Dřevostavba nebo zděný dům? Tohle jsou jejich výhody a nevýhody

Dřevostavba nebo zděný dům? Tohle jsou jejich výhody a nevýhody

Vezměme to hezky popořádku, tedy od výstavby. V případě zděného domu zpravidla platí, že ve srovnání s dřevostavbou jde o nákladnější projekt. Téměř…

Chystáte se učinit důležitý životní krok v podobě investice do vlastního bydlení? Pak bezpochyby pečlivě vstřebáváte všechny dostupné informace o různých stavebních či realitních možnostech. Ať už však přemýšlíte nad stavbou či koupí rodinného domu, v obou případech se pochopitelně jedná o zásadní rozhodnutí, mnohdy na celý život. Investici do nemovitosti byste proto neměli uspěchat, ale naopak důsledně promyslet jednotlivé aspekty, mezi něž patří například životnost domu či provozní náklady.

Na tuzemském trhu se nejčastěji staví standardní zděné domy, avšak rok od roku stoupá také poptávka po moderních a ekologických dřevostavbách. Oba typy budov mají svá pozitiva i nedostatky. V čem spočívají jejich největší odlišnosti?

Stavba zděného domu vyžaduje pečlivé plánování

Vezměme to hezky popořádku, tedy od výstavby. V případě zděného domu zpravidla platí, že ve srovnání s dřevostavbou jde o nákladnější projekt. Téměř jistě jde však o projekt náročný časově, takže byste jej měli pečlivě naplánovat. Ideálně tak, abyste měli hrubou stavbu včetně zastřešení hotovou před začátkem zimy.

Během mrazivých zimních měsíců se totiž stavba nechává vymrznout, aby mohla vyschnout a tzv. si sednout, čímž snáze zamezíte nežádoucímu praskání omítky. Jedná se o proces, který dnes sice někteří označují za přežitek, přesto má na stavbu velmi pozitivní vliv, a to bez ohledu na použité cihly. Domy z pálených cihel ve stavebnictví platí za ověřenou klasiku, což však neznamená, že zde nedochází k žádnému vývoji a posunu. Na trhu tak naleznete celou řadu různých druhů cihel například s odlišnými termoizolačními vlastnostmi.

Stavíme dřevostavbu: hotovo za čtvrt roku

Pokud si pokládáte otázku, zda raději dřevostavbu nebo zděný dům, významným faktorem pro konečné rozhodnutí může být také čas výstavby. Při stavbě montované dřevostavby nemusíte brát ohled na roční období, protože ji lze realizovat ve velmi krátkém čase – zpravidla bývá hotovo za tři až čtyři měsíce. Stavební práce však mohou nabrat zpoždění kvůli nevhodným meteorologickým podmínkám, a to zejména vinou deštivého počasí, neboť nadměrná vlhkost se umí na kvalitě dřeva neblaze podepsat.

výhody a nevýhody dřevostavby

Před zahájením stavby proveďte pečlivý průzkum trhu a vyberte si kvalitní stavební firmu. Realizace dřevostavby se totiž řídí dle předepsaného technologického postupu, jehož porušení se už po několika letech může projevit třeba tvorbou trhlin či nedostačující izolací, a tedy i dalšími náklady.

Vytápění zděného domu a dřevostavby: jak je to s provozními náklady?

Ze souboje provozních nákladů vychází vítězně dřevostavba, se kterou můžete oproti běžnému zděnému domu ročně dosáhnout až 30% úspory, a to především díky skvělým izolačním vlastnostem. Moderní dřevostavby patří do kategorie nízkoenergetického bydlení. Na rozdíl od cihlové zdi totiž dřevěná konstrukce absorbuje teplo pouze v omezeném rozsahu, a to se tak může prakticky ihned kumulovat přímo v místnosti. Díky tomu je velmi snadné bez prodlení regulovat teplotu dle potřeb obyvatel domu.

Vytápění dřevostavby má své výhody i nevýhody oproti zděnému domu.

Nahromaděné teplo ve zdech však nemusí být na škodu, neboť se může do místností uvolňovat i dlouho po vypnutí topení. Naopak ve dřevostavbě se teplo udržuje pouze nepatrně, což způsobuje rychlejší ochlazení interiéru.

Možnosti vytápění dřevostavby nebo zděného domu

Vysoké náklady za vytápění lze redukovat také pořízením moderního vytápěcího systému. V nízkoenergetických stavbách se běžně setkáte s elektrokotly či kondenzačními plynovými kotly, které slibují snadnou obsluhu a vysokou efektivitu vytápění. Výjimkou nejsou ani tepelná čerpadla, která čerpají bezplatnou energii z vašeho okolí (například přes potrubí instalované pod povrchem země). Jejich vyšší pořizovací cenu lze navíc kompenzovat příspěvkem ze státních dotačních programů.

Provozní náklady na vytápění dřevostavby jsou nižší než u zděného domu.

Výhody a nevýhody dřevostavby

Mezi hlavní výhody dřevostaveb patří především jejich rychlá výstavba bez ohledu na roční období. Nespornou výhodou jsou také nižší náklady na výstavbu a následně i na běžný provoz. Samotné označení dřevostavba jasně naznačuje, že jde o stavbu z ekologického stavebního materiálu, což významně snižuje negativní dopad na životní prostředí.

Naopak za nevýhodu lze označit rychlejší ochlazování interiéru a vyšší nároky při výběru stavební firmy. Každé zanedbání se může negativně projevit na životnosti domu nebo jeho funkčních vlastnostech. Zvláště pokud si vyberete dřevostavbu na klíč, je vhodné mít průběžný dohled nad výstavbou.

Ve zděných domech se díky postupnému uvolňování ze stěn delší dobu drží teplo i po vypnutí topení. Za výhodu zděného domu lze považovat také možnost snížit náklady na výstavbu za předpokladu, že se do ní pustíte svépomocí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...