Chcete si pořídit bazén? Podívejte se na (ne)výhody jednotlivých materiálů
Sen o vlastním bazénu na zahradě si plní čím dál víc Čechů. Není se ani moc co divit. Se stále teplejšími léty je fajn mít hned u domu vlastní osvěžovnu, do které si skočíte, kdykoliv se vám zachce a nemusíte se o vodu přetahovat s ostatními návštěvníky jako na veřejném koupališti. Jestli právě teď přemýšlíte, z čeho je nejlepší postavit zapuštěný bazén, nastíníme vám nejčastější možnosti.
Než se pustíme do rozboru jednotlivých materiálů pro zapuštěné bazény, je fér říct, že každý má svůj ideál jinde. “Ten, kdo touží po top kvalitě a dlouhé životnosti, zvolí laminátový bazén nebo nerezový, ti s našponovaným rozpočtem sníží své nároky, pořídí si plastový nebo fóliový bazén a smíří se s tím, že ho za 10 nebo 15 let vymění za výrazně trvanlivější a příjemnější laminát. Žádná možnost není špatná, protože vždy odráží momentální možnosti a potřeby konkrétní rodiny,” říkají bazénoví specialisté z české firmy Bazény Relax.
Ať už plánujete zapuštěný nebo polozapuštěný bazén, materiál určí nejen cenu, ale také, kolik vás bude stát stavební příprava na bazén i to, jak dlouho bazén vydrží a kolik času pak strávíte jeho údržbou. Pojďme se na ně podívat postupně, podle toho, jak dlouho vám vydrží.
Plastový bazén
Plastový skelet je nejlevnější, vyrábí se v nejrůznějších tloušťkách stěn. Platí přímá úměra, že čím silnější stěna, tím odolnější bazén, nicméně jde o materiál, který vlivem počasí, tlaku a dalších fyzikálních vlivů degraduje, a obvykle po cca 10 - 15 letech začne povrch hrubnout a materiál se začne kroutit, případně praskat. Samozřejmě existují výjimky, kdy plastový bazén vydržel majitelům i dvě desítky let, stejně tak jako najdete ty, kteří ho museli vyměnit už po 5 - 8 letech. Plastový bazén si také nijak extra neužijete, není vybavený bezpečnostní hranou ani pohodlným schodištěm (to nahrazuje žebřík), protože jakýkoliv pravý úhel na tomto materiálu znamená svár a zvýšené riziko prasknutí.
Betonový bazén s fólií
Betonové bazény vybavené fólií jsou rozhodně kvalitnější než plastové bazény a jejich velkou výhodou je možnost individuálních rozměrů. Jejich nevýhodou ale je, že kvalita je přímo úměrná kvalitě fólie. Ty lepší sice vydrží i déle než plastové bazény, životnost bývá v rozmezí 15 - 20 let, nicméně cena kvalitních fólií v posledních letech roste, a tak se v současnosti jedná o dražší variantu než je investice do laminátového bazénu. Ekonomická není ani stavba. Při té je zásadní dodržet kvalitu práce (zejména při navařování fólie), dobře vybrat stavební firmu a připravit se na relativně velkou časovou náročnost stavebních příprav.
Laminátový bazén
Ze všech možností má zapuštěný laminátový bazén nejlepší poměr ceny a kvality. Pro stavbu je nenáročný, vyžaduje menší výkop, slabší základovou desku a obsypat lze třeba jen vlhkou betonovou směsí. Výrobce vám ho dodá v jednom kusu, ideálně už rovnou obalený izolací, takže ho stačí jen vložit do připravené jámy a zasypat betonem. Bazén z laminátu přitom vydrží zhruba 40 let bez nutnosti oprav nebo výměny, takže jednou poslouží i vašim vnoučatům. A bonusem je snadné čištění, pohodlné schůdky tvarované tak, abyste si na ně mohli i sednout a relaxovat nebo bezpečnostní hrana pro méně zdatné plavce nebo neplavce.
Nerezový bazén
Bazén z nerezu je naprostou špičkou, což se odráží i na ceně. Z hlediska životnosti bývají nesmrtelné, jsou ale docela časově náročné na výstavbu, při níž je potřeba pečlivě dodržet stavební postup. S ohledem na cenu se zapuštěné nerezové bazény využívají především na koupalištích nebo v hotelích.
V grafice najdete porovnání jednotlivých typů zapuštěných bazénů z různých hledisek.
Diskuse k článku