Co dělat a jak se chovat při bouřce
Bouřky patří k letnímu období stejně jako vysoké teploty, oproti nim však představují mnohem větší nebezpečí pro všechny elektronické spotřebiče a také obyvatele domácnosti. Proto je více než žádoucí vědět, jak se při bouřce doma chovat, aby nedošlo k žádným újmám, ať už na majetku nebo zdraví. Proud, který vzniká při vzniku blesku, se dokáže šířit mnoha vodivými cestami, jako jsou kabely a rozvody, kovové potrubí nebo třeba datové okruhy a spoje.
Vzhledem k tomu, jak hustě jsou obydlené oblasti zasíťovány a kolik spotřebičů a různých elektronických zařízení se v každém domě nebo bytě nachází, lze hovořit o poměrně velkém riziku, že právě do takových míst blesk uhodí a dojde ke zkratu v síti. Během zlomku vteřiny tak můžete přijít o vybavení za desítky tisíc korun. Čím blíže bouřka je, tím je nebezpečí větší. Vzdálenost odhadnete podle prodlevy mezi bleskem a hřměním, cca 9 vteřin znamená, že je bouřka zhruba 3 kilometry daleko. Jak tedy svůj domov při bouřce co nejefektivněji ochránit?
1/ Vypněte spotřebiče a odpojte je ze sítě
Pamatujte na to, že během bouřky je lepší mít spotřebiče vypnuté a odpojené ze zásuvky. Je však jasné, že u všech to nelze, a tak se vyplatí investovat do nákupu zásuvek a prodlužovacích kabelů, které jsou vybaveny systémem přepěťové ochrany. Uhodí-li blesk do elektrického vedení, postačí jeden nepatrný přepěťový impulz na to, aby poškodil spotřebiče i v okruhu několika kilometrů. Nutno podotknout, že hromosvod je v takovém okamžiku k ničemu. Nezapomínejte také na antény, modemy a routery. Kabely od přístrojů pak položte na nevodivý podkladový materiál, dále od oken.
Jak odhadnout vzdálenost bouřky (v km)? |
Změřte čas, co uplyne mezi bleskem a hromem, a výsledek vydělte třemi. |
2/ Zavřete okna
S okny souvisí i další doporučení. I když je hra blesků na obloze nádhernou podívanou, neriskujte tím, že se budete kochat v otevřeném okně nebo na balkoně. O to více by na toto měli pamatovat ti, kteří bydlí ve vyšších patrech panelákových domů. Navíc zavřenými okny se vám do obydlí nedostane nic, co by vám tam mohl přinést vysoký vítr, co zpravidla bouřky doprovází.
3/ Nesprchujte se, neumývejte nádobí
Poslední doporučení se zdá být lehce úsměvné, avšak jsou bohužel známy případy, kdy se jeho dodržení lidem nevyplatilo. Proto pamatujte na to, že i potrubí s vodou je výrazným vodičem, skrze který se může blesk přenést až k vám. S mytím nádobí nebo sprchováním proto vyčkejte, až se bouřka trochu vzdálí, alespoň na 10 km od vás.
Tipy, jak se doma chovat při bouřce, nejsou obtížně proveditelné. Proto na ně pamatujte a neriskujte, zvláště při používání elektroniky. Obvykle se bouřka utiší během několika desítek minut, během kterých se můžete věnovat třeba tomu, na co vám nezbýval čas, protože jste ho trávili u počítače.
Diskuse k článku