Díky předsmluvní odpovědnosti můžete získat ztracené náklady
Na zaplacení kupní ceny si často klienti musí vyřídit u banky hypotéku. V té chvíli ještě netuší, jak komplikovaný může prodej nebo nákup nemovitosti být. Ke schválení hypotéky je potřeba předložit hned několik dokumentů včetně znaleckého posudku na odhadovanou kupní cenu nemovitosti. Právě jeho zpracování je pro získání hypotéky klíčové, málokdo proto zaváhá s jeho zaplacením a vytvořením. Ještě méně lidí však počítá s tím, že by z plánované transakce nemovitosti mohlo nakonec sejít. V té chvíli je znalecký posudek bohužel k ničemu. Právě do takové situace se dostal Ladislav Kopečný. „Realitní kancelář mi rezervační poplatek samozřejmě vrátila, ale rád bych věděl, zda mám nějaké možnosti, jak dostat cenu za odhad nemovitosti, který jsem zařídil úplně zbytečně, zpět,ˮ řekl Kopečný, který za odhad zaplatil téměř pět tisíc.
Předsmluvní odpovědnost vzniká ještě před uzavřením kupní smlouvy
Abychom mohli reálně začít uvažovat o vrácení finanční částky za odhad, je třeba si uvědomit, na čí straně je odpovědnost za vzniklé náklady, pokud se transakce neuskuteční. V podstatě lze říct, že pokud jednání mezi prodejcem a kupujícím dospějí do bodu, kdy je uzavření kupní smlouvy velmi pravděpodobné, zároveň vzniká prodávajícímu odpovědnost za náklady. Pokud už jsme ve fázi, kdy na nemovitost uzavíráme hypotéku, je uzavření kupní smlouvy prakticky jisté. Jestli kvůli prodávajícímu poté celá transakce ztroskotá, měl by nahradit vzniklou škodu kupujícímu.
Odpovědnost prodávajícího nemusí vzniknout, pokud pro zrušení transakce existuje spravedlivý důvod, mezi který se však nepočítá změna situace na trhu nebo výhodnější konkurenční nabídka. Pokud prodávající daný důvod nemá, musí kupujícímu uhradit zbytečně vynaložené náklady, mezi které patří i vyhotovení odhadu kupní ceny pro účely získání hypotéky. Řešení takové situace je ideální se vyhnout a rovnou se obrátit na realitní kancelář, která prodej zprostředkovává. "Dříve než vynaložíte určité výdaje, měli byste si ověřit zda má realitní kancelář podepsanou smlouvu s prodávajícím o zprostředkování prodeje, ve které obvykle bývají sankce vůči prodávajícímu pro případ, že by od prodeje odstoupil," vysvětlila realitní makléřka společnosti PATREAL Ing. Pavlína Hojecká.
Reference klientů si pochvalují spoluprácí s realitní kanceláří PATREAL
Spolupráce s realitní kanceláří by měla znamenat nejen zprostředkování koupě, ale také pomoc v případě jakýchkoliv komplikací. Právě předsmluvní odpovědnost je prostředkem, který může zájemcům o nemovitost výrazně pomoct. Základem kvalitní spolupráce s makléřem by vždy měla být vysoká úroveň profesionality a vzájemné důvěry. "Člověk, který prodával byt, od prodeje couvnul, čímž způsobil problém. Makléřka mi ihned nabídla odpovídající náhradu, dokonce za mě byt od prodávajícího převzala a přehlásila za mě i energie. Po celou dobu byla milá a příjemná. Vždy mě o všem informovala a vše mi trpělivě vysvětlovala. To rozhodně nepovažuji za samozřejmost," popsal svou zkušenost Ladislav Kopečný, spokojený klient realitní kanceláře PATREAL.
Diskuse k článku