Trvalý pobyt nájemníka nemusí hned znamenat problémy, povíme vám proč!
Opravdu chcete, aby si nájemník ve vašem bytě zřídil trvalý pobyt? Vlastníci se často bojí, že kvůli trvalému pobytu nebudou chtít jejich nájemníci po skončení smlouvy odejít. Není se čeho obávat, stále budete mít oprávnění trvalý pobyt zrušit tím, že zajde na příslušný obecní úřad a ohlásí ukončení nájmu.
Trvalý pobyt osob slouží zvláště k evidenci obyvatel v České republice
Trvalá adresa slouží jako kontaktní místo, na které mohou státní orgány zasílat různá rozhodnutí či předvolání. Zapsání adresy pronajatého bytu jako trvalý pobyt osoby jen realizuje její právo na bydlení v daném místě. Právě adresa, na které se člověk nejčastěji zdržuje, by měla sloužit jako trvalý pobyt pro účely evidence osob. Realitní kancelář PATREAL doporučuje trvalý pohyb sladit s tím skutečným. Stát předpokládá, že pokud bude někoho potřebovat vyhledat, či se s ním jinak spojit, nalezne jej na adrese trvalého pobytu.
Obecní úřad na požádání trvalý pobyt nájemníka odhlásí
Sladění trvalého pobytu a skutečné adresy, na které se jedinec zdržuje, je odpovědností každého. V případě, že nájemník zmizí bez jakékoliv zprávy nebo se odstěhuje se skončením smlouvy bez dalšího, může sám vlastník nájemníkův trvalý pobyt odhlásit. Vyhne se tak případné nevyžádané korespondenci ze strany státních orgánů. Obecní úřad, v jehož obvodě se nachází adresa bytu, přepíše nájemníka na další známou adresu. V případě, že se nepodaří žádnou najít, přepíše ho na adresu daného úřadu. Nájemník, který by si takto zapomněl přepsat svůj trvalý pobyt, má následně povinnost vyzvedávat si svou korespondenci přímo na obecním úřadě.
Trvalý pobyt nemá na pronájem nemovitosti vliv, potvrzují reference klientů
Ke zřízení trvalého pobytu potřebujete jen řádnou nájemní smlouvu, na jejímž základě úřad změnu trvalého bydliště zapíše. Vlastník nemovitosti nemůže tedy vznik trvalého pobytu ovlivnit. Při sjednávání nájemní smlouvy je však dobré informovat se o záměrech nájemníka v souvislosti s trvalým pobytem. Problémy mohou nastat až v případě, že se dostane nájemník do finančních potíží. Exekutoři často zabavují vybavení bytu, bez ohledu na to, zda je ve vlastnictví majitele bytu nebo nájemníka. Realitní makléři PK PATREAL radí sepsat veškeré vybavení bytu podrobně do nájemní smlouvy, která může později sloužit k vyloučení majetku z exekuce. Vlastník si však musí tento majetek sám aktivně bránit, a to i vylučovací žalobou. Nicméně exekutor může přijít do bytu povinného i v případě, že v něm nemá trvalý pobyt. Zřízení trvalého pobytu pronájem nemovitosti tedy neovlivní.
Diskuse k článku