Chemická kotva nahradí hmoždinku, co nedrží
Prvků a nástrojů sloužících k pevnému spojování a kotvení dvou rozdílných materiálů k sobě existuje celá řada. Pokud však běžně užívané typy selhávají, je nutno zapřemýšlet nad řešením méně tradičním, tím je právě i chemická kotva. Ta dokáže upevnit předmět i v případě, kdy hmoždinka či šroubek vypadávají, například z důvodů starého a zvětralého zdiva.
Připevnit něco do nosné konstrukce je často věda. Každý materiál vykazuje jiné vlastnosti a podle toho je nutné k celému procesu přistupovat. Pokud však hledáte univerzální řešení, s chemickou kotvou se mu hodně přiblížíte. Co tedy chemická kotva je a jak se používá? O tom a mnohém dalším se dočtete na následujících řádcích.
Jak chemická kotva funguje?
Chemická hmoždinka, i tak je tento systém upevnění nazýván. Není to tedy pevný prvek, ale hmota, která vlastně funguje jako lepidlo pro konkrétní kotvící prvek. Místo plastové hmoždinky tak do otvoru aplikujete tuto maltu, která vyplní i mezery, co by mohly při kotvení obvyklým způsobem zapříčinit problémy. Do té se posléze vloží zvolený upevňovací spoj, většinou kulatina se závitem, a následně je třeba vyčkat na zaschnutí a vytvrdnutí. Vzhledem k podstatě chemické kotvy, tedy že nezpůsobuje velké pnutí v otvoru, se využívá především v případech, kdy je třeba například na zeď upevnit nějakou těžší skříňku, umyvadlo apod. Nemá smysl řešit chemickou kotvou pověšení obrázku.
Nejobvyklejší chemické kotvy
Chemické kotvy se dělí především dle účelu použití. Dejte si pozor na to, abyste hmotu určenou pro venkovní prostory nepoužili doma, může obsahovat látky, které by v uzavřených prostorách mohly zapříčinit zdravotní obtíže (sledujte na obale údaj, zda chemická kotva obsahuje styren, ten je nebezpečný při vnitřním užití). Dále záleží také na tom, zda bude chemická kotva sloužit jako výplň duté cihly, betonu či například dřeva. I podle toho je nutné se orientovat. Současný trn nabízí především hmoty na bázi polyesteru, vinylesteru, epoxyakrylátu a epoxidu. Lze se setkat i se speciálními druhy, které jsou různými kombinacemi výše uvedeného.
Kde všude se dá chemická kotva použít
V úvodu článku bylo zmíněno, že chemická kotva je víceméně univerzálně použitelná. Hodí se nejen na zavěšování různých prvků na stěny, ale také při kotvení nosných konstrukcí, u zahradních pergol a altánků, nezřídka se užívá i při montáži střech a střešních prvků, případně při výstavbě dřevostaveb.
Je tedy zřejmé, že chemická kotva pomůže v případech, kdy obvyklé možnosti selžou. Pokud se tedy chystáte montovat třeba právě na zeď těžší nábytek a bojíte se, že klasické hmoždinky se po čase vytrhnou, pak se chemická kotva nabízí jako řešení trvalejšího charakteru.
Přidejte se k nám, sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku