Garáž je vizitka motoristy
Garáže, dílny, skladovací prostory... Zde všude najdeme betonové podlahy, plechové dveře nebo vrata. Když je vše nové, je údržba jednoduchá, prostě zameteme, otřeme a je to. Co ale, když se nám beton začne drolit, vrata jsou oprýskaná a vůbec všechno vypadá staře a nevzhledně? Lehká pomoc, chce to trochu práce, kvalitní barvy a radu, jak na to.
Začneme od vrat
Renovace starých oprýskaných vrat není nic obtížného. Začneme odstraněním starých nesoudržných nátěrů. Máme několik možností. Nabízí se odstraňovač starých nátěrů, kovový kartáč, bruska a smirek – výběr pomůcek necháme na vás, důležitý je výsledek, kdy získáme čistý, suchý podklad bez prachu a rzi. Mimochodem rez – abychom se jí v budoucnu vyhnuli, ošetříme povrch přípravkem HOSTAGRUND BLOKÁTOR RZI U 2161. Před jeho nanesením povrch navíc dobře odmastíme technickým benzínem nebo technickým lihem. Můžeme ho použít i v místech vystavených zvýšené vlhkosti. Nanáší se v 1 – 2 vrstvách.
Další nátěr barvou aplikujeme nejdéle po 24 hodinách. Doba zasychání závisí na povětrnostních podmínkách, čím vyšší vlhkost vzduchu, tím rychlejší zasychání. Pro vrchní nátěr doporučujeme HOSTAGRUND PRIM 3 v 1 S 2177. Nikomu se v dnešní rychlé době určitě nechce pracovat se základní a svrchní barvou, tento syntetický nátěr je však samozákladující a multifunkční, takže pro dokonalý efekt nepotřebujeme již nic dalšího. Před natíráním zkontrolujeme, zda máme dobře odmaštěné zejména panty a jejich okolí.
První vrstvu natíráme štětcem nebo válečkem důkladně rozmíchanou barvou, kterou můžeme mírně naředit. V závislosti na povětrnostních podmínkách (nejméně po 12 hodinách) naneseme druhou vrstvu a dobře ji rozetřeme. Pro dokonalý vzhled a dlouhodobou ochranu můžeme nátěr ještě jednou zopakovat.
Tato barva je vhodná i pro nátěr pozinkovaného plechu, můžeme ji využít i při renovaci plechových střech, plotů, sloupků či dalších kovových konstrukcí. Jedním přípravkem tak vyřešíme celou řadu nátěrů různých kovových prvků. Tento výrobek je nabízen ve 13 hotových odstínech, nebo si můžeme v tónovacích centrech vybrat z nepřeberné škály barev, takže dveře nebo vrata budou dokonale ladit k domu.
A co s betonovou podlahou?
Betonové podlahy jsou velmi praktické, ale při jejich užívání na ně působí zejména v garážích mnoho faktorů, které vedou k jejich postupnému poškození. Jsou vystaveny působení chemikálií, olejů, v zimě posypové soli i mechanickému zatížení. Beton časem začne sprašovat, praskat a drolit se. Nejvyšší čas zasáhnout.
Jak tedy správně postupovat? Nejprve beton důkladně vysajeme, zbavíme ho tak nejen prachu, ale i drolících se částeček. Rychleschnoucí betonovou směsí prohlubně a nerovnosti vyplníme a srovnáme nejlépe ocelovým hladítkem. Po dokonalém proschnutí ještě drobné nerovnosti zbrousíme smirkem a opět vysajeme.
Pro nátěr existuje celá řada barev, pokud ale chceme šetřit čas, zvolíme barvu 2 v 1 určenou přímo na nátěr betonu. Osvědčený je např. BETEX 2 v 1 NA BETON S 2131, což je penetrační i vrchní syntetický nátěr odolávající do značné míry rozpouštědlům a chemikáliím, jako je nafta, motorový olej, kyselina sírová apod. Zvýšená mechanická odolnost tuto barvu předurčuje pro použití i v exteriéru. Po důkladném promíchání barvu pro první nátěr zředíme v poměru 1:1 s ředidlem S 6005. Nejlépe až po 24 hod. naneseme další vrstvu již neředěnou barvou (v případě příliš savého podkladu můžeme ještě mírně naředit). Poslední nátěr již určitě neředíme. Nanášíme buď štětcem, nebo válečkem. Barva se prodává ve 4 odstínech. Takto ošetřený beton se velmi dobře udržuje. Pokud nám barva zbude, můžeme ji využít na nátěr betonových schodišť, zídek nebo balkonů.
Diskuse k článku