Termostatická hlavice umožňuje udržovat doma teplotu v požadovaných hodnotách
Regulace dodávaného tepla je jedním ze základních požadavků moderního bydlení. Ne vždycky však byla samozřejmostí. Zvláště v případě starších panelákových bytů, kde se ovládání topení často omezovalo na zapnutí a vypnutí, případně nebylo nijak řešeno. Termostatická hlavice řeší problematiku ovládání vytápění a s ní spojených otázek ohledně nákladů na jeho provoz.
Termostatická hlavice je tedy určena k regulaci teploty vzduchu v prostoru dané místnosti. Představuje doplněk termostatického ventilu, který je vlastně základem celého systému, který umožňuje ovlivňovat průtok otopného média. Jak termostatická hlavice funguje a v jakých typech je na trhu k dostání?
Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele. |
Jak termostatická hlavice funguje?
Základem pro funkčnost a využití termostatické hlavice je její nasazení na termostatický ventil. Teplota, kterou si uživatel nastaví, je korigována vlivem na průtok otopného média skrze zmiňovaný ventil. Termostatická hlavice pak spoléhá na princip tepelné roztažnosti (dilatace) kapaliny, plynu či pevné látky – materiálu, který je schopen na změny teploty reagovat právě dilatačními změnami. Ten je obsažen ve speciálním snímači zabudovaném v hlavici. Roztahováním a stahováním dané látky je pak ovlivňováno otevírání či zavírání průtoku otopu. Nezbytnou součástí termostatické hlavice je stupnice (většinou 0 až 5 či 1 až 5), přičemž jednotlivé stupně odpovídají teplotám vzduchu v místnosti. Jaké přibližné teplotě nejčastěji konkrétní stupně odpovídají, o tom informuje následující tabulka, přesnější hodnoty udává vždy návod dané termostatické hlavice:
Stupeň na termostatické hlavici | Orientační teplota v místnosti |
1 | 14 až 16 °C |
2 | 16 až 20 °C |
3 | 20 až 23 °C |
4 | 23 až 25 °C |
5 | 26 až 29 °C |
Pokud termostatická hlavice obsahuje i stupeň „0“, jedná se označení úplného uzavření ventilu, kdy nedochází k pronikání otopného média do tělesa. Po otočení hlavice na požadovaný stupeň dochází k udržování přidružené teploty, aniž by bylo potřeba ze strany uživatele dalších zásahů. Termostatická hlavice sama reaguje na změny v prostoru a dle toho otevírá či uzavírá přívodní termostatický ventil.
Termostatická hlavice – základní druhy
V podstatě je možné rozlišit termostatické hlavice na základě povrchové úpravy či rozsahu možností ovládání. Z hlediska estetického se tak lze setkat převážně s hlavicemi v bílém, černém či pochromovaném provedení. S ohledem na druhý uvedený parametr se termostatická hlavice dělí na manuálně a automaticky ovládané druhy.
U prvního typu musí uživatel každou požadovanou změnu nastavit sám, u druhého se o chod stará automatická programovatelnost termostatické hlavice. Elektronická termostatická hlavice zaručuje možnost regulace teploty jako její manuální obdoba, zvyšuje jen uživatelský komfort. Programovatelná jednotka, co je součástí tohoto druhu hlavice, pak umožňuje udržovat teplotu ve stanovených denních i nočních hodinách na požadované hodnotě. Lze si tak přesně nastavit chtěnou teplotu s ohleden na průběh dne či například týdne. Napájení této hlavice je řešeno tužkovými baterkami či adaptérem.
Běžná termostatická hlavice stojí okolo 100 Kč. |
Termostatická hlavice by měla být v domácnostech běžnou součástí vybavení, které se zasazuje o úspory v nákladech na vytápění. V kombinaci s ventilem je vůbec nejlevnější variantou v této problematice, a však se zachováním dostatečné tepelné pohody v obydlí.
Diskuse k článku