Druhy zasklení oken: dvojskla, trojskla, bezpečnostní a protihlukové zasklení
Při výběru nových oken je důležité zohlednit celou řadu parametrů a vlastností. Kromě konstrukce a použitého materiálu rámu hraje zásadní roli zasklení oken, které má přímý vliv na tepelnou i akustickou izolaci. Nejčastěji se zasklení dělí na dvojskla a trojskla, existuje však i speciální bezpečnostní a protihlukové zasklení, na které se často zapomíná. Jaké jsou vlastnosti jednotlivých typů zasklení, na jaké parametry se zaměřit a co neopomenout?
Tepelněizolační skla – dvojskla a trojskla
Základní kategorii skleněných výplní všech typů oken (plastových, dřevěných, hliníkových i dřevohliníkových ad.) tvoří tepelněizolační zasklení. Okna se standardně dodávají buď v provedení dvojsklo či trojsklo. Skleněné tabule mají nejčastěji tloušťku 4 mm, v případě velkých oken se pak používají silnější skleněné výplně za účelem zvýšení bezpečnosti. Tabule jsou spojeny meziskelním rámečkem a prostor mezi nimi je vyplněný inertním plynem, který zajišťuje lepší tepelněizolační vlastnosti než pouhý suchý vzduch.
Volný prostor se standardně vyplňuje argonem, který má lepší izolační vlastnosti než vzduch. Povrch skel pak bývá opatřen speciální vrstvou z oxidů kovů, která odráží tepelnou energii zpět do místnosti a snižuje tepelné ztráty. Proto může být tepelněizolační zasklení oken nepatrně zabarveno.
Izolační trojskla udrží více tepla než dvojskla
Pokud se budete rozhodovat mezi izolačními dvojskly a trojskly, měli byste vědět, že trojskla mají větší schopnost izolovat a ve vašem interiéru udrží více tepla. Trojskla mohou mít až o 50% lepší izolační vlastnosti než dvojskla, ale pro porovnání tepelně izolačních vlastností musíte srovnávat parametry týkající se celých oken tj. systému profil - zasklení. Srovnávat pouze tepelnou izolaci zasklení je zavádějící. Pokud je pro vás snížení teplených ztrát na prvním místě, je vhodné volit izolační trojskla. Také proto jsou trojskla standardním řešením při realizacích nízkoenergetických a pasivních domů.
Tepelněizolační trojskla navíc omezují rosení oken. Efekt tepelné izolace působí i opačně, proto v zimě a přechodných měsících roku pustí trojskla do interiéru méně slunečního světla a tepla. Proto například u pasivních domů, kde je kladen důraz na solární zisky je třeba volit speciální solární trojskla, která umožní větší prohřátí interiéru sluncem.
Trojskla mají větší hmotnost
Izolační trojskla přináší hned několik výhod a rozhodně se vyplatí do nich investovat. Je však třeba počítat s tím, že trojskla mají větší hmotnost, okenní křídla jsou tam výrazně těžší než u zasklení dvojskly. Výrobci oken tak musejí počítat tím, že okenní kování musí i v takovém případě zajistit dlouhodobou bezproblémovou funkčnost a bezpečnost. Tomu musejí být přizpůsobeny i tzv. limitní rozměry pro výrobu okenních prvků, kdy se bere v úvahu nejen samotné rozměry oken a dveří, ale také hmotnost křídel. Při požadavku na přesklení starších například plastových oken musíte počítat s tím, že trojsklo je také širší a není možné jej vždy zasklít do starších profilů s nižší stavební hloubkou.
Při výběru zasklení se poraďte s odborníky
Chcete-li vybrat zasklení oken, které vám zajistí maximální tepelnou úsporu při adekvátních nákladech na realizaci, musíte zohlednit celou řadu parametrů. U rodinných domů je někdy možné také kombinovat oba typy zasklení, kde na severní stranu budovy použijete okna s trojskly. Při výběru se obraťte na odborníky, kteří vám s výběrem vhodného typu zasklení a oken rádi pomohou.
Například oblíbený český výrobce oken VEKRA vyrábí plastová okna, dřevěná okna, hliníková okna a další varianty se všemi typy zasklení. Rád vám představí výhody a nevýhody dvojskel i trojskel, do svých oken navíc montuje i bezpečnostní a protihlukové zasklení. Po celé republice provozuje více než 50 vzorkoven, kde si můžete prohlédnout plastová okna a další typy s různými druhy zasklení. Společnost VEKRA na svá okna navíc poskytuje i špičkový doživotní servis a nabízí odborné poradenství. Klade důraz na spokojenost svých zákazníků, proto vám navrhne takové řešení, které bude nejefektivnější a cenově nejvýhodnější právě pro vás.
Snižte úroveň hluku se zvukově izolačními skly
Při výběru nových oken se nezaměřujte jen na tepelněizolační vlastnosti oken, ale také na akustickou izolaci. Především v bytech u silnic nebo hlučných lokalit je namístě popřemýšlet nad pořízením kvalitních izolačních skel. Často se můžete setkat s mýtem, že trojsklo chrání před zvukem lépe než trojsklo, to ale není pravda. Protihlukové zasklení má různou tloušťku skleněných tabulí a rozšířený mezisklení rámeček.
Další možností je nahrazení jedné nebo obou tabulí lepeným sklem. Můžete si pořídit i speciální zvukově izolačního sklo, které má již z výroby integrované mezi skleněnými tabulemi speciální protihlukové folie. Bonusem je to, že takové sklo je i bezpečnější, protože při rozbití zůstávají úlomky nalepené na folii.Pamatujete tedy na to, že pořízením obyčejného trojskla problém hlučnosti nevyřešíte, je třeba investovat do speciálně upravených izolačních skel.
Bezpečnostní zasklení
Nesmíme opomenout ani bezpečnostní zasklení oken, které snižuje riziko poranění osob a zvyšuje odolnost proti vniknutí cizí osobou. I když moderní izolační zasklení je poměrně náročné rozbít, někdy se vyplatí investovat do bezpečnostního zasklení. Například kalené sklo brání vzniku ostrých úlomků a chrání tak děti před poraněním. Ještě vhodnější je tzv. vrstvené sklo, kdy jsou skleněné tabule spojeny již z výroby speciálními bezpečnostními foliemi. Při rozbití se tak sklo z okna nevysype, to chrání nejen děti, ale také účinně ztíží práci zlodějům.
Při výběru zasklení nových oken se proto nezaměřujte jen na tepelněizolační vlastnosti, ale zohledněte také míru zvukové izolace a úroveň bezpečnosti. Obraťte se na specializovaného výrobce oken, který vám doporučí nejvhodnější řešení a postará se o výrobu oken, která vám poslouží desítky let.
Diskuse k článku