Dřevo je krásné, ale vyžaduje péči
Dřevo je pro lidstvo velmi všestrannou surovinou, která je od nepaměti využívána ke stavbě budov, výrobě nábytku i dalších věcí každodenní potřeby. Postupem času jeho význam zejména jako stavebního materiálu ustupoval do pozadí, dnes se k němu pro jeho výjimečné vlastnosti opět vracíme. Moderní dřevostavby, ale také chaty, pergoly, přístřešky nebo další dřevěné prvky v zahradách představují aktuální trend návratu k přírodě. Nesmíme však zapomínat, že se o dřevo musíme starat, aby bylo dlouho krásné a funkční.
Jak se správně starat o dřevo?
Zkrátka, po pár letech nás čekají opravy a renovace nátěrů. Na trhu existuje nepřeberné množství nátěrových hmot. Vybrat si můžeme mezi laky a lazurami, vodou ředitelnými i syntetickými. Jaký je mezi nimi rozdíl? Velmi obecně a zjednodušeně – běžné laky vytvoří na povrchu neprodyšný film, který může časem popraskat. Lazury na dřevo určené pro exteriér jsou pružné a prodyšné, přizpůsobí se tomu, jak dřevo pracuje vlivem vlhka, teploty či slunečního svitu. Navíc zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva.
Na trhu najdeme silnovrstvé a tenkovrstvé lazury. Silnovrstvá lazura na povrchu dřeva vytváří ochranný film, ale proniká do něho jen minimálně. Tenkovrstvá lazura se vsakuje do struktury dřeva a na jeho povrchu vytváří tenkou ochrannou vrstvu. Navíc se rychle a snadno aplikuje, proto ji pro renovace doporučujeme.
Při opakovaných nátěrech platí obecně zásada, že na povrch tvořený syntetickým nátěrem používáme opět syntetiku. A protože dříve byly vodou ředitelné nátěry využívány zejména v interiérech, potkáme se tedy v exteriéru mnohem častěji s nutností renovovat nátěry syntetické. Pro nátěry a údržbu dřevěného zahradního nábytku, dřevěných štítů, podhledů, obložení stěn, chatek či domků doporučujeme zvolit tenkovrstvou syntetickou lazuru LAZUROL TOPDECOR S 1035. Vyrábí se ve 13 odstínech, ale pokud máte jinou představu, můžete si v tónovacích centrech nechat namíchat odstín, jaký se vám líbí. Tuto lazuru můžete samozřejmě použít i při nátěrech nového dřeva, a to jak měkkého, tak tvrdého.
Poradíme vám, jak postupovat, aby výsledek vaší práce byl co nejlepší
Nejprve je nutné odstranit staré zdegradované nátěry. U větších ploch doporučujeme použít moderní brusky s brusnými kotouči, práce vám půjde od ruky a dřevo starých nátěrů zbavíte rychle a efektivně. Na menší plochy samozřejmě postačuje brusný papír. Příprava podkladu je pro výsledný efekt velmi důležitá. Dřevo vždy bruste po letech, nenarušíte jeho přirozenou strukturu a po nanesení lazury nevystoupí poškrábání a nehezké fleky. Po důkladném očištění naneste impregnační nátěr LAZUROL IMPREGNAČNÍ ZÁKLAD S 1033.Dřevo preventivně ochrání proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu.
Použití napouštědla přináší i další výhody – po jeho aplikaci se sníží a sjednotí nasákavost dřeva a navíc vrchní nátěr lépe přilne. Před natíráním LAZUROLEM TOPDECOREM nechte impregnaci aspoň 6-12 hodin zaschnout, dřevo přebruste jemným brusným papírem a zbavte prachu. Vrchní tenkovrstvou lazuru pak před aplikací dobře rozmíchejte, aby se obsažené pigmenty rovnoměrně rozptýlily.
První vrstvu nechte dobře vyschnout (nejlépe 24 h) a povrch jemně přebruste. Na brusném papíru se nesmí vytvářet hrudky z barvy, povrch musí být opravdu suchý. Po odstranění prachu pak nanášejte další 1 až 2 vrstvy opět s odstupem 24 hodin (v interiéru postačí 2 nátěry, v exteriéru doporučujeme až 3 vrstvy).
Tato tenkovrstvá lazura obsahuje zvýšené množství pigmentů, vosk, přírodní oleje a také UV filtr, takže dřevo je ošetřeno proti vlhkosti a povětrnostním vlivům. Výrazně se tím zvýší životnost nátěru, výrobce garantuje 5 let. Nezapomeňte, že dobu schnutí opravdu výrazně ovlivňuje venkovní teplota a vlhkost. Ideální je teplota vyšší než 7 °C, suché a stálé počasí. Oba výrobky, ale i potřebné štětce či zakrývací fólie zakoupíte v síti prodejen nebo pohodlně z domova na www.bal.cz.
Diskuse k článku