Domácí dílna: návod na realizaci dřevěné podlahy na terase
Plánujete rekonstrukci terasy, na které si budete užívat pohodové dny se svou rodinou a přáteli? Nedílnou součástí každé terasy je podlaha, která by měla hezky vypadat, současně však musí splňovat požadavky na odolnost vůči přírodním vlivům. Pokud se rozhodnete pro realizaci dřevěné podlahy na terasy, musíte dodržet správný postup montáže, aby vám podlaha dlouho a dobře sloužila. Přinášíme vám jednoduchý návod, ve kterém si pokládku dřevěné podlahy na terase popíšeme krok za krokem.
Důležitá je pečlivá příprava
Než se pustíte do realizace dřevěné podlahy na terasy, vše si pečlivě promyslete a připravte předem. Načrtněte si plánek vaší terasy i s rozměry a propočítejte si, kolik materiálu budete potřebovat. Pokud máte více možností umístění terasy, vyberte vhodné místo s ohledem na správnou orientaci. Nezapomeňte, že pro umístění podlahy budete potřebovat dostatečně vysoký podklad, protože výšky konstrukčních hranolů i samotných podlahových prken není nejmenší.
Pořiďte si předem dostatečné množství materiálu. Nemáme na mysli jen samotná prkna, ale také konstrukční hranoly, vruty pro spojování, terče s možností nastavení výšky, případně beton nebo zeminu pro zpevnění podkladu. Už předem si pořiďte také olej na dřevo, kterým nakonec podlahu ošetříte.
Výběr vhodného druhu dřeva
Podlahu na terase můžete zhotovit z různých druhů dřeva. Můžete vsadit na tradiční dřeviny, nebo se rozhodnout pro exotické druhy dřeva, které skvěle vypadají a vynikají i svými vlastnostmi. Do kategorie běžně dostupných dřevin vhodných pro realizaci podlahy terasy můžeme zařadit například borovici či modřín. Obzvláště vhodnou volbou je dřevo ze sibiřského modřínu. Pokud se rozhodnete pro kus exotiky, zajímavou volbou může být massaranduba, teak či bangkirai.
Nepodceňte úpravu podkladu pro podlahu
Základem úspěchy kvalitní terasové podlahy s dlouhodobou životností je pečlivá příprava podkladu. Podklad může být buď zeminový kamínkový, nebo betonový. V případě zeminového podkladu je třeba nanést dostatečnou vrstvu štěrku a překrýt jej folií, aby nedocházelo k pozdějšímu prorůstání tras a plevele. Podklad ze štěrku zhutněte pomocí vibrační desky. Montáž dřevěné podlahy na betonový podklad je nejlepším řešením, podklad však musí být vyspádovaný a opatřený penetračním nátěrem. Jakmile budete mít podklad pro dřevěnou podlahu připravený, pusťte se do rozmísťování nosných roštů.
Namontujte nosné rošty
Samotná dřevěná podlaha se kotví na nosné rošty. Ty by měly být pevně přimontovány k podkladu s využitím odolných a výškově nastavitelných terčů. Díky terčům vyrovnáte drobné výškové rozdíly a zajistíte, aby výsledná dřevěná podlaha byly v rovině. Při běžném zatížení venkovní terasy se doporučuje umísťovat terčíky v rozestupech 40 až 60 cm. Nosné rošty by měl být zhotovené z hranolů silných minimálně 70 cm na delší straně.
Terasová prkna přišroubujte vruty
Ve chvíli, kdy budete mít ukotveny všechny nosné hranoly, a budete tedy vytvořen základ pro umístění dřevěných prken, pusťte se do samotné pokládky podlahové krytiny. Palubky přišroubujte vždy 2 vruty do hranolu. Používejte kvalitní nerezové vruty, které vydrží mnohem déle než ty klasické. Vruty by měly být také dostatečně dlouhé. Délka vrutu by měla odpovídat dvojnásobku tloušťky podlahového prkna.
Po přišroubování dřevěné podlahy na terasu vaše práce ještě není zcela u konce. Abyste dosáhli co nejhladšího povrchu podlahy, desky přebruste elektrickou bruskou s jemným brusným papírem. Podle typu dřeviny můžete podlahu opatřit i vrstvou nátěru či laku. Doporučujeme použití oleje na dřevo, díky kterému bude podlaha krásně vypadat a prodlouží se i její životnost.
Přečtěte si i další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku