Velký botník? Existují i jiné způsoby, jak skladovat obuv
I když vám to nepřijde, párů bot máte doma víc, než si myslíte. Tenisky a sandály na léto, teplé a vyšší na zimu, jedny na sport, další do společnosti... Postupem let se pak navíc kupí další a další a nastává okamžik, kdy už se i vy zamyslíte nad tím „Kam s nimi?" Botník nemusí být jediné řešení, protože existují kreativnější způsoby jejich úschovy.
Pro to, aby boty vydržely dlouho v dobré kondici, je nutno o ně dobře pečovat. K tomu nepatří jen čištění a nanášení ochranných krémů, ale i odpovídající skladování.
Botník nepotřebuje příliš místa
Velké šatníky se speciálními policemi vyhrazenými jen pro obuv si může dovolit málokdo. Druhý extrém, kdy jsou boty skladovány jen v krabicích a naházeny bez ladu a skladu jedna přes druhou, také není tím pravým. V bytech se dá přitom najít spousta místa, kam se dají uložit bez toho, aby zbytečně zabíraly místo:
- Zavěšené na dveřích: systém pro zavěšení přitom může mít spoustu podob, jako například kolíky na tenké desce, na než se dají zavěsit boty patou nahoru. Udrží i těžší typ bot a ty pak nebudou nikde zavazet. Na baleríny a podobné lehké botky se dají snadno vyrobit speciální věšáky. Pevnější drátek bude mít horní část stejnou, jako věšáky na oblečení, jen se dole nebude spojovat, avšak na obou koncích se drátky znovu stočí a na ně se zavěsí boty.
Při skladování obuvi je důležité, aby ani jedna boty z páru nebyla nijak deformována. Ať už by byl na vinně nedostatek prostoru nebo právě druhá bota z páru, po obutí by už nikdy nevypadaly dobře. Z toho důvodu nejsou boxy ideálním řešením.
- Hrazdy pro kozačky a vysoké boty: skladování kozaček bývá problém i v případě, že máte dostatek místa. Ideálním řešením je jejich zavěšení na „hrazdu," kdy je k sobě pár přichycen stranami jakýmsi kolíčkem, jenž dále pokračuje do ramínka.
- Jak uskladnit co nejvíce párů na co nejmenším prostoru: chytrá řešení bývají většinou zároveň ta nejjednodušší. Na lištu nebo desku stačí připevnit tenké vztyčené kolíky (dřevěné, plastové či ocelové) v přiměřených odstupech. Na ty se pak už jen nasadí boty a máte vyhráno.
Vlhko v botníku? Využijte korek
Boty se před uskladněním v botníku musí nechat vyschnout a vyčistit od nečistot. I tak se ale stává, že v botnících bývá vlhkost o něco vyšší, než ve zbytku místnosti. Důvodem, proč se jí vůbec zabývat, není ani tak neblahý vliv na stav obuvi, ale spíše ohled na odér linoucí se z uzavřených prostorů... Vyřešit se to dá použitím speciálních přípravků na snižování vlhkosti nebo korkem. Tím lze obložit zadní část botníku nebo jej použít jako podložku. Ideální ale je, když i kolem obuvi může proudit čerstvý vzduch, proto jej alespoň často větrejte.
Některým botám nevadí, když budou poskládány navrstvené na sobě. To se týká hlavně letních sandálků nebo „žabek," kdy se objevuje jen několik pásků nebo šňůrek. Boty do společnosti a dražší zimní obuv si ale lepší zacházení zaslouží. I to patří totiž ke péči, která zajistí delší životnost a pěkný vzhled.
Diskuse k článku
Lenka