Rolety DEN/NOC: Přizpůsobte si atmosféru místností podle sebe
Tradiční horizontální interiérové žaluzie jsou postupně vytlačovány jinými typy vnitřního stínění, které přináší lepší ovládání, snadnější údržbu a vyšší uživatelský komfort. Patří mezi ně interiérové rolety DEN a NOC, které jsou tvořeny střídajícími se pruhy transparentních a tmavých látek. Díky jejich překrývání můžete snadno vytvořit libovolnou atmosféru a vnést do interiéru jen tolik světla, kolik budete chtít. Vzhledem k růstajícímu zájmu o tento typ rolet jsme se rozhodli věnovat jim samostatný článek a zaměřit se na jejich výhody i nevýhody.
Kouzlo spočívá ve střídání průsvitných a neprůsvitných pruhů
Vnitřní rolety DEN a NOC označované také jako roletožaluzie jsou tvořeny dvěma typy širokých pruhů látky. Jeden typ látky je tmavý a neprůsvitný, druhý pak světlejší a částečně transparentní. Přes průhledné pruhy látky pronikne do interiéru dostatečné množství světla, a to i v případě, budou-li rolety stažené.
Jednoduchým posunem šňůrky pak posunete pruhy tak, aby se nepřekrývaly, a kompletně tak zatemnily celou místnost. Regulace přirozeného světla, které prostupuje do interiérových prostorů, se tak neovládá jen pouhým stažením nebo vytažení rolety, ale právě i překrýváním různých typů látek. Vytvoření požadované atmosféry je otázkou chvilky a závisí jen na představě uživatele. Jednoduše navodíte atmosféru dne i noci, koneckonců se od toho odvíjí i jejich název.
Rolety DEN/NOC slouží jako designový doplněk
Kromě toho, že se rolety typu DEN a NOC vyznačují snadnou regulací a dobrým stínicím efektem, slouží také jako moderní designový doplněk. Barevných rolet si všimnete hned po vstupu do místnosti. Podílí se na utváření celistvého stylu interiéru a při správně zvolené kombinaci jej vhodně doplní. Textilní rolety jsou dostupné v nepřeberném množství druhů látek, jejichž výběr je čistě na vás.
Můžete sáhnout po barvě rolety v souladu se stylem interiéru, stejně tak můžete zvolit i neutrální bílé, šedé či hnědé látky, které se budou hodit kamkoliv. Na trhu narazíte i na textilní rolety s potištěnými látkami, které jsou ozdobeny různými květinovými, geometrickým, abstraktními nebo přírodními motivy. Látku lze ve většině případů později vyměnit za novou, a tak snadno prodloužíte životnost stínicího prvku a přizpůsobíte jej k aktuálnímu barevnému ladění vnitřních prostorů.
Textilní žaluzie se montují na rám okna i na stěnu
Textilní rolety DEN/NOC lze nainstalovat dvěma způsoby podle typu konstrukce. Žaluzie vybavené krytem návinu se kotví přímo na rám okna. Počítejte však s tím, že konstrukce návinu zabere malou průhledovou část skleněné výplně a v některých případech znemožní úplné otevření.
Druhou variantou jsou volně visící žaluzie bez krytu návinu, které se dají montovat jak na rám okna, tak na stěnu. Při montáži na stěnu bude odstup od oken trochu větší, na druhé straně však nebude nijak ovlivněno otevírání ani průhlednost oken. Konkrétní typ konstrukce doporučujeme zvolit s ohledem na technické řešení oken. Nelze jednoznačně říct, který způsob montáže je lepší a praktičtější.
Textilní rolety DEN/NOC lze doplnit o elektrické ovládání
Standardní typy textilních roletek se ovládají manuálně pomocí řetízkového mechanismu. Výjimkou však nejsou ani vyšší modely vybavené tichým elektropohonem, u kterých je stahování a vytahování řešeno elektronicky pomocí vypínače nebo dálkového ovládání. Rolety s elektrickým pohonem jsou skvělou volbou pro stínění hůře dostupných oken (například při obestavění nábytkem). Pokročilé modely pak umožňují i připojení ke SMART Home systémům pro řízení domácnosti, díky kterým získáte kontrolu nad stíněním z jakéhokoliv místa.
Mají textilní rolety nevýhody? Pár jsme jich našli
Přesto, že se textilní rolety DEN/NOC vyznačují vysokou estetickou hodnotou a nadstandardním uživatelským komfortem, přesto mají pár nedostatků. Na ten hlavní jsme už narazili – při montáži na rám okna nepůjde s velkou pravděpodobností zcela otevřít okenní křídlo. Pokud roletu nainstalujete na stěnu, okno sice otevřete, ale jen v době, kdy nebude roleta stažená. U nejlevnějších typů může být problém s použitím nekvalitních látek, proto doporučujeme vybírat osvědčené typy, u kterých se na materiálu nešetřilo.
Způsobů vnitřního stínění je celá řada. V pokračování článku se podrobněji podíváme na další oblíbený typ stínicí techniky, a to na vertikální žaluzie.
Další články souvisejících se systémy protisluneční ochrany:
- Venkovní stínicí technika zabrání přehřívání
- Interiérové stínění nemusíte řešit jen žaluziemi, moderní je textil
- Stínicí technika – pasivní chlazení v létě
- Japonské stěny: současný trend stínění v interiérech
- 3 tipy, jak dokonale zastínit okna
- Léto v podkroví bez klimatizace? Jedině s kvalitním stíněním
- Venkovní žaluzie jsou stále oblíbenější
Diskuse k článku