Drážní úřad se od svého vzniku v roce 1995 zabývá železniční, tramvajovou, trolejbusovou, lanovou a speciální dráhou. Do roku 2005 se zabýval také lyžařskými vleky, ty však byly novelou ze zákona vyjmuty. Drážní úřad má za úkol udržovat a zvyšovat bezpečnost provozu jednotlivých drah. Jedná se o organizační složku státu podřízenou Ministerstvu dopravy. V současné době fungují tři území odbory nacházející se ve městech Praha, Plzeň a Olomouc.
Čím se Drážní úřad zabývá
Drážní úřad je speciálním stavebním úřadem pro stavby dráhy a na dráze. Jeho úkolem je například rozhodovat o zabezpečení přejezdu a názvu stanice, o vydání úředních povolení pro provozování dráhy, vydání osvědčení dopravce k provozování drážní dopravy či o vydání průkazů způsobilosti.
Drážní úřad dále ukládá pokuty podle stavebního zákona a zákona o drahách, vykonává státní dozor ve věcech stavebního řádu či státní dozor ve věcech drah. Činnost úřadu stanovují příslušné právní předpisy, zejména zákon o drahách a jednotlivé prováděcí vyhlášky.
Drážní úřad – od kontrolní po správní činnost
Drážní úřad zajišťuje činnost v různých oblastech. V rámci kontrolní a dozorové činnosti se stará o kontrolní prohlídky staveb i státní dozory. Provádí také schvalovací a homologační činnost, která zahrnuje například schvalování nových vozidel, modernizací a určených technických zařízení.
Dále zajišťuje ukládání a vybírání pokut, zakazování činnosti za přestupky či správní delikty, dohlíží na dodržování práv a povinností cestujících. Pracoviště ve městech Praha, Plzeň a Olomouc se věnují jednotlivým oblastem činnosti úřadu.
Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?
Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken
Jak na výměnu vchodových dveří
Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží
Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!
Když tento náze...