Chemické WC může být přenositelné i napevno zabudované
Chemické WC se nejvíce používá na chatách a chalupách, kde není toaleta pravidelně v provozu, nebo není možné zvolit tradiční řešení s napojením na odpadní potrubí. Oproti klasickému řešení totiž nabízí spoustu výhod. Přichází vhod také na stavbách a při rekonstrukcích obydlí. Jeho údržba je velice snadná. Chemické WC může být napevno zabudované i přenosné, liší se především objemem nádržky a celkovou velikostí.
Běžné chemické WC se skládá ze dvou hlavních částí – zásobníku na vodu a nádrže na odpad. Pokud se jedná o chemické WC, které bude pevně zabudované, pak se místo nádoby na vodu volí přímé napojení na systém potrubních rozvodů (jsou-li k dispozici). I když si většina lidí představuje tento typ WC jako malý a nepohodlný, napevno instalované druhy se svou velikostí rovnají klasickým mísám.
Chemické WC nedovoluje užívat běžný toaletní papír
Aby byla zachována správná funkčnost a garantovaná životnost, doporučují výrobci užívat speciální toaletní papír, který je trochu jiného složení a rychleji se rozkládá. Je ovšem dražší než běžný typ, a tak mnozí tuto situaci řeší tak, že vedle chemického WC umístí uzavíratelnou nádobu, do které normální použitý toaletní papír odkládají, případně ho ihned vyhazují mezi odpadky. Takové řešení je sice ekonomicky efektivní, avšak hygienicky už mnohem méně.
O bezproblémový chod WC se také starají speciální roztoky, které je třeba užívat (nalévají se do nádržky na vodu) ve výrobcem udávaném poměru s vodou. Jejich působením se obsah lépe a rychleji rozkládá. V tomto ohledu se vyplatí uživatelům chemického WC investovat do kvalitnějších prostředků. Levné náhražky často neplní svou funkci tak, jak by měly, a tak je třeba WC častěji vyprazdňovat a doplňovat, čímž se jeho provoz prodražuje.
Zabudované chemické WC je složitějším zařízením
Jak už bylo nastíněno na řádcích výše, je-li chemické WC pevně zabudováno, je zpravidla jeho součástí elektronika, která například hlídá, aby nedošlo ke spláchnutí v případě, že je nádrž na odpad vyjmuta apod. Oproti mechanickému typu je také výrazně dražší a jeho případná oprava taktéž.
Jednu věc však mají oba druhy společnou, a to náchylnost vůči mrazům. Pokud by tekutiny v chemickém WC zamrzly, došlo by k poničení součástek, mechanismů i jednotlivých nádob. Před zimní sezónou je proto nutné řešit případné zateplení místnosti, ve které se chemické WC nachází, nebo je ho potřeba přenést do prostoru, kde ho mráz neohrozí. Samozřejmostí je jeho kompletní vyčištění, jestliže ho na zimu přestanete používat.
Klasické mobilní chemické WC se musí pravidelně vynášet, záleží samozřejmě na objemu nádrže i četnosti používání. Zabudované typy jsou obvykle mnohem větší a mohou při určitých podmínkách vydržet i několik měsíců bez nutnosti vyprázdnění nádoby. Při výběru proto přemýšlejte především nad tím, kolik lidí bude chemické WC používat a zda chcete mít přenositelnou nebo napevno stojící variantu. Základní mobilní kousky stojí od přibližně 2000 Kč výše, u instalovaných začíná cena na zhruba 5000 Kč. Čím větší a komfortnější chemické WC je, tím jeho cena stoupá.
Diskuse k článku