Venkovní žaluzie mají smysl i v bytě
Venkovní žaluzie nemusí být výsadou jen rodinných domů, své uplatnění najdou i v bytě. V létě zabrání přehřívání bytu, v zimě udrží teplo uvnitř a v noci izolují hluk a světlo ze silnice. Čtěte o možnostech instalace předokenních žaluzií do bytu.
Díky žaluziím můžete ušetřit za energie
Byty s okny orientovanými na jih a západ trpí na přehřívání nejvíc. Pokud jste v jednom takovém strávili léto, určitě jste přemýšleli, jak na horko vyzrát.
K ochlazení vzduchu se nabízí využít klimatizaci. Někdy ovšem nastávají komplikace s umístěním chladicí jednotky – zasahuje do vzhledu domu, a proto potřebujete schválení od vlastníků. Místnost vám částečně ochladí také stolní a stojanové ventilátory. Ty ale pouze rozhání po místnosti horký vzduch. Ideálním řešením je horký vzduch zastavit ještě předtím, než se do místnosti dostane. K tomu slouží venkovní stínění.
Vnitřní stínění je sice výrazně levnější a vniku slunečních paprsků do pokoje zabrání, ale okenní tabule se stále budou přehřívat a výsledný efekt není tak velký.
Ochlazení interiéru o několik stupňů Celsia dosáhnete pomocí venkovních žaluzií. Teplo odráží ještě dřív, než se dostane k oknu. Podle údajů Sdružení výrobců stínicí techniky a jejich částí zatažené venkovní žaluzie světlé barvy pustí do interiéru jen 3,7 % sluneční energie, oproti vnitřním, které propustí 36 % sluneční energie. Jako bonus jsou předokenní žaluzie výrazně odolnější než vnitřní. Vydrží desítky let.
V přízemí u rušné silnice žaluzie vytvoří i protihlukovou bariéru a v noci nepustí dovnitř světlo z pouličního osvětlení. Takže se vám bude lépe spát.
„To je sice skvělé, ale venkovní žaluzie jsou moc drahé“
Nejste v bytě natrvalo nebo zkrátka nechcete investovat desetitisíce do venkovních žaluzií? Ve skutečnosti vůbec nemusí být tak drahé.
Velkou část ceny vnějších žaluzií tvoří motory a automatické ovládání. Pokud zůstanete u ovládání na kliku, výrazně ušetříte. Mechanicky ovládané venkovní žaluzie si oblíbili například Švýcaři, kteří mnohdy bydlí v nájemních bytech a chtějí si dopřát komfort za rozumnou cenu.
Cenu můžete snížit také pokud se na pořízení venkovních žaluzií domluvíte se sdružením vlastníků nebo s ostatními nájemci v domě. Máte velkou šanci, že vám prodejce nabídne množstevní slevu.
Jak se žaluzie montují na hotový dům?
Při dodatečné montáži máte na výběr ze dvou možností:
1. Montáž na rám okna
Krycí plech, pod který žaluzie zajíždějí, spolu s bočními profily, se instalují přímo na okno nebo do ostění. Nevýhodou tohoto řešení je, že vám krycí plech mírně zasáhne do výhledu a ubere světlou výšku okna. Proto montáž na rám nedoporučujeme u malých oken.
2. Montáž zepředu na fasádu
Krycí box na žaluzie i boční profily se instalují zepředu na fasádu. Žaluzie jsou potom předsazené, ale horní box neubírá světlé výšky. Můžete si zvolit mezi hranatým a kulatým boxem.
Jestliže se váš dům nedávno renovoval, můžete se setkat s tím, že vám SVJ nebo družstvo montáž na fasádu nepovolí, protože jakoukoliv manipulací či vrtáním do zateplení přichází o záruku.
Vždy se nejprve domluvte s SVJ
Pokud bydlíte v nájmu nebo družstevním bytě, k montáži venkovních žaluzií budete potřebovat souhlas majitele nebo společenství vlastníků jednotek. Předokenní žaluzie totiž ovlivňují vzhled budovy.
Jestliže jste sami vlastníkem bytu, musíte se rovněž řídit stanovami SVJ. Některé domy mají například podmínku, že venkovní stínění musí být řešeno v jedné barvě nebo bez zásahů do fasády.
Ideální je, když se s ostatními členy SVJ domluvíte na hromadné instalaci venkovního stínění do celého domu. Ušetříte si získávání souhlasů, umožní vám to sladit vzhled domu a nejspíš se vám povede dosáhnout na množstevní slevu.
Pokud máte obavu, že své sousedy sami nepřesvědčíte, poraďte se nejprve o možnostech instalace s prodejcem venkovních žaluzií. Ten vám poskytne relevantní informace platné pro váš dům a třeba vám pomůže odpovídat na dotazy sousedů.
Diskuse k článku