Domácí sušení ovoce v sušičce vs. lyofilizované ovoce z obchodu
Jedním ze způsobů, jak se v podzimních a zimních měsících nadopovat pořádnou dávkou vitamínů, je konzumovat sušené ovoce. Je plné vitamínů a bez problémů vydrží i několik měsíců. Pokud máte dostatek vlastní úrody, určitě jste přemýšleli nad domácím sušením ovoce v sušičce. V obchodech se zdravou výživou ale narazíte i na ovoce sušené mrazem, tak zvané lyofilizované ovoce. Přináší řadu výhod, doma si jej ale nevyrobíte.
Sušení ovoce v sušičce je ideálním způsobem zpracování
Sušení ovoce v sušičce má celou řadu výhod. Vyplatí se zejména v případě, kdy máte dostatek vlastní úrody, kterou nestíháte zpracovávat a konzumovat tak, aby se nezkazila. Sušit můžete celou řadu druhů, od jablek přes hrozny po meruňky. Při sušení ovoce v sušičce je třeba dodržet základní pravidla správného sušení, o kterých jsme psali už dříve. Také je důležité počítat s tím, že po sušení ovoce změní svou konzistenci a také chuť.
Ne každému ovoce ze sušičky chutná, protože zkrátka není příliš šťavnaté, na druhé straně bývá trochu gumové. Počítejte také s tím, že i při šetrném sušení se z ovoce vytratí určitá část vitamínů a zdraví prospěšných látek. Pořád se však jedná o nejoblíbenější metodu konzervace ovoce, protože vydrží dlouhou dobu a má celou řadu využití, od pečení po přidávání do jogurtů a müsli.
Ovoce sušené klasickou metodou.
Sušení ovoce mrazem – lyofilizované ovoce
Hitem poslední doby je sušení ovoce mrazem neboli lyofilizované ovoce. Mrazáky k dlouhodobému uchování potravin používáme téměř v každé domácnosti, věděli jste ale, že se dá mrazem i sušit? Lyofilizace se velmi často používá u lesního ovoce, které si uchová svou chuť, barvu i vitamíny. Během této metody se například jahoda šokově zmrazí na velmi nízkou teplotu a potom se suší nízkým tlakem, takže se vypaří veškerá voda. Potom se ovoce opět rozmrazí a vznikne v podstatě čerstvé ovoce, které v sobě nemá žádnou vodu. Vypadá trochu scvrkle, ale je plné chuti a zdraví prospěšných látek.
Lyofilizace – termín označující metodu sušení, která je založená na sublimaci zmrzlé vody. K sublimaci dochází při velmi nízkém tlaku a teplotě. Voda přechází z pevného skupenství do plynného, a to aniž by se během tohoto procesu proměnila ve vodu. Díky tomu se sušený materiál, nejčastěji ovoce, nemůže poškodit. To je také hlavní výhody lyofilizace ve srovnání s klasickou metodou sušení v sušičce na ovoce. |
Doma si lyofilizované ovoce nevyrobíte
Při výrobě lyofilizovaného ovoce se musí potravina šokově zmrazit na teplotu kolem -80 °C. Toho v domácích podmínkách rozhodně nedosáhnete. Pokud si tak chcete na lyofilizovaném ovoci pochutnat, budete si jej muset koupit. K sehnání je obvykle ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou, v běžných obchodních řetězcích jsou na pultech stále produkty sušené běžnou metodou, navíc doplněné o emulgátory, syřidla, cukry a další konzervační látky. Při nákupu lyofilizovaného ovoce počítejte také s vyšší cenou, která je dána náročnější technologií výroby. Výsledek ale stojí za to.
Další možnosti zpracování lesního ovoce
Lyofilizované ovoce do jogurtu, müsli i na čaj
Pokud si pořídíte lyofilizované ovoce, je řada možností, jak jej zpracovat a konzumovat. Nejčastěji s ním setkáte v kvalitních müsli směsích, využijete jej také při výrobě vlastního müsli. Sušené ovoce může přidávat do jogurtů nebo jej použít při pečení. Lyofilizované ovoce je skvělé pro přípravu vynikajícího ovocného čaje. Stačí hrst ovoce zalít horkou vodou, nechat několik minut louhovat a vychutnat si plný lahodný nápoj s vůní lesa. Jaké ovoce použijete je jen na vás, my máme rádi kombinaci jahod, borůvek a malin.
Sušení ovoce v sušičce je skvělé, pokud máte dostatek ovoce, které si chcete sami zpracovat. Pokud si ale půjdete do obchodu koupit sušené ovoce a budete si moci vybrat mezi klasickým sušeným ovocem a tím lyofilizovaným, dejte přednost sušení mrazem. Je zdravější, bez chemických přísad, barviv a konzervantů.
Diskuse k článku
Martin
Redakce Chytré bydlení