Co všechno umí chytré vchodové dveře a kde najdou své využití
Zapomeňte na nošení těžkého svazku klíčů, který může za nejeden škrábanec na displeji vašeho telefonu i neustálé vydouvání kapes. Pokročilé technologie elektronického otevírání vchodových dveří už dávno nejsou jen záležitostí komerčních a průmyslových objektů. Díky dostupnosti se stále častěji využívají i ke vstupu do rodinných domů a bytů, kde uživatelům přináší zvýšení komfortu i úrovně zabezpečení. Seznamte se s různými typy chytrých vchodových dveří, které si můžete pořídit i vy.
Chytré vchodové dveře – elektronické i mechanické
Co si pod pojmem chytré vchodové dveře představit? Na rozdíl od běžných typů dveří jsou vybavené mechanismy, které zvyšují komfort otevírání a současně přináší pokročilejší úroveň zabezpečení. Do této oblasti se zpravidla řadí dveře vybavené elektronickým systémem, který umožňuje otevírání i bez použití klíčů a třeba i propojení se SMART Home systémem řízení domácnosti.
V širší rovině však můžeme za chytré dveře považovat i ty, jež jsou vybavené mechanickým systémem zamykání, který je však doplněn o další bezpečnostní prvky. Pokročilé mechanické zámky s adekvátní úrovní zabezpečení nabízí někteří výrobci už v základu. Například český výrobce garážových vrat a vchodových dveří LOMAX standardně osazuje všechny vchodové dveře 3bodovým zámkem GU-Secury Automatic v základní ceně. Máte obavy, že někdy ve spěchu zapomenete zamknout? S chytrým mechanickým zámkem se bát nemusíte – při zavření dveří dojde k automatickému uzamknutí.
Způsoby elektronického otevírání dveří
Vchodové dveře s kvalitními bezpečnostními zámky přináší uživatelům vysokou úroveň zabezpečení. Z hlediska komfortu odemykání a otevírání však nemohou konkurovat pokročilým elektronickým systémům, které najdeme u moderních chytrých vchodových dveří. Na trhu narazíte na několik typů, které se liší způsobem odemykání.
Dveře s kódovací klávesnicí
Chcete umožnit přístup do objektu většímu počtu osob, a to bez nutnosti vytváření mnoha kopií klíčů nebo jiných identifikačních prvků? Nejjednodušší řešením je propojení elektronického otevírání s kódovací klávesnicí. Takové řešení se hojně využívá nejen v komerční sféře, ale například také u vstupních dveří do bytových domů. Kódovací klávesnice se dají naprogramovat na libovolný kód, který může hlavní uživatel v případě potřeby kdykoliv změnit.
Kvalitní klávesnice by měla být vybavena programem, který zabraňuje nastavení jednoduchých a často se opakujících kombinací. Kódy 12345 nebo 1111 nejsou považovány za bezpečné, proto jsou automaticky blokovány. Dveře s kódovací klávesnicí ocení například majitelé nemovitostí, které nabízí ubytování formou Airbnb či prostřednictvím jiné podobné služby. S hosty se totiž nemusí vůbec osobně setkat. Stačí, když jim sdělí vstupní PIN kód.
Dveře se čtečkou otisků prstů
Vyšší míru zabezpečení při zachování maximálního komfortu odemykání zajistí chytré dveře vybavené čtečkou otisků prstů. Pokud nad takovým řešením uvažujete, upřednostněte kvalitní moduly, které jsou schopny rozpoznat otisky i při drobných zraněních nebo jiných vnějších vlivech. Takový typ čteček dodává i zmiňovaný výrobce LOMAX, který z důvodů vyšší bezpečnosti osazuje nabízené vchodové dveře čtečkami s technologií průběžného snímání, díky které nezůstávají otisky na snímači. Čtečky jsou vybavené pamětí na až 150 otisků a umožňují snadné programování pomocí dálkového ovládání.
Dveře se čtečkou RFID čipů
Poslední možností elektronického otevírání chytrých vchodových dveří je použití čtečky RFID čipů. Dveře se odemknou pouhým přiložením čipu, který může mít libovolný tvar i velikost. Čip můžete mít například na klíčence, stejně tak může mít i velikost platební karty. Oblíbeným řešením je také ovládání klíčem od automobilu. Výhodou takového řešení je jednoduché nastavení práv a přiřazování čipů. Pokud byste například chtěli konkrétní osobě, který čip vlastní, vstup znemožnit, daný čip jednoduše zablokujete.
Vybavte vchodové dveře skrytým čidlem
Chytré dveře mohou být kromě pokročilých systémů odemykání vybaveny i dalšími prvky, které zvyšují úroveň zabezpečení a pohodlí ovládání. Například všechny vchodové dveře od LOMAXU si můžete nechat doplnit také o skrytá čidla, která detekují stav otevření či uzavření. Čidlo pak snadno propojíte například se zabezpečovacím systémem nebo inteligentním ovládáním domu. Pomocí telefonu nebo tabletu budete moci i na dálku kontrolovat, jsou-li dveře uzavřené, případně kdy došlo k jejich otevření. Získáte tak dokonalý přehled o pohybu ve vašem domě nebo komerční budově.
Ať už se rozhodnete pro pořízení chytrých vchodových dveří vybavených kódovací klávesnicí, čtečkou otisků prstů, nebo čtečkou čipů, usnadníte si odemykání a zvýšíte úroveň zabezpečení. Vzhledem k jednoduché montáži a přijatelné ceně mají tyto pokročilé technologie své místo i v rodinných nebo bytových domech, kde jsou k vidění stále častěji.
Diskuse k článku