Daň z nabytí vám vysvětlí realitka s kvalitními referencemi
Novelizace zákonů týkající se placení daní při převodu nemovitostí vyvolala množství otázek pro zájemce o nové bydlení. Jistí si nebyli ani Matějkovi, kteří při nákupu nemovitosti netušili, kdo má daň zaplatit. "Zajímalo by nás, jak je to v současnosti s daní z nabytí nemovitosti. Rádi bychom koupili dům, ale nevíme, kdo bude platit daň," ptali se Matějkovi. Pro odpověď se rozhodli kontaktovat PATREAL, realitní kancelář se stovkami pozitivních referencí.
Nová daň z nabytí nemovitosti
Jakmile kupujete nemovitost, musíte počítat s tím, že státu bude potřeba odvést daň. Vyvstává však otázka, kdo by ji vlastně měl platit. Jedná se o povinnost o prodávajícího nebo kupujícího? Daň, která se v minulosti nazývala daní z převodu nemovitosti, nabízela dostatek prostoru ke špatné interpretaci. Od minulého roku však nastala změna v české legislativě a poplatek dostal nový název - daň z nabytí nemovitosti, díky kterému je jako plátce daně označen kupující.
Reference klientů potvrzují, že daň ulehčuje prodej nemovitosti
Díky tomu, že je nyní plátce daně naprosto jasně určený, prodávajícímu se uvolní ruce při prodeji jeho nemovitosti. Nemusí totiž při navrhování ceny počítat s jejím navýšením kvůli dani. Její placení nepotřebuje nijak řešit a zbytečně se zatěžovat s placením nemovitosti, která má už nepatří.
Pro kupující se na druhé straně v podstatě nic nezmění - vzhledem k tomu, že předtím platba ve většina případů stejně spadla na ně, jen budou dodržovat nařízení podle novely zákona.
Jedinou nevýhodou změny v zákoně je ztížení nákupu nemovitosti prostřednictvím hypotéky. Banky mohou poskytovat půjčku, jejíž výši určí na základě znaleckého posudku. Daná částka však nepokryje zaplacení daně, kterou bude muset člověk kupující pokrýt vlastními náklady. Už při sjednávání ceny i hypotéky je nutné daň zohlednit a přesně si dohodnout podmínky i s poskytovatelem hypotéky.
Placení daně z nabytí nemovitosti nelze upravit smluvně
V době, kdy ještě platila daň z převodu nemovitosti, se smluvní strany mohly dohodnout, kdo vyměřenou daň zaplatí. Pokud do smlouvy platbu daně nezahrnuly nebo se nedohodly, plátcem byl automaticky prodávající. Kupující byl v roli ručitele - pokud by tak prodávající daň nezaplatil, musel by tuto povinnost splnit sám. Domluva mezi kupujícím a prodávajícím nyní už možná není jak Matějkovým potvrdili i zkušení makléři z realitky PATREAL, která za svou více než dvacetiletou praxi nasbírala stovky pozitivních referencí.
Výše daně činí vždy čtyři procenta
Částka, kterou na dani z nabytí nemovitosti budete muset zaplatit, se počítá na základě tzv. nabývací hodnoty. Ta ovšem nemusí být totožná se skutečně zaplacenou kupní cenou. Vzhledem k tomu, že se stát snaží zabránit daňovým únikům, výši daně vyměřuje na základě znaleckých posudků nebo směrné hodnoty nemovitosti. Výši této daně tvoří vždy čtyři procenta.
Diskuse k článku