Jak na instalaci podlahového topení? Poradíme, na co se připravit předem
Nedílnou součástí podlahového vytápění je sálavá složka, která se stará o vyhřívání okolních stěn, z nichž se přijaté teplo následně uvolňuje do…
Plánujete-li rekonstrukci domu nebo se potýkáte s neúčinným a zastaralým topným systémem, měli byste se alespoň zamyslet nad pořízením podlahového topení. Kdo by přece nechtěl mít neustále zahřátá chodidla, aniž by musel nosit pantofle či huňaté ponožky? Tento moderní způsob vytápění vás totiž bude hřát takříkajíc od podlahy. S ohledem na lepší výškové rozložení teploty vzduchu ve vytápěné místnosti si navíc vystačíte s nižší teplotou vzduchu než v případě běžného radiátorového vytápění, takže ušetříte peníze za energie. Podlahové vytápění má řadu předností, ale také několik nedostatků – o tom se přesvědčte sami v našem článku.
Teplovodní podlahové topení lze napojit na kondenzační kotel i tepelné čerpadlo
Nedílnou součástí podlahového vytápění je sálavá složka, která se stará o vyhřívání okolních stěn, z nichž se přijaté teplo následně uvolňuje do ovzduší interiéru. Dochází tak k zachování optimální relativní vlhkosti vzduchu, která se pohybuje v rozmezí od 45 od 55 %. Vzhledem k nízké teplotě nedochází k vysoušení vzduchu jako u konvenčních radiátorů, což má příznivý vliv na dýchací cesty nejen osob s respiračními obtížemi.
Záleží především na vás, jaký topný systém k ohřevu teplonosného média u podlahového vytápění zvolíte. Poměrně často k tomuto účelu slouží kondenzační kotel s moderní regulací, jehož předností je vysoce efektivní fungování v nízkoteplotním režimu, ve kterém funguje právě i podlahové vytápění. Stále častěji se však podlahové topení kombinuje s dalšími moderními otopnými systémy, ať už se jedná o tepelná čerpadla, která čerpají energii z okolního prostředí, nebo solární panely, zpravidla používané jako sekundární zdroj energie.
Teplovodní podlahové vytápění – výhody a nevýhody
Mezi hlavní výhody podlahového vytápění patří nenáročnost na užitný prostor v místnosti. Pomineme-li možnost kombinovaného vytápění, vše podstatné se odehrává pod podlahou. Zkrátka již nebudete potřebovat standardní radiátory, které by pouze zabíraly prostor v pokoji. Rodinný rozpočet pak jistě potěší nižší náklady na vytápění, s čímž souvisí i možnost využít některý z nízkoteplotních zdrojů tepelné energie – již zmíněná tepelná čerpadla či fotovoltaika.
Za nevýhodu podlahového vytápění lze naopak považovat náročnější instalaci, navíc s vysokými nároky na kvalitu, projekt tak raději svěřte do rukou prověřených odborníků. V případě opravy se totiž patrně nevyhnete náročným bouracím pracím. Při pořizování podlahového vytápění byste měli myslet i na vhodný typ nábytku, který by měl být na nožičkách, aby nezabraňoval šíření tepla z prostoru pod ním.
Rozdíly mezi suchým a mokrým systém podlahového vytápění
Podlahové topení lze členit na základě způsobu provedení, a to na mokré a suché. V případě mokrého systému se topné trubky ve formě spirály ukládají do betonové vrstvy. Za nevýhodu takového řešení lze považovat delší čekání v souvislosti se zráním betonu. V případě poruchy navíc počítejte s poměrně komplikovanou, a tedy i nákladnou rekonstrukcí. Účinnost topení zde nicméně zvyšuje užití reflexivní fólie, která napomáhá odrazu tepla do místnosti, čímž eliminuje případné tepelné ztráty.
Základem suchého provedení jsou polystyrenové desky. Na ně se pak umísťuje ještě hliníková folie, která má za úkol jednak upevnění trubek, jednak efektivní rozvod tepla. Samotné trubky jsou ukotveny ve speciálních drážkách a mají mezi sebou rozestupy zpravidla 12,5 nebo 25 centimetrů. Výhodou suchého provedení je absence čekání na zaschnutí betonu.
Teplovodní podlahové topení svépomocí: nezapomeňte na kvalitní termoregulaci
Ať už dáte přednost kterémukoliv z dostupných řešení, v obou případech byste měli požadovat implementaci kvalitní regulace, která vám umožní nastavit výkonnost podlahového vytápění v závislosti na požadované teplotě nebo zvoleném režimu vytápění. Díky tomu budete mít vytápění v jednotlivých místnostech vždy pod největší možnou kontrolou.
Diskuse k článku