Houby útočí – jak se zbavit plísně na zdi?
Nic na světě nevydrží věčně a u fasád bytových či rodinných domů to platí dvojnásob. Fasády se totiž musejí potýkat s neustálým působením vnějších vlivů, které neúnavně prověřují její odolnost a v mnoha případech jsou zodpovědné za její poškození. Pod vnějšími vlivy si pochopitelně můžeme představit celou řadu věcí, ať už se jedná o prach, smog či jiné atmosférické nečistoty.
Jak vzniká plíseň na zdi?
Nás však zajímají především plísně, které vznikají působením hub, pylů nebo roztočů. Možná to není ani tak dávno, co jste investovali do rekonstrukce bydlení, když se na fasádě nebo na zdech v interiéru objeví odpudivě vyhlížející plísňové mapy. Jak vlastně plíseň v bytě či plíseň na fasádě vzniká? A dá se jí vůbec efektivně předcházet?
Jak jsme již naznačili v úvodním odstavci, plísně jsou ve skutečnosti mikroskopické houby, které se bohužel pro nájemníky a majitele nemovitostí vyznačují poměrně vysokou nenáročností. Daří se jim v podstatě na všech místech s dostatečnou mírou vlhkosti. Zpravidla se jim daří na vnějších zdech domů, ale rozhodně se nevyhýbají například ani bytovým interiérům.
Pozor na vlhké zdi
Obecně platí, že nejnáchylnější jsou prostory, ve kterých se po delší časový úsek udržuje voda. Těmi mohou být okenní parapety, balkony či místa bezprostředně pod nimi nebo římsy. Navlhlé místo se však může na fasádě či v interiéru objevit prakticky kdekoliv, ať už jej má na svědomí nedostatečná či poškozená izolace nebo zkorodované potrubí. Jakmile se někde objeví mokré místo, okamžitě se stává potenciálním rodištěm plísně.
Do objektu však ve skutečnosti vůbec nemusí zatékat, plísně si totiž vystačí i s vlhkostí v ovzduší. Nevybírají si ani materiál. Stejně dobře se jim daří na obyčejné omítce jako na plastových nebo dřevěných obkladech, obzvláště se jim nicméně vede na površích, které mají co dočinění s akrylátovou pryskyřicí. K výskytu plísní navíc přispívá také stín, což je také důvod, proč bývají často zastíněné zdi k rozšíření plísní náchylnější.
Jak odstranit plíseň na zdi? Řešení je několik
Pokud plíseň včas neobjevíte nebo nad ní pouze mávnete rukou, hrozí její postupné rozšiřování do dosud nepostižených částí fasády. Jestliže však začnete neprodleně jednat, dá se s plísní na zdi efektivně bojovat. Pokud za navlhlými zdmi stojí prasklé potrubí nebo děravá střecha, po odstranění těchto závad se riziko výskytu plísní vytratí. V případě vzdušné vlhkosti pomůže eliminovat zdroj stínu, například pokácením okolních stromů a keřů.
Často se však stává, že stín vrhá sousední budova nebo se vám na pokácení porostu nepodaří obstarat potřebná povolení. Nejen v těchto případech můžete sáhnout po tzv. protiplísňových nátěrech. Před jejich použitím je nutné odstranit starý nátěr, na kterém se plíseň usídlila nebo aplikovat dezinfekční přípravek k její likvidaci. Pokud pracujeme s příliš savým a nesoudržným podkladem, musíme jej před nanesením barvy zpevnit vhodnou penetrací. Při samotném nátěru pak mějte na paměti, že teplota podkladu ani okolního prostředí nesmí klesnout pod 5 °C.
Plíseň v bytě je škodlivá pro vaše zdraví
V žádném případě nedoporučujeme výskyt plísní podceňovat, obzvláště pak v interiérech. Tam totiž mohou mít neblahé dopady na zdraví obyvatel. Plíseň v bytě totiž během růstu produkuje organické látky, které velmi nepříjemně zapáchají. Pokud je jim lidský organismus vystavený dlouhodobě, může docházet k poškození sliznice dýchacích cest, ale také k bolestem hlavy a v některých případech i podráždění pokožky. Plísně se například nezanedbatelně podílejí na vzniku astma nebo atopických ekzémů.
Plíseň v bytě se může objevit z různých důvodů
V domácnostech se plísně obvykle objevují ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním je nějaký druh stavební závady, často se jedná o špatně těsnící střechu nebo prostor kolem oken či prasklé potrubí. Na vině však může být také tzv. tepelný most, který je způsobený například absencí zateplení stropu sklepa. Stavební dělníci zateplí pouze první patro, čímž vytvoří zmíněný tepelný most.
Frekventovanou příčinou vzniku interiérové vlhkosti bývá příliš utěsněný byt v kombinaci s nedostatečným větráním. Lidé se snaží uspořit za energie, a tak málo topí, a ještě méně větrají, aby teplo z bytu neunikalo. Každý obyvatel denně produkuje určité množství vody v plynném skupenství. Pokud tato voda nebude mít kudy uniknout, dojde k její kondenzaci a následnému vsáknutí do zdí. A plíseň v bytě je na světě!
Boj s plísněmi rozhodně není plný předem prohraných bitev. Problémům však můžete v mnoha případech efektivně předcházet.
Diskuse k článku