Domácí likéry jsou chutné dárky s léčivou silou
Likér sám o sobě není ničím zajímavý. Bezbarvý alkohol, žádná příjemná chuť ani vůně. Až s přidáním dalších ingrediencí se z něj stává alkoholický nápoj, který si můžete čas od času bez výčitek dopřát. Švejk měl kontušovku, vy vyzkoušejte některý z našich tipů. Na návštěvě jimi pohostíte dámy i pány.
Mezi destiláty nejsou divoké chutě zrovna tradiční. Jedinou výjimku tvoří právě likéry, které se dají připravovat z ovoce, koření i bylinek. V domácích podmínkách se zkouší různé kombinace po staletí, zkuste si proto i vy připravit doctivý likér.
Domácí likéry: tradiční a odzkoušené
Dárek může být měkký, voňavý, chutný, ale také může mít grády. Domácí příprava likérů skýtá spoustu možností a kombinaci přísad, které se dají obměňovat a vylepšovat klidně s každou lahví. Chutě se mění podle toho, jak se střádají roční období: léto přeje ovoci, proto jsou ve středu zájmu lehčí ovocné chutě. V zimě zase přichází čas na něco hutnějšího, což je přesně ten okamžik, kdy přijde vhod poctivý krémový likér.
Oba druhy si můžete připravit doma. Na konci procesu pak nemusí být jen pochutnání pro domácí chvilky pohody, ale i zajímavý dárek, s kterým jste si dali práci. Kromě obsahu si můžete vyhrát i s obalem, ale o tom až později.
Likéry jako medicína
Likéry se do Evropy začaly rozšiřovat z arabského světa. Tehdy to ale nebyla pochutina, oceňoval se jejich léčivý účinek. Jako lék se tak užíval v malém množství a uklidňoval žaludek. Často jej na žaludeční obtíže využívali vojáci při taženích skrze Evropu směrem na východ.
Byliny se ale do alkoholu nakládaly všude. Hořká chuť ale nebyla pro každého. Drsní chlapi si s ní poradili, jemným dámám se však likéry sladily medem a ty už se blížily tomu, co známe dnes.
V Itálii je to amaretto nebo rosilio s brandy, ve Irsku se whisky míchá se smetenou a vzniká Bailyes, v Mexiku je zase populární Malibu, brazilci pijí cachacu. A v Čechách? Tady máme už léta svou bylinnou Becherovku. Ušlechtilé likéry mají tradici v podávání před i po jídle. Podporují trávení a po vydatném obědě splní rol závěrečné tečky.
Které likéry jsou oblíbené?
- Kávové likéry: Kahlua, Sheridan's, Allen's Coffee Brandy...
- Krémové likéry: Advocaat, Baylies, Ponche, Alaš...
- Likéry do koktejlů: curacao, banánový nebo broskvový likér, limoncello...
- Ovocné likéry: broskvový, meruňkový, višňoový, třešňový, švestkový, banánový
- Absinth, luxusní Benedictine, Gin
Pusťte se do toho
Jaký je nejlepší recept na domácí likér? Přeci ten vyzkoušený. Takže jestli vaše skříň skrývá tajemnou složku se starými recepty, pak neváhejte a vyzkoušejte. Pro recepty nemusíte chodit daleko:
Domácí likéry ze slivovice
Tekutý poklad valašských kotárů lze využít jako základ pro ostré ovocné i bylinné likéry. Často se můžete setkat s citrusovou příchutí, kdy se citrony a pomeranče nakládají do slivovice společně s cukerným roztokem (ve 350 ml vody rozpuštěných 500g cukru). Podle chuti se přidává hřebíček nebo vanilkový cukr (či vanilkový lusk). V některých receptech se objevuje i 250ml rumu. To už zůstane na vašem posouzení.
Do slivovice se nakládají plody rakytníku, borůvky nebo oblíbené sušené ovoce. Naprostou delikatesou jsou višně, které se pak využívají v dezertech.
Pokud nechcete sladit cukrem, sáhněte po přírodním sladidle. Med tvoří se slivovicí dokonalý životabudící pár.
Griotka
Při přípravě griotky si nejdřív vyberte základ. Používá se vodka nebo tuzemák, kterému výsledek vděčí za lákavou vůni. K výrobě se ale dá použít jakákoliv lihovina z domácí produkce. Díky tomu bude mít griotka punc poctivého výrobku bez dochucovadel a přidaných barviv. Chuť vyladíte pomocí hřebíčku, citronové kůry a skořice. Společně s višněmi a cukrem se nechává asi měsíc uležet.
Domácí bezinkový likér
Černý bez vás nenechá na pochybách, že přišla jeho sezóna. Omamná vůně (ne nadarmo nese označení „smradinky") na to upozorňuje v průběhu léta, a to je také správný čas pro sběr květů a tvoření likéru.
Na přibližně 2,5 litru likéru potřebujete litr vody, litr vodky a půl litru jablečného džusu, 10g potravinářské kyseliny citronové a 15 kusů pěkných, zdravých a hlavně nepraných květů bezu. Cukru se přidává asi 400g.
Trik spočívá v odstavení jablečné šťávy s vodou a květy alespoň po 24 hodin. Do této zcezené tekutiny se přilévá alkohol, cukr a kyselina citronová.
Nechává se odležet asi týden, po kterém je bezinkový likér připraven k ochutnání.
Povedenou várku likéru si nenechávejte jen pro sebe. Když jím naplníte skleněnou lahev, ozdobíte a zabalíte, pak máte originální dárek na světě!
Domácí vaječný likér s brandy
Vaječný likér je vstupenkou do přípravy domácích likérů. Postup není složitý, ale málokomu se hned napoprvé povede dokonale. Trénink ale dělá mistry a vy se tak k němu můžete přiblížit. Základ se skládá z pěti žloutků, 500 ml neslazeného kondenzovaného mlédka, 300 ml vybraného alkoholu (ideální je dobrá brandy).
Proč si raději dát práci a připravit domácí likér, než po něm jenom sáhnout v obchodě? Jednak je to jistota kvality surovin, jednak i přizpůsobení poměru surovin a jejich množství. Vaječný likér nemusí být tak moc sladký a procento alkoholu ani tak vysoké (nebo naopak vyšší). Vyzkoušejte a ochutnejte.
Diskuse k článku