Domácí dílna: Oprava betonových schodů
Popraskání, vydrolení nebo odloupnutí. I když je beton odolný a pevný materiál, působení mrazu, deště, soli či nadměrné zátěže se na jeho kvalitě podepíše. Betonové schody mohou být po letech používání v dezolátním stavu. Pokud se ale oprava betonových schodů provede včas, zabere vám několik desítek minut. Důležité je použití kvalitního materiálu, který vydrží řadu dalších let.
Oprava betonu? Vyhodnoťte stav plochy
Ne vždy je možné starý poškozený beton zachránit. Pokud byste se do opravy extrémně poničeného betonu pustili, zbytečně byste ztráceli čas. Před zahájením opravných prací si dobře prohlédněte beton.
Pokud jsou na povrchu praskliny, beton se drolí a na několika místech jsou středně velké díry, oprava je vcelku jednoduchá. Pokud je ale beton puklý, celý rozdrobený a rozdrcený, je lepší jej odstranit a udělat nový. Oprava betonových schodů, které jsou v dezolátním stavu, je neefektivní – nová vrstva by opět brzy popraskala a vydrolila se.
Oprava betonových schodů začíná čištěním
Pokud jste vyhodnotili, že se vám oprava betonových schodů vyplatí, celou práci začněte čištěním plochy. Pomocí sekáče a kladiva odstraňte veškeré odpadající části betonu. Když po úderu kladivem beton povolí, musí pryč. Tímto postupem se odstraní všechen poškozený beton.
Po odsekání betonu plochu rozhodně nebruste. Na nerovné ploše bude penetrace lépe držet, broušením byste povrch betonu ještě více degradovali.
Může se stát, že poškození bude tak velké, že se objeví i ocelová armatura. V takovém případě je namístě ji očistit od nečistot a rzi, eventuálně vysekat a nahradit novou. Ocelovou výztuž natřete pryskyřicí. Na závěr odstraňte veškerý vydrolený beton a celou plochu vyčistěte silným proudem vody pomocí vysokotlakého čističe. Před dalším krokem nechte beton proschnout, poté omeťte smetákem a pusťte se do penetrace.
Víte, jak opravit betonovou podlahu?
Penetrace betonu – adhézní můstek
Aby byla oprava betonových schodů účinná, musíte na vyschlý beton nanést adhézní můstek. Jedná se o typ penetrace, která je přilnavá a zajistí kvalitní spojení dvou různých materiálů. Adhezní můstky jsou zpravidla jednosložkové a prodávají se v tekuté podobě.
Neředí se, proto počítejte s poměrně velkou spotřebou a pořiďte dostatečné množství. Adhezní můstek nanášejte štětcem na místa, do kterých budete vtláčet novou hmotu. Nezapomínejte na skuliny, praskliny a okraje schodů.
Oprava betonových schodů pomocí sanační hmoty
Podklad je zbavený špatného betonu, je očištěný a napenetrovaný. Je čas pustit se do nanášení sanační hmoty! Na trhu jsou dva základní typy sanačních hmot, které se používají na opravy betonu:
-
Sanační stěrky – používají se pro vyhlazení a zapevnění mezer, hran nebo rýh. Rychle tuhnou bez vzniku trhlin. Sanační stěrky se hodí pro drobné opravy do tloušťky 5 mm.
-
Sanační malty – jsou vhodné pro opravy většího poškození betonu. Na trhu naleznete různé typy, které se liší přidanými složkami a maximální tloušťkou. Oprava betonu pomocí sanační malty je bezproblémová až do tloušťky 50 mm.
Sanační hmotu připravte podle instrukcí na obalu. Příprava jednotlivých typů hmot se totiž liší. Opravnou maltu nebo stěrku do poškozených míst silně vtlačujte, musíte zaplnit všechny mezery. Vrstvu ve finále zahlaďte zednickou lžící a nechejte vytvrdnout.
Návod, jak obložit betonové schodiště
Hydroizolační vrstva, obklad i protiskluzová úprava
Jakmile nová sanační vrstva ztuhne, finální úprava povrchu záleží na vás a vašich představách. Oprava betonových schodů končí zpravidla nánosem hydroizolační vrstvy, která ochrání beton před působením nepříznivých přírodních vlivů.
Beton můžete také natřít barvou. Další možností je vytvoření protiskluzové úpravy, která povrch betonu zpevní a zabrání uklouznutí. Pokud se chcete vyhnout dalšímu odlamování a vyštípávání betonu, můžete schody také obložit.
Diskuse k článku
Lubomír