Dekorativní omítky zkrášlí vaši fasádu
Fasáda chrání vaše bydlení před mechanickým poškozením a klimatickými změnami či rozmary počasí, mezi něž patří například střídání teplot, deště, sněžení, mrazy či ostré sluneční paprsky. Ve zkratce bychom mohli říct, že fasáda brání dům před většinou hrozeb spojených s okolními vnějšími vlivy. Dům by měl být dobře zabezpečený, ale zároveň také hezky vypadat. A právě o estetickou stránku vašeho bydlení se starají dekorativní omítky, které se nanášejí jako finální úprava omítek či zateplovacích systémů. V následujících řádcích si různé typy a druhy dekorativních omítek podrobněji představíme.
Typy dekorativních omítek: pro každého něco
Jak již bylo uvedeno, dekorativní omítky se nejčastěji používají jako finální úprava fasády domu, často se s nimi setkáváme například na soklech domu, své uplatnění si nicméně najdou také v interiérech, kde pomáhají vylepšit estetický dojem například schodišť nebo chodeb. Jednou z hlavních výhod dekorativních omítek je velmi široký výběr barevných odstínů, téměř každý si díky tomu vybere nátěr přesně podle svých představ.
Ve stavebnictví se v současnosti uplatňuje celá řada různých vzorů, barevných odstínů či struktur dekorativních omítek. Jejich volba a kombinace záleží jen na vás. Široká je nabídka pastovitých dekorativních omítek, které jsou tvořeny směsí anorganických pigmentů, plniv a granulátů. Vybrat si můžete podle potřeby akrylátovou nebo silikonovou pastovitou omítku. První typ obsahuje akrylátovou disperzi, druhý pryskyřici. Dekorativní omítku tak můžete plně přizpůsobit fasádě vašeho domu.
Podle skladby se dále rozlišují ještě tzv. drásané či rýhované omítky, které jsou nezaměnitelné především pro svou rýhovanou strukturu. Setkat se můžete také s omítkami zrnitými, jež se vyznačují stejnoměrnou zrnitou strukturou povrchu. V obou případech se velikost zrna u většiny výrobců pohybuje v rozmězí od 1,5 do 2 mm.
Ať už si vyberete jakýkoliv typ dekorativní omítky, měli byste ji sladit se spodní zednickou omítkou. Zjistěte, zda budete nanášet na zednickou omítku akrylátovou, silikonovou či jinou a podle toho zvolte adekvátní dekorativní omítku. Například na akrylátovou zednickou omítku naneste zrnitou omítku akrylátovou, na silikonovou zednickou omítku naneste zrnitou omítku silikonovou.
Pro úplnost zmíníme také válečkovou omítku, která se však používá především v interiérech. Její výsledná textura se odvíjí od použitého nářadí. Omítka nanesená malířským válečkem bude vypadat jinak, než kdybyste místo něj použili třeba malířskou špachtli.
Mozaiková omítka představuje moderní alternativu s jedinečným vzhledem
Poměrně moderní a stylovou alternativou jsou tzv. mozaikové omítky, které se používají pro povrchovou úpravu zejména venkovních soklů či na svislé plochy zídek a sloupků. Vyznačují se dekorativním vzhledem, výbornou odolností proti povětrnostním vlivům a UV záření. Mozaiková omítka bývá tvořena směsí křemičitých písků nebo barevných vápencových drtí.
Co se týče samotného nanášení, ještě před ním omítku promíchejte pomaluběžným mísidlem, a to nejlépe za použití spirálového nástavce. Omítku však rozhodně nešlehejte ani neřeďte. Dekorativní omítku nanášejte stejnoměrně a bez přerušení nerezovým hladítkem v závislosti na velikosti zrna. Hladítko využijete také pro následné uhlazení povrchu.
Jak nanést dekorativní omítku? Máme pro vás několik užitečných rad
Nanášení omítek rozhodně není nic jednoduchého. Zkušený kutil si ale určitě poradí. Důležité je dbát pokynů, které uvádí výrobce a držet se základních rad.
Podklad dekorativní omítky
Základem pro kvalitně omítnutou fasádu je bezpochyby čistý a připravený podklad, na výsledné omítce se totiž projeví každá nerovnost. V žádném případě nezapomínejte na penetrační nátěr, který sjednotí savost podkladu a usnadní následné nanášení dekorativní omítky.
Dále aplikujte základní nátěr pod omítky probarvený v odstínu zvolené dekorativní omítky. Je nezbytné jej nanést jak pod pastovité omítky, tak i v případě, že zvolíte mozaikovou omítku. Základní nátěr se vyznačuje vysokou mírou krytí, zpevňuje a barevně sjednocuje podklad a vytváří tak nosnou vrstvu pod dekorativní omítky.
Při nanášení se vyhněte zaschnutí dekorativní omítky
Dekorativní omítku nejdříve promíchejte, a následně ji nanášejte na fasádu nerezovým hladítkem. Na barevně ucelené části stěny musíte omítku nanést během jednoho pracovního kroku. Pokud byste se napojovali na zaschlou omítku, přechod bude viditelný, a to je pro výsledný estetický efekt pochopitelně nežádoucí. Omítku nanášejte ve venkovních teplotách od 5 do 25 oC.
Po nanesení omítky přichází na řadu strukturování, které se provádí pomocí hladítka. Vyhněte se dlouhým pauzám mezi nanesením a strukturováním. Jakmile dekorativní omítka jednou zaschne, už ji nelze dále upravovat.
Diskuse k článku