Starý nábytek můžete zrenovovat i malým dětem. Zásadní je vhodná povrchová úprava
Chcete-li dětského pokoje umístit staré židle, komody, skříně, postele nebo stoly, eliminujte riziko zranění při pohybu dětí. Velké riziko…
Renovace starého nábytku se nemusí týkat jen skříní, židlí nebo stolů do kuchyně, obýváku nebo ložnice. Při troše šikovnosti můžete vdechnout nový život i starému nábytku a dřevěným hračkám určeným dětem. Při práci však musíte myslet na to, že finální výrobek musí být zdravotně nezávadný a nesmí žádným způsobem ohrozit zdraví dítěte. Přečtěte si, na co vše se při renovaci starého nábytku pro děti zaměřit.
DÁLE NA TÉMA: ROSTOUCÍ NÁBYTEK
Staré židle, stoly i komody: pryč s ostrými hranami!
Chcete-li dětského pokoje umístit staré židle, komody, skříně, postele nebo stoly, eliminujte riziko zranění při pohybu dětí. Velké riziko představují zejména ostré hrany, o které se může malé i větší dítě nehezky zranit. Pokud se tedy chystáte oživit starý nábytek, při broušení a dalších úpravách věnujte velkou pozornost právě hranám. Ty nemilosrdně zabruste a zakulaťte.
Řešením jsou samozřejmě i speciální ochrany rohů, které se na nábytek nalepí. Ty však nevypadají nejlépe a poskytují jen dočasnou ochranu. Zamyslete se, kolikrát jste se sami narazili na ostrý roh postele nebo pracovního stolu. Čím menší prostor pro volný pohyb v dané místnosti je, tím bude zakulacení a sražení hran účelnější.
Čtěte také: Jak přizpůsobit domácnost dětem
Dřevěný nábytek zbruste dohladka
U starších stolů, židlí a dalšího nábytku může docházet k odlamování drobných částí a výskytu třísek. Ty jsou nebezpečné i pro dospělého, natož pro děti. Chystáte-li se do dětského pokoje umístit nábytek z masivu, který už má nejlepší léta za sebou, věnujte zvláštní pozornost zbroušení všech ploch. Použít můžete ruční brusivo, stejně tak i vibrační brusku nebo jiný typ. Začněte s hrubým brusným papírem a pokračujte až k tomu nejjemnějšímu. Pokud se i po zabroušení na dřevěném nábytku objevují třísky, raději jej dejte stranou.
Starší nábytek oživíte novým nátěrem. Musí však být nezávadný
Nejjednodušším způsobem renovace starého nábytku je jeho přetření novou barvou nebo lakem. Do dětských pokojů se hodí zejména nábytek v bílé nebo jiné výrazné barvě, která podtrhne styl celé místnosti. Své místo zde může mít samozřejmě i přírodní vzhled dřeva, je však namístě pracovat s ním opatrně a nepřehnat to, aby interiér nepřipomínal kancelář nebo pracovnu dospělého.
Máte doma starou postýlku? Po natření bude vypadat jako nová
Před nanesením nové vrstvy barvy odstraňte všechny nečistoty a viditelné nerovnosti. Stoly, židle i postele musí být i v tomto případě zbroušené dohladka. Velkou pozornost pak věnujte výběru nátěru. Velkým obloukem se vyhněte lakům a barvám s agresivními činidly a rozpouštědly, které představují zdravotní riziko a pro použití na dětský nábytek jsou nevhodné. Naopak dobrou volbou jsou vodou ředitelné barvy, které splňují evropskou normu EN71. Barvy a laky, které tuto normu splňují, jsou vhodné i pro použití na dětské hračky. Můžete je tak využít i při renovaci dřevěných hraček, houpaček, křesílek, vláčků nebo dětských postýlek. Malým dětem neuškodí ani v případě, budou-li je olizovat nebo okusovat.
Ze starého nábytku vyrobíte dětskou kuchyň i jiné hračky
Starý nábytek můžete využít také při zhotovení nových výrobků, které se budou v dětském pokoji vyjímat. Pro výrobu dětské kuchyňky skvěle poslouží stará skříňka nebo komoda, která po odstranění některých dvířek a zásuvek bude svým tvarem kuchyňku nápadně připomínat. Pro výrobu dalších komponentů můžete použít jiné domácí potřeby. Vodovodní baterii do kuchyňky vyrobíte z obyčejného instalatérského plastového potrubí, dřez pak z hlubokého plechu do trouby.
Starý nábytek z masivu můžete využívat různými způsoby. Ze starých prken můžete vyrobit i malou zahradní houpačku, hrazdičku nebo houpacího koně. Vše závisí na míře vaší fantazie a šikovnosti. Ukázku recyklace starého nábytku najdete třeba v tomto videu:
Starý nábytek nepatří na skládku. Dá se využít různými způsoby, a to i při zařizování dětské pokoje. Je na vás, jak je s tímto náročným úkolem vypořádáte!
Přečtěte si další články zaměřené na téma dětských pokojů a nábytku:
Diskuse k článku