Co je to rekuperace vzduchu? Řízené větrání je efektivní a přináší úspory
Na kvalitě vzduchu v interiéru se podílí řada faktorů. Každý člověk v průměru prodýchá až 15 kilogramů vzduchu denně. Největší část dne přitom trávíme v uzavřeném prostoru, ať už doma či v kanceláři. Na průběžném zvyšování vlhkosti se podílejí také domácí mazlíčci nebo běžné domácí činnosti jako vaření či koupání. Kvůli tomu je po pár hodinách v místnostech vydýcháno a vám nezbývá než vyvětrat. Konvenční větrání otevřenými okny však způsobuje znatelné tepelné ztráty, obzvláště v zimě, což se může nepříjemně prodražit. V takovém případě se nabízí řešení v podobě řízeného větrání.
Otevřenými okny uniká teplo, řešením je řízené odvětrávání
Udává se, že pro dostatečnou obměnu vzduchu v místnosti je třeba větrat asi hodinu denně. V průběhu větrání však z interiéru uniká přibližně 50 % tepla. Při běžném větrání otevřenými okny odchází vzduch z místnosti ven zcela bez užitku, zatímco v případě řízeného větrání poslouží k ohřátí příchozího vzduchu.
Co je rekuperace vzduchu a jak funguje?
V souvislosti se zpětným získáváním tepla se užívá termín rekuperace. Skrývá se za ní proces, během něhož se přiváděný vzduch do interiéru předehřívá teplým odpadním vzduchem, který místnost opouští. Základní součástí rekuperační jednotky je tzv. rekuperační výměník, díky němuž odpadní teplo dokáže předat až 70 % tepla příchozímu čerstvému vzduchu. Ten je následně dohříván na požadovanou teplotu, abyste se doma cítili příjemně, i když za okny řádí mrazivá chumelenice.
Fungování rekuperace vzduchu si můžeme názorně vysvětlit na následujícím příkladu. V lednu udeřily tuhé mrazy a venkovní teplota klesla na -20 °C. V interiéru sice teploměr ukazuje příjemných 21 °C, vzduch v místnostech se však musí průběžně obměňovat. Odpadní vzduch o teplotě 21 °C se před odchodem z domu nahromadí v rekuperačním výměníku, kde se setká s příchozím čerstvým vzduchem s teplotou -20 °C. Právě zde se čerstvý vzduch před vstupem do interiéru zahřeje přibližně na 15 °C, uvnitř domu už se poté pouze dohřeje na požadovanou pokojovou teplotu.
Rekuperace tepla: v zimě hřeje, v létě chladí
Proces výměny vzduchu lze zefektivnit pořízením zemního kolektoru. Jedná se o soustavu potrubí pracující s teplem, které se hromadí v zemi. Zemní kolektor se umísťuje přibližně 2 metry pod povrch země, zpravidla v bezprostředním okolí domu, v některých případech i přímo pod něj. Takto nainstalovaný kolektor má poté na starost ohřívání čerstvého vzduchu na teplotu půdy, a to ještě před vstupem do rekuperační jednotky.
Rekuperace vzduchu vám však poslouží i mimo zimní období. V kombinaci s výše zmíněným zemním kolektorem ji totiž můžete využít jako přírodní klimatizaci. Rekuperační jednotky jsou vybavené ventilátorem, přes který vám bude do domu proudit příjemný chladný vzduch ze zemního kolektoru. V letních měsících tak budete mít v interiéru příjemnou teplotu, aniž byste museli utrácet za klimatizaci.
Každá rekuperační jednotka je navíc vybavena účinnou filtrací, která slouží k zachytávání pylu, prachu a dalších nečistot. Taková funkce přijde vhod přinejmenším alergikům, při běžném větrání se totiž vnikání nečistot do interiéru prakticky nedá zabránit.
Větrání s rekuperací přináší řadu výhod
Mezi hlavní výhody řízeného větrání patří zvýšení kvality ovzduší v interiéru. Do místností totiž neustále proudí čerstvý vzduch, zatímco ten vydýchaný odchází pryč. Díky tomu v domě nevzniká nežádoucí vlhkost, ve které by se dařilo roztočům, plísním či jiným škodlivým mikroorganismům. Rekuperační jednotka je navíc natolik účinná, že při zpětném získávání tepla snižuje náklady na vytápění, její spotřeba je přitom zanedbatelná. Za zmínku stojí také to, že při rekuperačním odvětrávání nevzniká průvan, který bývá zdrojem zdravotních komplikací, například bolesti zad.
Diskuse k článku