5 důvodů, proč vsadit na nábytek z masivu
Plánujete pořízení nového nábytku? Ať už to bude stůl, skříň nebo jídelní židle, čeká vás rozhodnutí, pro jaký materiál se rozhodnout. Vedle cenově dostupného nábytku z lamina, který ve velkých řetězcích s nábytkem najdeme nejčastěji, stojí na druhé straně nábytek z masivu. Za jeho pořízení si připlatíte, investice se vám ale vyplatí. Přinášíme 5 hlavních důvodů, proč na nábytek z masivu vsadit.
1) Dřevěný nábytek z masivu vydrží mnoho let
Mnohé od nákupu nábytku z masivu odrazuje vyšší cena. Je ale namístě si uvědomit, že nábytek obvykle nekupujeme na rok, nebo dva – sloužit nám může i desítky let. Pokud k nákupu budeme přistupovat jako k dlouhodobé investici, pořízení vybavení z masivu se jednoznačně vyplatí. Životnost dřevěného nábytku je totiž při správné údržbě i několikanásobně delší než u levného nábytku z tenkých dřevotřískových desek potaženým laminátem.
Koupelnový nábytek pomáhá vytvořit útulné prostředí
2) Povrchová poškození bývají opravitelná
Pokud na nábytku z lamina uděláte rýhu nebo škrábanec, už se jí nezbavíte. Dřevotřískové desky potažené dekorativní fólií jsou v podstatě neopravitelné, poškození lze nanejvýš zamaskovat speciálními vosky. Masivní dřevo je však opravitelné téměř vždy. Škrábance, vrypy i rýhy se dají přebrousit a povrch znovu nalakovat. Kvalitní výrobky ze dřeva tak mohou sloužit i po několik generací. Týká se to nejen postele nebo stolu, ale také dřevěných podlah nebo dveří.
3) Pravé dřevo je krásné na pohled a příjemné na dotyk
Hlavní přednostní nábytku z masivu je překrásný vzhled. Přirozenou strukturu dřeva včetně detailů v podobě letokruhů nebo suků zkrátka nenahradí ani sebedokonalejší imitace. Vhodnou alternativou je pak nábytek z dýhy, který má také přirozenou strukturu, je však lehčí a rizika deformace či praskání je u něm minimální. Nábytek z masivu se pro svůj nadčasový vzhled hodí k mnoha stylům bydlení od rustikálního po minimalistický, ve kterém vítězí kvalita nad kvantitou.
4) Nábytek z masivu je zdravotně nezávadný
Z hlediska zdravotní nezávadnosti materiálů využívaných v nábytkářském průmyslu je na tom masivní dřevo jednoznačně nejlépe. Při výrobě dřevotřísek, kompaktních desek a jiných deskových materiálů se často pracuje s lepidly a jinou chemií, která může mít negativní vliv na životní prostředí i zdraví. Oproti tomu je surové dřevo přírodní a zdravotně neškodné. Záleží pak jen na tom, jaké typy barev, laků či lepidel použijete. V kombinaci s vodou ředitelnými a zdravotně nezávadnými barvami je masiv vhodný i pro výrobu hraček nebo nábytku do dětského pokoje.
5) Do vůně dřeva se zamilujete
Nábytek z masivu působí na všechny naše smysly. Je krásný na pohled, příjemný na dotek, při poklepání vytváří poutavý zvuk, a dokonce i krásně voní. Vůně pravého dřeva je při intenzivním nádechu poblíž nábytku cítit často i po letech používání. Žádný zápach chemie ani těžko specifikovatelný odér lamina. Při používání nábytku ze dřeva se budete zkrátka cítit jako v lese.
V souvislosti s dřevěným nábytkem by vás mohly zaujmout i následující články:
Diskuse k článku