo teplo a které je díky svému ochlazení opět kapalné, je vedené k expanznímu ventilu. Díky „přiškrcení" dochází k prudkému poklesu tlaku, k expanzi na plyn a opětovnému podchlazení teploty. Následně je chladivo připravené opět přijímat teplo z okolí a začít celý koloběh znovu.
Pro lepší představu se podívejte na názornou ukázku celého procesu u konkrétního tepelného čerpadla Toshiba Estia nebo Toshiba Monobloc a přečtěte si o jejich výhodách další informace.
Tepelné čerpadlo vzduch–vzduch
Druhým typem čerpadel jsou čerpadla, která pracují na obou „stranách" přímo se vzduchem. Díky tomu mohou interiér buď vytápět, nebo v teplých měsících klimatizovat. Tepelné čerpadlo vzduch–vzduch může obsahovat buď jednu vnitřní jednotku (tzv. splitový systém), nebo více vnitřních jednotek v různých místnostech (tzv. multisplitový systém).
V obou případech se jedná o vysoce ekologické využití energie. Díky přirozenému energetickému zdroji ušetříte peníze za energie i za provoz. U tepelného čerpadla na principu voda–vzduch není problém přizpůsobit instalaci již zaběhlému systému vytápění a využívat jej efektivněji bez nutnosti radikálních zásahů.
Jak vypadá správná instalace?
Abyste si byli jistí správně instalovaným čerpadlem, kontaktujte firmu, která se vzduchotechnickými zařízeními zabývá a má zkušenosti s jejich montáží i servisem. Pracovníci firmy Tramonta Klima mají s problematikou rozsáhlé zkušenosti a vědí, že kvalitně instalovanému a funkčnímu čerpadlu předchází několik fází:
- Prohlédnutí prostor, změření a vyhodnocení možností napojení na stávající topný systém.
- Sestavení srozumitelného postupu montáže a jeho konzultace se zákazníkem.
- Zakrytí a celková ochrana okolí při montáži.
- Plynulá montáž a uvedení do provozu.
- Úklid prostor po instalaci.
- Seznámení klienta s ovládáním a funkcemi čerpadla a předání hotového zařízení.
Ať už jste se pro šetrnou variantu využití energie definitivně rozhodli, nebo jste na pochybách, neváhejte se svými dotazy kontaktovat specialisty z Tramonta Klima. Rádi vám se vším poradí a osobně se s vámi setkají.
Diskuse k článku