Ekologické domy jsou šetrné k přírodě a lákají na nízkou spotřebu energií
Ze všeho nejdříve bychom se měli zaměřit na energie, jejichž nadměrná spotřeba například ve starších rodinných domech jednak nepříznivě ovlivňuje…
Nejste-li lhostejní k životnímu prostředí, možná už jste někdy přemýšleli o stavbě či rekonstrukci rodinného domu s ohledem na co nejmenší ekologickou stopu. Nejedná se o pouhý krátkodobý výstřelek ve stavebnictví, ekologické domy jsou naopak nestále se rozvíjejícím odvětvím, které se těší nejen rostoucímu zájmu veřejnosti, ale také státní podpoře například při pořizování moderního a šetrného topného systému. Ne všichni se však v problematice nízkoenergetického bydlení dostatečně orientují. I proto jsme si pro vás připravili praktický přehled prvků, které by v ekologickém domě neměly chybět.
Zbavte se ekologické zátěže. Bydlete v rodinném domě úsporně a v souladu s přírodou
Ze všeho nejdříve bychom se měli zaměřit na energie, jejichž nadměrná spotřeba například ve starších rodinných domech jednak nepříznivě ovlivňuje životní prostřední, ale rovněž vám může pořádně provětrat peněženku. Ekologické domy jsou od počátku navrženy tak, abyste si vystačili s velmi nízkou spotřebou energie. Každá stavba začíná vypracováním projektové dokumentace, od jejíž kvality se následně odvíjí i kvalita samotné stavby. Návštěvu projekční kanceláře proto raději nepodceňujte.
Ekologické stavby - bez kvalitní tepelné izolace to nepůjde
Základem pro nízkou spotřebu energií je správná tepelná izolace. Kvalitně provedené zateplení domu přináší řadu výhod. Patří mezi ně například snížení tepelných ztrát, což jen jeden z mnoha kroků směrem k nízkoenergetickému bydlení.
Nabízejí se však také na první pohled méně evidentní pozitiva, zato však velmi přínosná. Jedná se o potlačení atmosférických vlivů, které se podílejí na namáhání nosné konstrukce domu, či snížení rizika přehřívání domu v horkých letních měsících. A zapomenout bychom neměli na odstranění tepelných mostů, tedy míst, kudy konstrukcí uniká více tepla než v jiných částech domu.
Ekologické rodinné domy: jak zateplit dřevostavbu či zděný domek?
Výběr vhodného izolačního systému podléhá mj. konstrukčnímu řešení vašeho bydlení. Pakliže se chystáte zaizolovat běžný zděný dům, musíte zvolit izolaci s vnější vrstvou, přičemž nejčastěji se jedná o tzv. kontaktní zateplení. V takovém případě se izolační materiál připevňuje z vnější strany ke zdivu. Následně se na něj nanáší omítka, která se postará nejen o zarovnání možných nerovností, ale také o vyplnění případných trhlinek.
Izolačních materiálů se na trhu nachází hned několik. Nejčastěji se s ohledem na cenu a dostupnost používá expandovaný polystyren, alternativou mohou být třeba desky z mikrovláken či tzv. šedý polystyren, který vyniká izolačními vlastnostmi.
V případě dřevostavby se tepelná izolace řeší v kombinaci se speciálním systémem odvětrávání. Samotná izolace se instaluje mezi dvě vrstvy nosného bednění, poté se na izolaci umístí folie, nad kterou se ponechá odvětrávaná mezera. Mezi nejběžnější izolační materiály do dřevostaveb patří dřevovláknité či celulózové desky.
Vytápění je důležitým faktorem pro ekologické stavby
Kromě tepelné izolace byste se měli zamyslet také nad vhodným topným systémem. Někteří lidé by mohli namítat, že na zdroji tepla zase tolik nezáleží, když už minimalizovali tepelné ztráty a spotřebu energií patřičnou izolací. Nevhodně zvolený systém vytápění však negativně pocítíte v peněžence, a navíc vám za něj nepoděkuje ani příroda. Na tomto místě je třeba si uvědomit, že do každého domu se hodí jiný topný systém, a to v závislosti na řadě faktorů - velikost domu, počet obyvatel, jejich nároky atd.
Ekologické domy – čím topit?
V současnosti jsou stále oblíbenější tepelná čerpadla, která získávají energii z obnovitelných zdrojů a spolehlivě se starají o vytápění i ohřev vody. Mezi výhody tepelných čerpadel patří zejména levný provoz, poměrně snadná obsluha a provoz bez zbytečných starostí s tuhými palivy nebo dlouhá životnost a nenáročná údržba. Za nevýhodu lze považovat vyšší pořizovací cenu, což však můžete vyvážit příslušnou dotací od státu z programu Nová zelená úsporám.
Zajímavou variantou jsou také fotovoltaické systémy, které sice s ohledem na tuzemské klimatické podmínky zpravidla nelze využít k plnohodnotnému vytápění, avšak jako sekundární zdroj energie pro ohřev vody fungují velmi dobře a jejich rozšíření v Česku rok od roku roste. Nehledě na to, že na pořízení solárních panelů můžete rovněž získat příspěvek od státu.
Diskuse k článku