Dřevostavba nebo zděný dům? Tohle jsou jejich výhody a nevýhody
Vezměme to hezky popořádku, tedy od výstavby. V případě zděného domu zpravidla platí, že ve srovnání s dřevostavbou jde o nákladnější projekt. Téměř…
Chystáte se učinit důležitý životní krok v podobě investice do vlastního bydlení? Pak bezpochyby pečlivě vstřebáváte všechny dostupné informace o různých stavebních či realitních možnostech. Ať už však přemýšlíte nad stavbou či koupí rodinného domu, v obou případech se pochopitelně jedná o zásadní rozhodnutí, mnohdy na celý život. Investici do nemovitosti byste proto neměli uspěchat, ale naopak důsledně promyslet jednotlivé aspekty, mezi něž patří například životnost domu či provozní náklady.
Na tuzemském trhu se nejčastěji staví standardní zděné domy, avšak rok od roku stoupá také poptávka po moderních a ekologických dřevostavbách. Oba typy budov mají svá pozitiva i nedostatky. V čem spočívají jejich největší odlišnosti?
Stavba zděného domu vyžaduje pečlivé plánování
Vezměme to hezky popořádku, tedy od výstavby. V případě zděného domu zpravidla platí, že ve srovnání s dřevostavbou jde o nákladnější projekt. Téměř jistě jde však o projekt náročný časově, takže byste jej měli pečlivě naplánovat. Ideálně tak, abyste měli hrubou stavbu včetně zastřešení hotovou před začátkem zimy.
Během mrazivých zimních měsíců se totiž stavba nechává vymrznout, aby mohla vyschnout a tzv. si sednout, čímž snáze zamezíte nežádoucímu praskání omítky. Jedná se o proces, který dnes sice někteří označují za přežitek, přesto má na stavbu velmi pozitivní vliv, a to bez ohledu na použité cihly. Domy z pálených cihel ve stavebnictví platí za ověřenou klasiku, což však neznamená, že zde nedochází k žádnému vývoji a posunu. Na trhu tak naleznete celou řadu různých druhů cihel například s odlišnými termoizolačními vlastnostmi.
Stavíme dřevostavbu: hotovo za čtvrt roku
Pokud si pokládáte otázku, zda raději dřevostavbu nebo zděný dům, významným faktorem pro konečné rozhodnutí může být také čas výstavby. Při stavbě montované dřevostavby nemusíte brát ohled na roční období, protože ji lze realizovat ve velmi krátkém čase – zpravidla bývá hotovo za tři až čtyři měsíce. Stavební práce však mohou nabrat zpoždění kvůli nevhodným meteorologickým podmínkám, a to zejména vinou deštivého počasí, neboť nadměrná vlhkost se umí na kvalitě dřeva neblaze podepsat.
Před zahájením stavby proveďte pečlivý průzkum trhu a vyberte si kvalitní stavební firmu. Realizace dřevostavby se totiž řídí dle předepsaného technologického postupu, jehož porušení se už po několika letech může projevit třeba tvorbou trhlin či nedostačující izolací, a tedy i dalšími náklady.
Vytápění zděného domu a dřevostavby: jak je to s provozními náklady?
Ze souboje provozních nákladů vychází vítězně dřevostavba, se kterou můžete oproti běžnému zděnému domu ročně dosáhnout až 30% úspory, a to především díky skvělým izolačním vlastnostem. Moderní dřevostavby patří do kategorie nízkoenergetického bydlení. Na rozdíl od cihlové zdi totiž dřevěná konstrukce absorbuje teplo pouze v omezeném rozsahu, a to se tak může prakticky ihned kumulovat přímo v místnosti. Díky tomu je velmi snadné bez prodlení regulovat teplotu dle potřeb obyvatel domu.
Nahromaděné teplo ve zdech však nemusí být na škodu, neboť se může do místností uvolňovat i dlouho po vypnutí topení. Naopak ve dřevostavbě se teplo udržuje pouze nepatrně, což způsobuje rychlejší ochlazení interiéru.
Možnosti vytápění dřevostavby nebo zděného domu
Vysoké náklady za vytápění lze redukovat také pořízením moderního vytápěcího systému. V nízkoenergetických stavbách se běžně setkáte s elektrokotly či kondenzačními plynovými kotly, které slibují snadnou obsluhu a vysokou efektivitu vytápění. Výjimkou nejsou ani tepelná čerpadla, která čerpají bezplatnou energii z vašeho okolí (například přes potrubí instalované pod povrchem země). Jejich vyšší pořizovací cenu lze navíc kompenzovat příspěvkem ze státních dotačních programů.
Výhody a nevýhody dřevostavby
Mezi hlavní výhody dřevostaveb patří především jejich rychlá výstavba bez ohledu na roční období. Nespornou výhodou jsou také nižší náklady na výstavbu a následně i na běžný provoz. Samotné označení dřevostavba jasně naznačuje, že jde o stavbu z ekologického stavebního materiálu, což významně snižuje negativní dopad na životní prostředí.
Naopak za nevýhodu lze označit rychlejší ochlazování interiéru a vyšší nároky při výběru stavební firmy. Každé zanedbání se může negativně projevit na životnosti domu nebo jeho funkčních vlastnostech. Zvláště pokud si vyberete dřevostavbu na klíč, je vhodné mít průběžný dohled nad výstavbou.
Ve zděných domech se díky postupnému uvolňování ze stěn delší dobu drží teplo i po vypnutí topení. Za výhodu zděného domu lze považovat také možnost snížit náklady na výstavbu za předpokladu, že se do ní pustíte svépomocí.
Diskuse k článku