Co musí splňovat stavební pozemek? Dbejte na dodržení všech náležitostí
Stavba rodinného domu rozhodně není jednoduchou záležitostí. Než začne stavební firma pokládat základy vašeho budoucího domova, musíte mít vyřízené platné stavební povolení. Avšak vyznat se ve spletité problematice stavebního práva vůbec nemusí být jednoduchý úkol. Před začátkem samotné stavby rodinného domu vás tak pravděpodobně budou čekat zdlouhavá vyřizování všemožných povolení. Absence potřebných právních dokumentů či jejich nesprávné vyplnění s sebou navíc nese další nepříjemné komplikace a průtahy celého stavebního procesu.
Koupi stavebního pozemku předchází pečlivý sběr informací
Představte si následující situaci: Vyhlédli jste si pozemek, na kterém se bude váš nový dům krásně vyjímat. Bez váhání jste jej odkoupili, jen abyste o něco později zjistili, že na něm rodinný dům nemůžete postavit. Ne každý pozemek je totiž určen pro výstavu rodinného domu. Před nákupem pozemku raději vždy navštivte příslušný stavební úřad, kde vám přesně sdělí účel dané parcely. Informace o účelu pozemku najdete také v územním plánu nebo můžete zažádat o jejich písemné vystavení.
Avšak nemusíte zoufat ani v případě, pokud váš vysněný pozemek k výstavbě rodinného domku určený není. V takovém případě se můžete obrátit na stavební úřad s žádostí o změnu územního plánu, která by stavbu rodinného domu umožnila. Musíte však počítat s pozdržením stavby do doby, než k projednání změny územního plánu dojde.
Na co si dát pozor při výběru stavebního pozemku?
Do koupi pozemku se raději zbytečně nežeňte, abyste svého rozhodnutí později nelitovali. Pečlivý průzkum lokality je velmi důležitý. Jistě byste nechtěli bydlet v záplavové oblasti. Jejich výskyt si přitom můžete jednoduše zkontrolovat prostřednictvím povodňových map na stránkách České asociace pojišťoven. Neméně důležitá je také občanská vybavenost. Před koupí stavebního pozemku se dále ptejte na základní informace. Zjistěte, kdo je vlastníkem příjezdové cesty nebo zda není pozemek provázaný s exekucí. Neváhejte se také obrátit na odborníky, kteří vám poradí s výběrem a nákupem pozemku.
Stavba rodinného domu: bez stavebního povolení to nepůjde
Pro získání stavebního povolení musíte stavebnímu úřadu předložit příslušnou dokumentaci pro územní rozhodnutí a projektovou dokumentaci, přičemž obě musí být zpracovány autorizovanou osobou a opatřeny autorizačním razítkem.
Ani platné stavební povolení nicméně není zárukou bezproblémového průběhu stavby. Zásadní je totiž také přítomnost potřebné infrastruktury, tedy například komunikace či inženýrských sítí. Bez adekvátního technického zázemí nelze stavbu povolit.
Co je potřeba pro povolení stavby rodinného domu?
Každý rodinný dům vyžaduje minimálně přípojku na vodu, likvidaci odpadních vod a napojení na elektrický proud. Na odvod odpadních vod dbejte zvýšenou pozornost. Odpadní vody totiž zahrnují veškerou vodu, která odchází z domácnosti, a to včetně toalety, koupelny, pračky nebo myčky. Jinak řečeno, objem odpadních vod bývá zpravidla vysoký, na což by měla být inženýrská síť náležitě připravená.
Daň z koupě pozemku platí kupující
Nenechte se zaskočit ani daní z nabytí nemovitosti, kterou vždy platí nabyvatel vlastnického práva. Daň z nabytí nemovité věci (např. pozemek či stavba) činí 4 %. Vypočítává se jako 4 % ze základu daně, který je zaokrouhlený na celé stokoruny nahoru. Základem daně může být nejen kupní cena, ale také 75 % ze směnné hodnoty.
Bezpečný nákup stavebního pozemku vám zajistí realitní kancelář
Koupi pozemku vám může usnadnit spolupráce s realitní kanceláří. Realitní makléř vystupuje jako nezávislý prostředník, který dokáže cenu pozemku o něco snížit, pokud jsou požadavky prodávajícího s ohledem na technický stav nadsazené. Makléři se v oblasti nemovitostí pohybují jako ryby ve vodě. Díky tomu se za vás často zeptají na důležité otázky, které bys vás mnohdy vůbec nenapadly.
Nákup pozemku a stavba rodinného domu není žádná legrace. Cesta za vysněným bydlením může být čas od času pořádně trnitá. Zodpovědný přístup vám proto může ušetřit celou řadu starostí.
Diskuse k článku