Dejte si záležet na zahradě nebo záhonu. Permakultura je záruka zdravé úrody
Přírodně přírodní zahrada? Permakultura by se dala charakterizovat tímto označením. Pod označením si můžete představit trvale udržitelnou zahradu, která není vyumělkovaná a moderní neobvyklé dřeviny nebyly vysazeny podle šablony. Pro permakulturu je důležitý vztah k prostředí. Základ proto tvoří ekologie a ohleduplnost. Stroje nebo umělá hnojiva nechte stranou.
Naučit se žít znovu v souladu s přírodou a respektovat její zákonitosti, tedy přirozený průběh událostí. To je zásadou permakultury: postupů, které vedou k trvalé udržitelnosti a samostatnosti. Líné farmaření nedrancuje krajinu, ale je návrat k dávným zvykům tím správným krokem?
Permakultura není jen o zemědělství
V anglickém názvu se spojuje výraz „permanentní" se „zemědělstvím," ale celý systém je mnohem složitější a netýká se jen využívání půdy. V přírodě se dají najít vzorce pro chování a postupy našeho každodenního života. Drancování přírody zamezíte odpovědným přístupem k životu v každém ohledu – týká se to tedy nejen zemědělství, ale i stavitelství.
Některý z principů permakultury možná provozujete, aniž byste o tom věděli. Chováte se ekologicky? Recyklujete? Upřednostňujete lokální produkty? To vše přispívá k permakultuře a podílíte se tak na tvorbě zdravého prostředí pro život.
. Respektujte přírodu
. S přírodními zdroji zacházejte eticky
. Využívejte dobře dostupných místních zdrojů
. Berte ohled na planetu a všechny bytosti na ní
. Propojujte vše ve fungující celek
. Rozmanitost a originaita není na škodu
Problematika permakultury je složitá a zahrnuje komplexní dynamický systém, který se zabývá budováním lidských sídel, úpravy prostředí a zajišťováním obživy. Zásadou je být sobětastačný potravinově a energticky.
Permakulturní zahrada: sektorování a zóny
Běžně se setkáváte s využitím prostoru kolem sebe. Něčí blízkost vás těší, jiného si držíte od těla. A stejně to funguje i v přírodě, proto je třeba prostor sektorovat a zónovat. Nejen, že je to tak pohodlnější, ale také výhodnější z mnoha pohledů.
Dům postavený v tomto duchu je nenásilně začleněn do okolí a funguje v něm.
Rozdělení do sektorů umožňuje výhodné pracování s přírodními zdroji: se slunečním zářením nebo vodou. Tímto způsobem se dá pracovat i s větrem – vytvoření závětří, zateplení návětrně strany nebo umístění turbíny.
Do permakulturních zahrad se začleňují svejly. Zachycují vodu, kterou následně distribuují do pozemku. Pro lepší znázornění si je můžete představit jako příkopy nebo průlehy, které rozvádí vodu i tam, odkud za normálních podmínek odteče. Výhodné jsou ale i v době sucha, kdy zase zadrží vodu.
Permakulturní záhon
Permakulturní záhony mohou mít různou podobu. Oproti klasickým menším záhonkům s cestičkami se zřizují vyvýšená nebo svažitá místa. Půdu je třeba připravit podle toho, jaké druhy rostlin se budou pěstovat. Množství živin v půdě (nebo případně obohacení živinami) je pak potřeby přizpůsobit nárokům pěstovaných rostlin.
S permakulturou se pojí tři nezbytné kroky v péči: mulčování, vysazení trvalek a zákaz orby a rytí. Chcete-li vybudovat přírodní prostředí, pak je potřeba respektovat je. Permakulturní zahrada představuje inevstici do budoucích let. Dejte si na ní tedy záležet, ať vás v následujících letech potěší bohatou úrodou.
- Zahrada podle feng-shui nabízí dokonalé zrelaxování
- Pořádej v zahradě, ale všechno po ruce: vyřeší to zahradní domek
- Skleník do každé zahrady! Menší i vetší skleník prodlouží sezonu
- Zahrádkář se neobejde bez správného vybavení. Které zahradní nářadí nesmí chybět?
- Založením kompostu si připravíte vlastní levné eko hnojivo
Diskuse k článku