Houpačka do bytu nezná věkové omezení, zhoupněte se i vy
Interiérové houpačky už dávno nepatří jen do dětských pokojů a koutků na hraní. Jsou jedinečným a neokoukaným doplňkem, který se hodí jak do obývacího pokoje, tak třeba i do ložnice. Skvělá relaxační pomůcka vám pak brzy odhalí své schopnosti. Už od malička máme totiž houpavý pohyb spojený s uklidněním a odpočinkem. A to se hodí i v dospělosti!
Pro instalaci houpačky není potřeba ani příliš vysoký strop, i když je výhodou. Dlouhá lana působí o něco stylověji, avšak svůj účel splní i ta krátká. Jakou podobu mohou mít houpačky v interiéru?
Houpačky do bytu pro každého
Kdo neměl doma houpačku, jako by měl dětství o něco chudší. Naštěstí k ní nebylo třeba žádné speciální nářadí ani vybavení a stačilo lano s kouskem prkna. Do interiéru si v podstatě vystačíte s tím stejným, jen jako další nezbytnou ingredienci přidáte zajímavý nápad a trochu kreativity.
Nejsložitějším momentem pak bude připevnění houpačky. Kdo disponuje vysokými trámy, má vyhráno. Jinou variantou je zavěšení do stropu, na obrubeň dveří nebo na tyč mezi zdmi (na níž se dají pověsit i další elementy a pro děti tak vznikne malý „opičí" ráj).
Co je potřeba pro houpačku do bytu:
- dostatečně dlouhé lano, případně dvě a třeba i řetězy na efekt
- systém pro upevnění (tyč, háky...)
- sedátko (jeho složitost záleží na možnostech, potřebách, schopnostech i vkusu)
Ukotvení samotné houpačky do nosné konstrukce záleží na jejím materiálu a druhu houpacího mechanismu. Ty nejjednodušší jsou sestrojeny během chvilky.
Jak může vypadat houpačka do bytu
Klasická houpačka by byla nudná, proto se nebojte využít barev a netypických řešení:
Foto: pinterest
- V první řadě záleží na systému uchycení. Houpačka může být zavěšena čistě na dvou lanech, na jednom lanu či na kombinaci lano – řetěz. Nezapomínejte, že i obyčejné lano lze jednoduše zajímavě proměnit. Pokud rovnou v obchodě neseženete barvu, kterou potřebujete, pak si ji sami vyrobte. Efektní jsou třeba fosforové barvy nebo zlatá a stříbrná.
-
Sedátko může být propracované s opěradlem, ale také zcela obyčejné prkno, dřevěná tyč s kulatým profilem (tzv. hrazdový typ) i oválná deska. Lano se zpravidla uchytí na obou koncích, pro děti je však zajímavá i další alternativa – kulatá deska provrtaná uprostřed a připevněná jen uzlem z lana vespod.
Na pevných konstrukcích se často využívají natřené staré pneumatiky. Ty je potřeba uchytit na třech místech a poté už nic nebrání občasnému zhoupnutí.
Houpačky se hodí do mladistvých a svěžích interiérů, proto se netřeba bát barev. Sedátko s lanem může být velmi kontrastní.
Jedná se o jeden z nejlevnějších doplňků, který s sebou však přináší maximální efekt, protože jen tak někdo ji nepřehlédne. Podmínkou pro její pořízení rozhodně není malý potomek, avšak i jemu udělá takový novinka velkou radost!
Titulní foto: arhitekturaplus; další foto: pinterest
Diskuse k článku