Jak na skutečně komfortní chytrý dům? Představíme, co je potřeba pro inteligentní domácnost
Vážní zájemci o inteligentní dům mají pochopitelně mnoho otázek. Nevyhnou se ani pochybnostem a obavám. Mnoho z nich děsí, že bude dům příliš drahý,…
O chytrých domech slyšíme stále častěji – svým majitelům nabízí pohodlí, úsporu, precizní zabezpečení a možnost řídit veškeré funkce na dálku. Na co si dát pozor při výběru? Objasníme vám nejčastější dotazy, které zájemce o inteligentní domácnost nejvíc zajímají.
Jak funguje inteligentní dům v praxi?
Vážní zájemci o inteligentní dům mají pochopitelně mnoho otázek. Nevyhnou se ani pochybnostem a obavám. Mnoho z nich děsí, že bude dům příliš drahý, ovládání příliš komplikované nebo dokonce to, že nad domem úplně ztratí kontrolu. Kromě toho velmi často podléhají domnění, že inteligentní elektroinstalace je vhodná jedině u novostavby.
Skutečnost je naštěstí trochu jiná. Investice do elektroinstalace není zdaleka tak nákladná, jak se domníváte – můžete se klidně vejít do několika desítek tisíc korun a ve výsledku si ušetříte spoustu času a starostí. Svou domácnost budete schopni kontrolovat vzdáleně a inteligentní systém vám pomůže snížit výdaje za energie a provoz domu. Neustále totiž vyhodnocuje vaši spotřebu a snaží se ji redukovat. Jeho ovládání není nijak složité. Stačí jednoduchá aplikace v chytrém telefonu a budete mít nad domem absolutní kontrolu.
A že se podobné řešení týká jen novostaveb? Omyl – uplatnění najde u většiny typů bydlení.
Co všechno můžete v chytrém domě ovládat?
Na inteligentní systém lze napojit podlahové vytápění, spotřebiče a v podstatě cokoliv, nač si vzpomenete. Záleží na vás, co všechno chcete být schopni ovládat. To se samozřejmě podepíše i na výsledné ceně domu. Řídit můžete větrání, topení, klimatizaci, kamery, rádio, osvětlení (zapínání, vypínáni a intenzitu světla), veškeré stínící prvky, zamykání a odemykání dveří i zabezpečení. V chytré domácnosti si navíc můžete nastavit denní scénář, díky kterému se o jednotlivé procesy nebudete muset starat. Inteligentní systém bude přesně vědět, jaký úkon provést. Využije k tomu chytrých senzorů (vlhkosti, teploty a pohybu) a předvolených funkcí.
Základem automatizace domu je centrální jednotka, která dohlíží na veškeré chody. Chytrý dům lze pohodlně řídit pomocí klasických tlačítek, dotykového panelu ve stěně nebo dálkového ovládání. Reagovat může i na přesně zadané hlasové pokyny. Jediné, co musíte udělat, je stáhnout si aplikaci do vašeho smartphonu či tabletu. Je uživatelsky přívětivá a zajistí vám neustálý přehled.
Ovládání topení v chytrém domě
Dálkové ovládání topení přináší nejednu výhodu. V zimě můžete například přijít z práce do již vytopeného domu a vychutnat si maximální pohodlí. Dům se přitom nebude zbytečně přetápět. Systém dovede regulovat teplotu v jednotlivých místnostech a myslí také na úsporu.
Využívat může různých zdrojů tepla a automaticky mezi nimi přepínat. V úvahu přichází i přirozené zdroje tepla a synchronizace jednotlivých úkonů. To znamená, že když bude slunce během chladnějších měsíců hřát, dům se tomu přizpůsobí. Žaluzie se díky slunečnímu čidlu automaticky vytáhnou a nechají sluneční paprsky prohřát interiér. Topení se mezitím vypne a znovu se zapne až ve chvíli, kdy to bude skutečně potřeba. Bez ohledu na to, jaký druh elektrického vytápění zvolíte – jestli podlahové nebo například stále oblíbenější sálavé topné panely.
Jaké jsou přednosti sálavých topných panelů? Přečtěte si také náš článek: Princip sálavého vytápění a jeho výhody i nevýhody.
Pokud se vám nezamlouvá pomocí chytré domácnosti řídit celý dům, ale líbí se vám možnost ovládání vytápění odkudkoliv, ve snadné regulaci elektrického vytápění vám pomůže spolehlivý termostat. Česká společnost Fenix vyvinula termostat Fenix TFT WiFi, který lze po připojení k internetu ovládat vzdáleně. Na trhu jsou běžně k dostání termostaty s obdobnými funkcemi, u tohoto však výrobci mysleli i na velmi příjemné a designové provedení. Jeho instalace se přitom nijak neliší od běžných termostatů.
Jak si sestavit svůj smart home?
Chytrá domácnost neboli smart home v každém případě závisí na svém uživateli. Podle čeho se rozhodovat, co všechno využijete? Samozřejmě musíte zhodnotit poměr cena/výkon. Pokud se bojíte složitého tahání kabelů a pracných změn, zastavte se. Můžete se plně spolehnout na zařízení, která komunikují bezdrátově. Nejdříve si ale zvolte vhodný systém. Ujasněte si, jestli je pro vás dostačující ovládat pouze topení, osvětlení nebo třeba kamery. Jakmile to budete vědět, můžete začít pořizovat první výrobky.
Nejste si úplně jistí a myslíte, že časem budete chtít prvky chytré domácnosti ještě rozšířit? Zvolte sadu, která vám to umožní. U jednoúčelových systémů to totiž není možné.
Poohlédněte se raději po modulárním systému. Začněte standardními přístroji a funkcemi a postupně je doplňujte. Dejte si ale pozor na to, aby jednotlivé přístroje podporovaly stejný způsob komunikace. Nabídka různých systémů a chytrých zařízení je aktuálně velmi pestrá.
Může chytrý dům ovládat více lidí a z více zařízení?
U inteligentních domů se v posledních letech uplatňují takzvaní virtuální asistenti, kteří reagují na příkazy oprávněné osoby či osob. K těm nejznámějším patří Google Home a Amazon Echo. Obě zařízení disponují umělou inteligencí a neobejdou se bez připojení k internetu.
Pokud chcete, aby je používalo více osob, můžete vytvořit účty pro všechny členy rodiny a umožnit každému jiný druh přístupu. Například děti tak nebudou moci měnit, co je napadne.
Chytrý reproduktor musí být naprogramován tak, aby rozeznal jednotlivé uživatele podle hlasu. Bohužel – ani jeden z těchto asistentů zatím nepodporuje češtinu. Hlasové povely jsou dostupné jenom v angličtině.
Jinak jsou vaše možnosti takřka neomezené – ovládat můžete celou domácnost i několik málo spotřebičů. Libovolné části domu mohou fungovat plně automaticky, manuálně nebo poloautomaticky.
Diskuse k článku