Domácí vinotéka zajistí nejlepší podmínky pro uchování vína
Nemáte doma vlastní vinný sklípek, a přesto byste chtěli zajistit ty nejlepší podmínky pro uchování vína? Právě pro vás je skvělým řešením pořízení domácí vinotéky, díky které budou mít všechny vaše lahve kvalitního vína tu správnou teplotu a vlhkost vzduchu.
Na trhu narazíte na domácí vinotéky v různých cenových hladinách, které se liší objemem, energetickou třídou, typem chlazení, hlučností a dalšími parametry. Přinášíme vám článek, ve kterém se na jednotlivé parametry domácích vinoték podrobněji zaměříme.
Pět tipů, jak i malou kuchyni proměnit ve velké kuchařské zázemí
Kam uložit víno? 6 nápadů na stojany na víno, které si vyrobíte sami
Domácí vinotéky se liší způsobem chlazení
Existují dva základní typy vinoték, které se liší způsobem chlazení a s tím souvisejícími vlastnostmi. První typ, se kterým se setkáte zejména u levnějších a menších modelů vinoték, spočívá v chlazení s využitím termoelektrického článku. Ten vychází z Peltierova jevu, kdy při průchodu elektrického proudu dochází na jedné straně o ohřevu, na druhé straně k ochlazování materiálu. Domácí vinotéky s termoelektrickým článkem jsou levné a tiché, je však třeba počítat s nižším výkonem a dlouhou dobou vychlazení či změny teploty. Ochlazení vína z pokojové teploty na teplotu požadovanou může trvat i celý den.
Druhým typem jsou domácí vinotéky s kompresorovým chlazením. Jedná se v podstatě o malé lednice, jež pro chlazení využívají chladicí kapalinu, která v systému cirkuluje. Výhodou kompresorových vinoték je jejich vysoký výkon a rychlé ochlazení na požadovanou teplotu, které trvá zpravidla 30 až 60 minut. Kompresorové vinotéky jsou dražší, je také třeba počítat s mírně vyšší hlučností.
Volně stojící vs. vestavné vinotéky
Chcete vinotéku umístit volně do prostoru, nebo ji zakomponovat do vaší kuchyňské linky nebo domácího baru či kuchyňského ostrůvku? V prvním případě sáhněte po volně stojícím typu vinoték, které jsou zkonstruovány tak, aby se daly umístit na libovolné místo. Vestavné lednice jsou zkonstruovány s ohledem na zabudování mezi kuchyňské skříňky, vyžadují přesné dodržení rozměrů. Vestavné vinotéky jsou stejně jako všechny vestavné spotřebiče dražší, v prostoru kuchyně však vypadají luxusně a dotváří její celistvý design.
Při výběru se zaměřte i na spotřebu energie
Vzhledem k tomu, že jsou domácí vinotéky v provozu nepřetržitě, je důležitým parametrem i jejich spotřeba energie. Samozřejmě platí, že čím větší objem bude lednice mít, tím bude i spotřeba vyšší. Nemá proto cenu pořizovat zbytečně velké vinotéky, které byste takřka nikdy nezaplnily. Orientujte se také podle třídy energetické náročnosti. Kvalitní domácí vinotéky spadají do třídy A, ty levnější pak do tříd B nebo C. Na trhu narazíte i na velmi úsporné modely v třídách A+ nebo A++, jejich cena se však pohybuje v řádu desítek tisíc korun, a tak jsou předurčeny zejména pro profesionální a komerční využití.
Kolik lahví vína potřebujete uchovat?
Před nákupem vinotéky se zamyslete, kolik lahví vína potřebujete reálně uchovávat. Možná vás láká pořídit si větší vinotéku, pokud ji však nikdy zcela nezaplníte, zbytečně vám bude svými rozměry překážet a bude plýtvat elektřinou. Na výběr máte z mnoha typů – od nejmenších pro 8 lahví vína po velké volně stojící s kapacitou několika desítek až stovek lahví.
Dvouzónové vinotéky pro správnou teplotu každého vína
Znalci vína jistě potvrdí, že každý typ vína si žádá trochu jinou teplotu při uchovávání a následném podávání. Zatímco suchá bílá vína chutnají nejlépe při teplotě kolem 10 °C, červená vína jsou nejlepší při teplotě přes 16 °C. I s tímto se kvalitní domácí vinotéky dokážou poradit. Jsou totiž vybaveny dvěma zónami, ve kterých je možné nastavit odlišné teploty. V jedné části tak můžete skladovat víno bílé, ve druhé pak víno červené. Levnější a menší typy domácích vinoték jsou standardně jednozónové, teplota je tak stejná na všech úrovních.
Domácí vinotéky mají různé konstrukce polic
Pokud už víte, jaký typ, velikost či způsob chlazení domácí vinotéky potřebujete, zaměřte se na detaily. Patří mezi ně nejen konstrukce samotné lednice, ale také polic. Nejlevnější vinotéky mají police plastové či drátové, ty z vyšší třídy se pak vyznačují krásnými dřevěnými policemi, které vypadají luxusně a vynikají i vysokou nosností.
Další funkce a vybavení domácích vinoték
Domácí vinotéky mohou být vybaveny řadou dalších funkcí. Patří mezi ně například automatické odmrazování nebo zajištění správné vlhkosti vzduchu ve skladovacím prostoru. Některé modely mohou být vybaveny i zámkem, který ocení například rodiče. Kvalitní vinotéka by měla mít skleněnou výplň opatřenou speciální fólií nebo jinou povrchovou úpravou, která zabrání prostupu UV záření a zabrání degradaci skladovaného vína.
Nenechte si ujít ani další články, ve kterých se na specifika a postup při výběru spotřebičů zaměřujeme:
- Rýžovar: dobrý pomocník, nebo další zbytečný spotřebič?
- Vybíráme parní hrnec pro zdravé vaření v páře
- Domácí pekárna nemusí sloužit jen pro pečení chleba
- Zapojení pračky a sušičky snadno a rychle
Zdroj fotografií: Your Best Digs, Flickr.com
Diskuse k článku