Digestoře do kuchyně – dělení podle technologie
Rekonstruujete kuchyni a porozhlížíte se po nové digestoři, která zajistí adekvátní odsátí par vznikajících při vaření? Pak byste se měli zorientovat v nabídce a zjistit si základní informace o jednotlivých typech. Digestoře se totiž liší nejen výkonem, ale také vzhledem, funkcemi či tvarem. Většina parametrů se pak odvíjí od toho, o jaký konstrukční typ odsavače par se jedná. Proto jsme pro vás připravili stručné a přehledné rozdělení jednotlivých typů digestoří, díky kterému se v problematice snadno zorientujete. Nejprve se zaměříme na používané technologie.
Dělení podle použité technologie
Podle nezákladnějšího dělení z hlediska použité technologie existují 2 typy digestoří – recirkulační a odtahové. Jednotlivé typy odsavačů par se liší ve způsobu odsávání. Zatímco v případě odtahových digestoří se páry odsávají pryč z místnosti, u recirkulačních se jen čistí, ale v místnosti zůstávají.
Odtahová digestoř
V případě odtahových digestoří jsou páry a špinavý vzduch odsávány pryč z prostoru kuchyně, a to buď do komína, či do potrubí, které vede pryč z kuchyně. Pokud je technické řešení napojení digestoře na odtah možné, je tento typ odsavače doporučovanější. Odtahové digestoře jsou totiž praktičtější, výkonnější, přitom jsou méně hlučné. Neobsahují totiž filtr, který by kladl odpor vzduchu a vytvářel hluk jako v případě recirkulačních odsavačů.
Kvalitní odtahové digestoře mají hladinu hluku pouhých 30 dB. Jednou z nevýhod odtahových digestoří je odvod okolního vzduchu, což se negativně projeví v zimních měsících, kdy do komínu či potrubí odchází ohřátý vzduch v místnosti. Tento problém lze vyřešit pořízením kombinovaných digestoří, které umožňují snadné přepínání mezi odtahem a recirkulací.
Recirkulační digestoř
Konstrukčně jednodušším zařízením je recirkulační digestoř, která nevyžaduje žádné napojení na odtah pryč z místnosti. Je vybavena speciálními uhlíkovými filtry, přes které vodní páry prochází a čistí se. Recirkulační digestoře jsou oblíbené v malých bytech. Ve srovnání s odtahovými jsou podstatně méně výkonné, ale poradí si i tukovými částicemi a drobnými nečistotami. Používání recirkulační digestoře zvyšuje hygieničnost a čistí vzduch. Díky tomu, že se vzduch jen čistí a cirkuluje, nedochází v zimním období k tepleným ztrátám.
V pokračování se zaměříme na to, jak se digestoře rozdělují podle typu konstrukce:
DIGESTOŘE – ROZDĚLENÉ PODLE KONSTRUKCE
Nenechte si ujít související témata:
Diskuse k článku
Pavel
Redakce Chytré bydlení
máte pravdu, že výběr kombinovaných digestoří je značně omezený. Většina odtahových digestoří dokáže fungovat v režimu cirkulace bez napojení nad odvod, ale přepínání neumožňuje. Řešením je úprava potrubí, a to přidáním T-kusu a klapky s ručním, nebo motorickým ovládáním. Pomocí klapky pak nastavíte, má-li se vzduch odvádět cestou ven z místnosti, nebo do odbočky směřující zpět do kuchyně. Tímto způsobem lze vyřešit přepínání jakékoliv odtahové digestoře na recirkulační. S pozdravem, redakce Chytré bydlení