Bydlení jako v Americe. Jsou americké domy dobrou volbou?
Z filmů a seriálů odehrávajících se v amerických městech a maloměstech je zná každý – kouzelné domy, v nichž je snadné představovat si pohodový život. V našich zeměpisných šířkách na ně často nenarazíte. Začínají se však stavět o něco více, než v předchozích letech. Důvodem je rychlá výstavba, úspora nákladů i netradiční vzhled, který v našich podmínkách upoutá pozornost.
Žádný seriál a film se bez takových kulis neobejde – idylické domy s velkými předzahrádkami vypadají opravdu krásně. A tak není divu, že po nich zatoužil nejeden Evropan. Jenže – hodí se vůbec do našich podmínek?
Americký dům – jaký je?
Život v amerických domech se netěší zrovna pozitivní pověsti. Ale je k tomu vůbec nějaký pádný důvod, když nejdražší položkou při pořizování bydlení, bývá pozemek? Samotná stavba se pak příliš neprodraží. Stejně jako následný provoz je poměrně levná. Americké domy upoutají pozornost už jen svým vzhledem, protože od evropského typu se liší na první pohled a jsou tak atraktivní alternativou. Staví se stylem, který se za poslední desetiletí téměř nezměnil: na betonové patky dosedá dřevěná konstrukce tvořená plechem a sádrokartonem. Jako izolace se používá skelná vata. Zkušený stavař nyní určitě pokrčil rameny, protože taková skladba rozhodně není ideální – při špatném provedení láká hmyz a jiné nezvané hosty (s čímž mívají majitelé bohaté zkušenosti).
Pořízení amerického domu však není drahé a vyplatí se i v našich podmínkách. Navíc s použitím moderních materiálů mnohé starosti odpadají.
Zajímavosti o americkém bydlení
|
Proč čerpat inspiraci zrovna v USA
Nejeden stavitel by střelhbitě odpověděl, že tam raději inspiraci nebrat vůbec. Zastaralé technologie a postupy už v současnosti nepatří mezi vyhovující. Lepší variantou je pátrat po modernějších možnostech, kterých je při současním rozmachu dřevostaveb spousta. Zdrojem nápadů tak mohou být americké domy hlavně v architektuře, vybavní či úpravě okolí.
Vybavení v americkém stylu – americká lednice
Jaké je nejvíce charakteristické vybavebí kuchyní v zámoří? Jsou to takzvané americké lednice, které jistě znáte. Velké dvoudveřové kombinované chladničky bývají dominantním prvkem kuchyní. Kromě uchování čerstvých potravin umí však i jiné věci.
Kupříkladu je není třeba manuálně odmrazovat. Speciální elektronický a diagnostický systém má chlazení pod neustálou kontrolou .
První dvoudvéřová americká lednice byla vyrobena v Chicagu v roce 1947. Velkokapacitní chladničky (někdy označovány také jako chladící skříně) postupně nacházely místo nejen v restauracích a bistrech, ale také v domácnostech.
Tyto lednice jsou dostupné i u nás. Nejvíce pochybností vzbuzuje jejich velikost, přeci jen naplnit je dá zabrat (mohou mít objem až přes 400 litrů). Jejich šířka je minimálně dvojnásobná, než u běžné lednice a dvoje dvířka se otevírají do stran.
Jenže ony neslouží jen k uchovávání potravin, umí toho víc. Bez otevírání dveří jsou k dispozici dávkovače ledu a vody. Poutavě pak působí osvětlení amerických chladniček, které ocení zejména ti, kdo se k lednici vypravují v noci.
Pro a proti pořízení americké lednice:
Americká lednice se vyplatí v případě, že jste majíteli velké kuchyně, kde pro ni bude dostatek prostoru, a kde je více členů domácnosti. Ti tak mohou mít zásoby na delší dobu. Pro malé domácnosti třeba jen se dvěma či třeny členy jsou takové prostory jen stěží využitelné.
Proč pořídit (nebo naopak proč raději nepořizovat) americkou lednici:
- nabízí spoustu prostoru i pro velká balení potravin
- mají obvykle řadu hi-tech prvků a praktických funkcí (teplotní alarm, funkce rychlého chlazení, digitální displej, možnost nastavené různé teploty v různých zónách atd.)
- kladem je i moderní a stylový vzhled
- jejich cena je vyšší, než u běžných lednic
- jsou prostorově náročnější (důležitý je dostatek prostoru na obou stranách pro pohodlný přístup k oběma polovinám dveří)
- s jejich velikostí souvisí větší spotřeba energie
Americké domy jsou obrovské a disponují tak velkým obytným prostorem, proto je třeba upravit je na české poměry, kde stačí stavby o něco skromější i vzhledem nákladům na zajištění fungování takové stavby. Architektura amerických domů je tak nezaměnitelná, že v našich podmínkách budou nepřehlédnutelné i v menším provedení.
Stejně jako jsou pro Ameriku charakteristické velké domy, patří do jejich kuchyní i velké lednice, do nichž se snadno uloží zásoby pro velkou rodinu. Zkrátka - velikost Ameriky se projevuje i v bydlení, které však může být pro Evropany v mnoha směrech inspirativní.
Diskuse k článku