Číslo popisné a číslo orientační: rozdíl je nepatrný, avšak zásadní
Při vyplňování různých formulářů, kde je třeba uvést adresu, narazí spousta lidí na zásadní problém. Nevědí totiž, jaký je rozdíl mezi orientačním a popisným číslem domu, ve kterém bydlí. Pokud si s tím ani vy nevíte rady, pak vám tento článek pomůže.
Bez řádného označování domů se společnost neobejde. To si lidé uvědomili již v dávné minulosti, a tak se tento číselný systém rozvíjí již od svého zrodu v druhé polovině 18. století. Ještě předtím se domy značily a popisovaly jménem rodiny, která v nich žila, nebo podle nejvýraznějšího stavebního prvku dané budovy. Dnes užíváme číslo popisné a číslo orientační, v některých případech evidenční. V jakých, to se dozvíte na následujících řádcích.
Číslo popisné a číslo orientační – rozdíl
Oba typy čísel bývají na domech barevně rozlišeny. Zpravidla je číslo orientační uvedeno na modré tabulce bílým písmem a číslo popisné na červené tabulce. Není to však zvyk. Jak jsme vám již psali v článku „Domovní čísla - nezbytnost, která může být i ozdobou“, čísla na dům se dají pořídit v rozmanitých tvarech, a proto není odlišení na modré a červení tabulce tak striktní.
-
Číslo popisné
Číslo popisné se nikdy v obci neopakuje (rozdílem od orientačního). Popisuje tedy konkrétní budovu trvalého charakteru. Je zvykem, že se uvádí před lomítkem, obvykle bývá to vyšší ze dvou čísel označujících nějaký dům. Číslo popisné nikterak nesouvisí s ulicí, ve které se daný objekt nachází. Zapisuje se i do katastru nemovitostí (Víte, kde, jak a za kolik získáte výpis z katastru nemovitostí?) a je přidělováno při kolaudaci stavby.
-
Číslo orientační
Orientační číslo souvisí s ulicí nebo veřejným prostranstvím, často se lze setkat i s tím, že je doplněno písmenem, aby byla usnadněna orientace, když se jedná o trakty a další složitější rozmístění budov. Díky orientačnímu číslu na ulici víte, zda se vydat ulicí směrem dolů, nebo nahoru, když hledáte konkrétní adresu. Víte totiž, že tím směrem číslo klesá a opačným směrem stoupá. Přiděluje je místní obecní úřad.
Výše uvedené možnosti se převážně vztahují k budovám využívaným dlouhodobě. U rekreačních objektů se setkáte spíše s číslem evidenčním. Označit řádně svůj dům nebo jiný objekt je povinnost ze zákona. Za její nesplnění povětšinou přicházejí sankce v podobě pokut.
Rozdíl mezi orientačním a popisným číslem není spoustě lidí znám. A to i přesto, že je poměrně zásadní při hledání konkrétní adresy a umístění nějaké budovy.
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku
Kris